Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Tržní testování nabídek na narovnání s Evropskou komisí nic nezměnilo. Chceme prodat jednu z pěti elektráren

ČEZ: Tržní testování nabídek na narovnání s Evropskou komisí nic nezměnilo. Chceme prodat jednu z pěti elektráren

8.10.2012 15:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Připomínky třetích stran v rámci tržního testu neprokázaly nutnost materiálně měnit návrh závazků, které společnost ČEZ (729 CZK, -0,31%) předložila Evropské komisi v červnu tohoto roku. Dohodou o narovnání se ČEZ zavazuje prodat jednu z pěti elektráren o výkonu nejméně 800 MW. Vydání konečného a právně závazného rozhodnutí Evropské komise lze očekávat na konci listopadu.  Uvedla to dnes energetická skupina ČEZ v tiskovém prohlášení.

„Obsah připomínek, které Evropská komise obdržela od společností v rámci tržního testování a které máme k dispozici, nebude mít vliv na náš návrh závazků, který jsme předložili Evropské komisi,“ řekl dnes Alan Svoboda, ředitel divize obchod. ČEZ s Evropskou komisí podrobně rozebrali všechny relevantní připomínky a neobjevili žádné nové body, které by již dříve nebyly známé nebo v návrhu nezohledněné.

„Projednávali jsme odborné detaily, jako například předací místo pro teplo, dodávky chladící vody, technické parametry připojení do sítě, alokaci povolenek CO2 a řadu dalších. Ani poté jsme neshledali žádný rozpor, pouze jsme náš návrh rozšířili o detailnější vysvětlení a popis,“ doplnil Svoboda. Nyní ještě projde aktualizovaný návrh závazků interním schvalovacím procesem Evropské komise. Postup je stejný jako v případě všech předešlých narovnání v oblasti energetiky (u společností GDF, RWE (35,31 EUR, -1,45%), E.ON (18,39 EUR, -1,05%) a jiných). 

Alan Svoboda minulý týden v médiích uvedl, že pro ČEZ je nyní palčivější otázka zajištění dodávek uhlí pro své elektrárny. „Nejprve musíme mít jasnou strategii dodávek uhlí, pak se můžeme rozhodnout, který z uhelných zdrojů odprodat,“ nechal se dnes slyšet obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Případné „obrané“ kroky, které kromě snížení produkce uhelných elektráren mohou čítat i navýšení vlastní aktivity v oblasti těžby uhlí, má ČEZ prý připraveny již na začátek příštího roku. 

V rámci dohody o narovnání s EK, jejímž cílem bylo posílení konkurence na trhu, nabídla společnost ČEZ k prodeji jednu z elektráren Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 a Dětmarovice. Firma již dostala nabídky zájemců o odkup elektráren Počerady a Chvaletice a nabídky na Dětmarovice. „V současné době přijímáme nabídky a poté se rozhodneme, kterou z nich prodáme. Vyloučeno není ani to, že elektráren prodáme více, pokud budou nabídky zajímavé. Rozhodnuto by mělo být do konce roku,“ prozrazuje Pavel Cyrani, ředitel divize strategie.

Společnost dále opakuje, že tento krok je rovněž v souladu se strategií společnosti ČEZ provozovat v dlouhodobém výhledu pouze nízkoemisní a vysoce účinné zdroje. „Takto uvolněné kapitálové zdroje budeme moci směřovat do nových strategických priorit společnosti jako je rozvoj regionální energetiky a obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Cyrani.

Šetření pro podezření z domnělého protiprávního jednání směřujícího k omezení hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou a uhlím zahájila Evropská komise v listopadu 2009. ČEZ předložením řady důkazů vyvrátil všechna zásadní nařčení ze strany Komise. Poté pokračovalo pouze šetření pro podezření z údajného bránění výstavby nové uhelné elektrárny společnosti Mostecká uhelná prostřednictvím získání kapacity přenosového uzlu Výškov pro paroplynovou elektrárnu Počerady. Tento zdroj plánuje ČEZ zprovoznit již v příštím roce.

(Zdroj: ČEZ, Bloomberg, ČTK)


Čtěte více:

Novák (ČEZ) na Patria.cz: Zpětný odkup akcií kvůli investicím nečekejte, ale výplatní poměr u dividendy měnit nechceme
15.8.2012 18:01
Rozsáhlé investice skupiny ČEZ nejen do výstavby nových bloků jaderné ...
Czech Coal chce koupit Počerady a Chvaletice od ČEZu. Mluví si o zájmu NWR o Dětmarovice
31.8.2012 15:46
Těžební společnost Czech Coal dnes podala závazné nabídky na koupi ele...
Prodáme jen jednu elektrárnu, nejspíš Dětmarovice, řekl neoficiálně manažer ČEZ. Mezi zájemci Dalkia, EPH, Rusové a možná i Bakala
27.9.2012 9:39
Energetická společnost ČEZ (724,3 CZK, 0,67%) kvůli narovnání antimono...
Svoboda (ČEZ): Bez kontraktu na uhlí začneme více těžit sami a upozadíme uhelné elektrárny
2.10.2012 13:58
Otázka zajištění dodávek uhlí pro elektrárny ze skupiny ČEZ je pro fir...
ČEZ již obdržel nabídky na elektrárnu Dětmarovice
5.10.2012 17:44
Energetická společnost ČEZ (722,5 CZK, -0,76%) dnes obdržela nabídky n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data