Hospodářský růst ve Spojených státech napřesrok pravděpodobně zrychlí na 2,4 procenta z předpokládaných 1,9 procenta v letošním roce, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Národní asociace podnikových ekonomů (NABE).
Většina ekonomů z velkých bank a podniků podle průzkumu předpokládá, že Kongres výrazně zmírní prudké zvýšení daní a rozsáhlé rozpočtové škrty hrozící na přelomu letošního roku.
Ekonomika Spojených států v letošním druhém čtvrtletí stoupla o 1,3 procenta. Tempo jejího růstu tak zpomalilo ze dvou procent v předchozích třech měsících.
Na konci letošního roku má v USA vypršet platnost daňových úlev zavedených před deseti lety a počátkem příštího roku by mělo vstoupit v platnost automatické snižování vládních výdajů, dohodnuté loni v Kongresu. Předpokládá se ale, že politici po listopadových volbách tomuto souběhu restrikcí v objemu zhruba 600 miliard dolarů (11,6 bilionu Kč) alespoň zčásti zabrání.
Britská ekonomika ve druhém pololetí oživí, za celý letošní rok nicméně vykáže pokles o 0,2 procenta, předpověděl výzkumný tým ITEM Club, za kterým stojí Ernst & Young. V příštím roce počítá ITEM Club s růstem britské ekonomiky o 1,2 procenta. V dalších dvou letech by měl hospodářský růst zrychlit na 2,4 procenta díky vyšším spotřebitelským výdajům. Ty by měly být podpořeny poklesem inflace a zlepšenými podmínkami na trhu práce.
ITEM Club nicméně upozornil, že vývoj britské ekonomiky ve středně dlouhém období je silně závislý na podmínkách v zahraničí, například ve Spojených státech. Britský hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí podle statistiků snížil o 0,4 procenta po poklesu o 0,3 procenta v předchozích třech měsících. Ekonomika tak zůstala v recesi, která je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
Britská obchodní komora (BCC) již začátkem měsíce na základě průzkumu mezi podniky předpověděla, že britská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vymanila z recese a stoupla o 0,5 procenta. Britský statistický úřad představí svůj první odhad vývoje ekonomiky ve třetím čtvrtletí 25. října.
Britská centrální banka se v srpnu rozhodla podpořit domácí hospodářství obnovením kvantitativního uvolňování měnové politiky. Banka tak do ekonomiky napumpuje dalších 50 miliard liber (přes 1,5 bilionu Kč), které použije na nákup dluhopisů. Od března 2009 již banka na nákupy dluhopisů vyčlenila 375 miliard liber. Většina ekonomů předpokládá, že banka ještě v letošním roce schválí další nákupy. Banka podporuje ekonomiku rovněž tím, že již déle než tři roky drží úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 procenta.