Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnící se povaha inflace

Měnící se povaha inflace

23.10.2012 18:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Inflace může mít různé příčiny, mezi ty hlavní patří následující: Jednotkové náklady práce, ceny ropy, ceny potravin, využití produkčních kapacit a měnové kurzy. Pokud chceme zjistit, který faktor hrál v daném období nevýznamnější roli, může nám pomoci pohled na plovoucí korelace mezi indexem spotřebitelských cen a zmíněnými faktory.

Graf ukazuje vývoj inflace spotřebitelských cen v USA, Velké Británii a Německu. Pod ním jsou tabulky, které ukazují, jaké výše dosahovala v těchto zemích ve vybraných obdobích korelace mezi indexem spotřebitelských cen na straně jedné a jednotkovými náklady práce, cenou ropy, cenami potravin, reálným produktem a měnovým kurzem na straně druhé. 

inflace - nat 

V případě Spojených států je patrné, že inflace je stále méně korelovaná s vývojem jednotkových nákladů práce, roste naopak korelace s cenami ropy. Malá je korelace s cenami potravin a s měnovým kurzem. Situace ve Velké Británii je podobná v tom smyslu, že klesá korelace s náklady práce, roste naopak korelace s cenami ropy a dokonce i s cenami potravin. U Německa pak vidíme korelaci pouze v případě cen ropy a cen potravin, tato korelace navíc v čase roste. Jestliže provedeme stejnou analýzu u Francie, Španělska a Itálie, výsledky se podobají.

Celkově tak vidíme, že co se týče inflace, význam jednotkových nákladů práce klesá, vysoká je naopak korelace mezi spotřebitelskými cenami a cenami ropy a potravin. Tato korelace navíc v čase roste (výjimku představují pouze Francie a Itálie). Zároveň vidíme, že korelace mezi inflací na straně jedné a růstem HDP a měnovým kurzem na straně druhé je nízká. Mzdová inflace tak po 90. letech téměř zmizela, inflace pramení z cen komodit. Příčinou je hluboká proměna ve fungování trhu práce. Vyjednávací síla zaměstnanců totiž výrazně poklesla a vývoj mezd již není propojen s vývojem cen. Mzdy jsou navíc tlačeny dolů konkurencí z rozvíjejících se ekonomik.

(Zdroj: Natixis)


Čtěte více:

Hrozí inflace, nebo deflace?
15.10.2012 16:37
Růst globální peněžní nabídky opět nabírá na rychlosti. V USA probíhá ...
Davies: Centrální banky začnou možná již brzy „házet peníze z vrtulníků“
18.10.2012 7:59
Je jasné, že vlády vyspělých ekonomik nejsou schopny nalézt rovnováhu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y