Aktualizováno Index ekonomické důvěry v české ekonomice se v říjnu mírně zlepšil oproti předchozímu měsíci, saldo dosáhlo -3,3 bodu. Ke zlepšení čísel přispěli spotřebitelé a průmysl. Přes meziměsíční zlepšení zůstává index v historickém srovnání nízko a spíše se tak přerušil jeho propad od začátku roku. Data naznačují stabilizaci důvěry ve druhé polovině letošního roku.
Průzkum mezi spotřebiteli ukázal, že nadále přetrvávají obavy z cenového vývoje, což lze připsat hlavně vyšším daním a nejistotě, jak se daňová politika bude dál vyvíjet. Naproti tomu se ale o něco zvýšilo hodnocení ekonomické situace, zaměstnanosti i finanční situace. Spotřebitelský index je stále nízko, saldo je na -27 bodech, je to ale náznak, že by se útlum poptávky spotřebitelů nemusel dál prohlubovat. Minimálních hodnot index dosahoval letos v květnu a o té doby se postupně zlepšuje.
V průmyslu se saldo indexu důvěry zvýšilo na -8,3 bodu. Hodnocení současné poptávky je stále nízké, ale v říjnu se mírně zlepšilo s přispěním lepšího hodnocení zahraniční poptávky. V očekáváních vývoje ekonomické situace jsou průmyslové podniky stále opatrné; pro příští tři měsíce jsou stejná, pro šestiměsíční horizont se zhoršila, což naznačuje obavy z dalšího dopadu evropské dluhové krize na poptávku na klíčových trzích. Krátkodobě ale podniky čekají zvýšení výrobní aktivity i zaměstnanosti.
Spolu s průmyslovým indexem se zlepšil také index důvěry ve stavebnictví, a to výrazně, o 3,5 bodu na -41,0. To je však stále velmi nízká hodnota dokazující současný útlum sektoru. Za říjnovým zlepšením stojí vyšší hodnocení ekonomické situace a poptávky. V dalších oblastech, obchodu a službách, je situace do značné míry opačná. Salda indexů jsou kladná, na 11,7, respektive 23,0 bodu, avšak oproti září došlo ke zhoršení.
