Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Vyšší daně nic nevyřeší, stát musí více šetřit. Nepropadejme pesimismu a lhostejnosti

Klaus: Vyšší daně nic nevyřeší, stát musí více šetřit. Nepropadejme pesimismu a lhostejnosti

29.10.2012 10:50, aktualizováno: 29.10. 10:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vyšší zdanění firem a lidí podle prezidenta Václava Klause ekonomické problémy ČR neřeší, ale prohlubuje. Snaha vlády brzdit zadlužování je podle něj správná. Neobejde se ale prý bez snížení nákladů na chod státu a škrtů ve státem financovaném sociálním systému. Klaus to dnes řekl ve svém posledním projevu v roli prezidenta k výročí vzniku Československa.

Lidé by podle prezidenta i přes některé potíže neměli hodnotit současnou situaci pesimisticky a propadat lhostejnosti. "I když v poslední době stále mluvíme o úsporných opatřeních, naše žití na dluh pokračuje a narůstá. Nevyhneme se nezbytnosti očistit státní finance a snížit náklady na celkový chod státu na všech jeho úrovních a náš složitý a drahý státní aparát redukovat," řekl Klaus.

Nespokojenost lidí, kterých se dotýká nynější hospodářská stagnace i "v principu správná a chvályhodná" snaha vlády stabilizovat veřejné finance, podle Klause nicméně "nezpůsobili ti, kteří jim nyní něco berou, ale ti, kteří jim předtím nezodpovědně dávali". To podle něj platí pro bývalé levicové vlády i ty, které se pokládaly za středopravé.

Pokud chce vláda ukončit politiku zadlužování, bude se podle Klause muset pustit i do nepopulárních škrtů v mandatorních, tedy zákony stanovených, výdajích státu na sociální systém. "Hledat zdroje pro jejich financování ve vyšším zdanění firem a jednotlivců efekt nepřináší a ekonomické a finanční problémy to jen prohlubuje," řekl Klaus.

Sněmovna bude ve středu hlasovat o vládním stabilizačním balíčku, s nímž vláda spojila důvěru. Balíček měl mimo jiné zvýšit DPH a některé další daně. Šestice revoltujících poslanců ODS původní verzi balíčku odmítá s podobnou argumentací, jakou dnes uvedl Klaus. ODS čeká o víkendu také volební kongres, který bude řešit, zda je vládní politika premiéra Petra Nečase (ODS) správná.

 
Krajské a senátní volby ukázaly sentiment

Nedávné krajské a senátní volby byly podle prezidenta republiky indikátorem pocitů občanů. Za výsledky podle Klause ale nemohou pouze média, nýbrž fakt, že se vládě podle něj nedaří přesvědčit spoluobčany o její politice.

Prezident ale zdůraznil, že za výsledky voleb a frustraci obyvatel nemohou tolik současní vládní politici, ale lidé, kteří jim předtím dávali více, než na co stát měl. Možnost zlepšení fungování státu vidí Klaus ve snížení mandatorních výdajů.

Jako příklad úspěchu dal Slovinsko, kde se snížil počet ministerstev z 19 na 12. "Pokusme se o něco podobného a nezůstaňme jen u toho," dodal prezident. "Náš stát slábne a současně bobtná," myslí si hlava státu, která v neděli naposledy udělovala státní vyznamenání.

Kromě "bobtnání státu" podle Klause oslabují nynější politický systém i útoky na jeho autoritu a "vysmívání" se jeho institucím. "Nedejme si vnutit představu, že je naše domácí politika tak špatná, že musí přijít různá nedemokratická hnutí, občanské výzvy, či osvícení jedinci, aby naši zemi vedli a řídili. Bez demokratické politiky to není možné," řekl Klaus.

Prezident také zopakoval svůj názor, že by ČR měla bránit svou suverenitu před pokusy o "radikální centralizaci" Evropy. S odkazem na vývoj v Evropské unii poznamenal, že je otázkou, zda za šest let při oslavě sta let vzniku Československa ještě bude republika existovat. "Samozřejmé to není," konstatoval.

(Zdroj: Klaus.cz, ČTK, MediaFax)


Čtěte více:

Klaus: Útok na mě svědčí o špatné situaci ve společnosti
1.10.2012 8:40
Podle prezidenta Václava Klause odráží páteční útok na něj v Chrastavě...
Ve volbách do krajů a třetiny Senátu uspěla levice, roste vliv komunistů
15.10.2012 8:42
Levice uspěla ve víkendových volbách v ČR nejen v krajích, ale i Senát...
Klaus: Úspěch komunistů je varovný, viníci nepřijali odpovědnost
19.10.2012 11:23
Výsledek krajských a prvního kola senátních voleb nemá po listopadu 19...
Senátní volby: ČSSD o 5 křesel posílila, ODS jich 10 ztratila. Levice má ústavní většinu
22.10.2012 8:29
Letošní senátní volby vyhrála ČSSD ve 13 z 27 obvodů. ODS zvítězila ve...
Kalousek: TOP 09 odejde z vlády, pokud neprojde ekonomický balíček
29.10.2012 8:31
Pokud Poslanecká sněmovna neschválí ekonomický balíček v navržené vlád...

Váš názor
 • Nejchytřejší ekonom světa zase radí
  29.10.2012 11:28

  Právě on se pričinil a pomohl svojí politikou a bláboly k dnešnímu neutěšenému stavu a bordelu ve kterém se nacházíme. Svými milostmi, kterými ochránil policejní a jiné úředníky před tresty za zneužíváni moci a zatimco to šlo doma od devíti k pěti on si narychlo cestoval po celém světě a dělal ostudu krádežemi před kamerami. Šetřením ještě nikdy nikdo nezbohatl ani neposílil ekonomii své země. On jako nejslavnější ekonom století by to měl vědet - k růstu a lepším výsledkům je potřeba mít na vedoucích místech schopné odborníky a ne korytaře kteří jen sedí a vymýšlí jak si najít odměny, za paskvily zakonů a schovávají se za poslaneckou immunitu. Pravě díky jemu jsou starý komouši opět v sedle a u kormidla. Měl by být souzen za velezradu. Stačí si jen vzpomenout jakým způsobem si zajistil druhý termín u koryta a koho si vybral za sve tajemníky a mluvčí a koho doporučuje za kandidáty na hrad. Copak jsme opravdu takoví blbci?
  Haštálek
  • Re: Nejchytřejší ekonom světa zase radí
   29.10.2012 12:00

   Klaus je opravdu člověk stvořený pro Hrad. Jen Hradčany by měl vyměnit za Mírov.
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC