Aktualizováno Pokud Poslanecká sněmovna neschválí ekonomický balíček v navržené vládní podobě, nebo se změnami dohodnutými koalicí, strana TOP 09 odejde z vládní koalice. V neděli to uvedl první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek na TV Prima.
"Pokud se bude ve sněmovně balíček schvalovat takzvaně nadivoko a diametrálně se změní, aniž by se změny schválily vládní koalicí, tak to nebude vládní návrh a bude to důvod k ukončení této vlády. V tom případě bych očekával demisi celé vlády," uvedl Kalousek. "Jsem si jist, že ministři za TOP 09 ukončí koaliční spolupráci. Padne-li tato vláda, je vyloučeno, abychom se angažovali v nějakém ad hoc slepenci," dodal Kalousek. Jediným řešením by z té situace byly předčasné volby.
"Pevně doufám, že TOP 09 bude pokračovat ve vládě Petra Nečase, v žádné jiné vládě pokračovat nebude," prohlásil Kalousek. Také Nečas dále usiluje o koaliční dohodu na zákonu, který původně obsahoval zvýšení DPH a další sadu opatření na posílení rozpočtu. "Věřím, že zdravý rozum zvítězí a bude schválena taková podoba stabilizačního balíčku, která bude přijatelná pro všechny koaliční strany," uvedl Nečas ve vyjádření, které poskytl jeho mluvčí Michal Schuster.
Na otázku, zda by TOP 09 podpořila nějaký jiný vládní projekt, aniž by se ovšem sama koaliční vlády účastnila, nechtěl ministr financí odpovědět.
Vláda s daňovým balíčkem spojila svou důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat ve středu. Šestice nespokojených poslanců ODS se ale dosud nedohodla s vedením strany na tom, jak by balíček měl vypadat. ODS se chce pokusit společný postup domluvit ještě bezprostředně před hlasováním. O víkendu občanské demokraty čeká kongres, který bude volit nové vedení strany.
Zástupce revoltujících poslanců ODS Petr Tluchoř dnes Kalouskovi vyčetl, že svými výroky "diktuje členům ODS, koho mají volit na kongresu". I Kalousek by podle něj měl pochopit, jaký signál voliči dali vládě v krajských volbách. "Neschopnost či neochota přijmout opravdové reformy se mají platit další vlnou nových daní. To není zrovna dobrá vizitka pravicového politika," uvedl Tluchoř.
"Vzhledem k tomu, ze TOP 09 klesají preference na hranici volitelnosti a Miroslav Kalousek vyhrožuje předčasnými volbami, tak by mne zajímalo, za jakou stranu bude ten čerchmant kandidovat tentokrát," řekl Tluchoř ČTK. Kalousek nazval tento týden "čerchmanty" členy středočeské ODS, kteří útočí na vlastní vládu.
Pokud ekonomický balíček neprojde, vypadne z příjmové stránky zhruba 20 až 25 miliard korun, které se budou muset ušetřit. Kalousek předpokládá nejen plošné úspory na výdajové stránce ministerstev, ale i v oblasti investic. "Krácen by byl příspěvek do Státního fondu dopravní infrastruktury, investice do vědy a výzkumu, ale i regionálního školství," sdělil Kalousek. V jakém poměru by se příspěvky krátily, by stanovila vláda.
(Zdroj: TV Prima, čtk, mediafax, ČT)