Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: TOP 09 odejde z vlády, pokud neprojde ekonomický balíček

Kalousek: TOP 09 odejde z vlády, pokud neprojde ekonomický balíček

29.10.2012 8:31, aktualizováno: 29.10. 8:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pokud Poslanecká sněmovna neschválí ekonomický balíček v navržené vládní podobě, nebo se změnami dohodnutými koalicí, strana TOP 09 odejde z vládní koalice. V neděli to uvedl první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek na TV Prima. 

"Pokud se bude ve sněmovně balíček schvalovat takzvaně nadivoko a diametrálně se změní, aniž by se změny schválily vládní koalicí, tak to nebude vládní návrh a bude to důvod k ukončení této vlády. V tom případě bych očekával demisi celé vlády," uvedl Kalousek. "Jsem si jist, že ministři za TOP 09 ukončí koaliční spolupráci. Padne-li tato vláda, je vyloučeno, abychom se angažovali v nějakém ad hoc slepenci," dodal Kalousek. Jediným řešením by z té situace byly předčasné volby. 

"Pevně doufám, že TOP 09 bude pokračovat ve vládě Petra Nečase, v žádné jiné vládě pokračovat nebude," prohlásil Kalousek. Také Nečas dále usiluje o koaliční dohodu na zákonu, který původně obsahoval zvýšení DPH a další sadu opatření na posílení rozpočtu. "Věřím, že zdravý rozum zvítězí a bude schválena taková podoba stabilizačního balíčku, která bude přijatelná pro všechny koaliční strany," uvedl Nečas ve vyjádření, které poskytl jeho mluvčí Michal Schuster.

Na otázku, zda by TOP 09 podpořila nějaký jiný vládní projekt, aniž by se ovšem sama koaliční vlády účastnila, nechtěl ministr financí odpovědět. 

Vláda s daňovým balíčkem spojila svou důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat ve středu. Šestice nespokojených poslanců ODS se ale dosud nedohodla s vedením strany na tom, jak by balíček měl vypadat. ODS se chce pokusit společný postup domluvit ještě bezprostředně před hlasováním. O víkendu občanské demokraty čeká kongres, který bude volit nové vedení strany.

Zástupce revoltujících poslanců ODS Petr Tluchoř dnes Kalouskovi vyčetl, že svými výroky "diktuje členům ODS, koho mají volit na kongresu". I Kalousek by podle něj měl pochopit, jaký signál voliči dali vládě v krajských volbách. "Neschopnost či neochota přijmout opravdové reformy se mají platit další vlnou nových daní. To není zrovna dobrá vizitka pravicového politika," uvedl Tluchoř.

"Vzhledem k tomu, ze TOP 09 klesají preference na hranici volitelnosti a Miroslav Kalousek vyhrožuje předčasnými volbami, tak by mne zajímalo, za jakou stranu bude ten čerchmant kandidovat tentokrát," řekl Tluchoř ČTK. Kalousek nazval tento týden "čerchmanty" členy středočeské ODS, kteří útočí na vlastní vládu.

Pokud ekonomický balíček neprojde, vypadne z příjmové stránky zhruba 20 až 25 miliard korun, které se budou muset ušetřit. Kalousek předpokládá nejen plošné úspory na výdajové stránce ministerstev, ale i v oblasti investic. "Krácen by byl příspěvek do Státního fondu dopravní infrastruktury, investice do vědy a výzkumu, ale i regionálního školství," sdělil Kalousek. V jakém poměru by se příspěvky krátily, by stanovila vláda. 

(Zdroj: TV Prima, čtk, mediafax, ČT)


Váš názor
 •  
  29.10.2012 10:35

  Nevěřím tomu člověkovi ani slovo.Je to jen jeho další arogantní nátlakový krok a snaha prazentovat se jako zásadového a cílevědomého politika. Je mu celkem jasné, že společnost, která obsadila parlamentní koryta od nich dobrovolně neodejde a bude provádět krkolomná salta, tak jako on sám, aby urvali co ještě můžou. Nějaký rozpočet, ekonomický růst, politická zodpovědnost, to je tomuto pánovi ukradený. Je třeba natáhnout nové penězovody, zajistit je tak, aby ty řeky peněz dál tekly z davu do kapes jedinců.
  Homo
 • Chudák Nečas
  29.10.2012 9:54

  Fakt je mi Nečase líto, snaží se většinou o dobré věci, které už měly být udělané dávno, ale dělá je po kalouskovsku = blbě. Jen 3 příklady: 1. změnšení deficitu = správně, ale místo snižování korupce, plýtvání, počtu úředníků atd. se zvyšují daně = blbě 2. církevní restituce a odluka církve od státu = správně, ale místo, aby se církvím vrátilo, co jim bylo ukradeno podle stejných pravidel, jako všem ostatním spolkům, pol. stranám atd. a přestali se platit duchovní z rozpočtu, tak mají církve (zejména katolická) dostat poměrně velký obnos, který nikdo neví, jak byl vypočítán = blbě 3. penzijní reforma = správně, ale udělaná tak blbě, že do II. pilíře skoro nikdo nepůjde, alespoň já ve svém okolí nikoho neznám (a to jsou přitom podle Kalouse ti praví kandidáti s nadrůměrnými příjmy a ve věku okolo 40).
  M
  • Re: Chudák Nečas
   29.10.2012 11:07

   Začátek konce všech reforem nastal při sestavování koaloční vlády. Tehdy dal Kalousek dal ultimatum, že pokud nebude ministrem finanací nepůjde do koalice. Tím se stal Nečas vazalem Kalouska a ten toho dokázal využít k prosazování svých osobních zájmů pod rouškou prospěšnosti stáru. O stát mu nikdy nešlo, chtěl jen stále vytvářet ve veřejnosti pocit, že bez jeho reforem stát zkrachuje. A s vystrašeným davem se snadno manipiluje, zvlášť když jsou k dispozici zkorumpovaná media a politici.
   Juniper
  • Re: Chudák Nečas
   29.10.2012 10:58

   Jak chudák? Ježíši, to je jako bych napsal chudák Biľak, oni mu to ti Sověti trochu zkazili... Podepsal si ho, jmenoval si ho, drží si ho tam a má více než dostatečný inteligenční kvocient, aby mu bylo naprosto jasné to, co tady píšete(me). Tak chytrý je taky. Takže je to úmysl. Pospíšila například odvolal během hodiny...
   sgt.Mike
 •  
  29.10.2012 9:24

  Kalousek neodejde z vlády pokud bude nějamá šance na protlačení církevních restitucí a schválení privátních penzijních fondů. Všechno ostatní mu je naprosto fuk.
  Juniper
Aktuální komentáře
13.08.2020
17:42Dolar po dobrých datech z trhu práce klesá, Apple se blíží dvoubilionové valuaci  
17:11Když auta lámala ruce a elektromobily vládly silnicím...
15:41Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl pod milion
15:16Sussman: Opomíjený argument pro rozdělení velkých technologických firem
13:12Duy: Více dlouhodobých amerických dluhopisů? Pro Fed žádný problém
13:08IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě
12:17Itálie prodává dluhopisy s dvojnásobným výnosem oproti vrstevníkům
11:07Rubinstein: Akciové bludy i analýzy vysoké hodnoty
10:39Komentář: Inflace v červenci poskočila na 3,4 %, prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem
10:22USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží
9:15Rozbřesk: Evropský průmysl se odrazil ode dna
9:00Ifo: Německé firmy čekají, že se k normálu vrátí až za 11 měsíců
8:50Rally na amerických akciích na rekordech, nás čeká inflace  
8:36Čínský Tencent má vyšší zisk, mírní obavy z represí Washingtonu
8:33Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů
8:29Deficit rozpočtu je v USA kvůli dopadům koronaviru na rekordu
6:13Prince: USA bojují s pandemií penězi, jiné země vědou a sociálním distancováním
12.08.2020
22:05Odraz v technologiích posílá index S&P 500 blízko historických maxim  
17:40Tak maximálně jednou za 35 let
16:55Akcie se otřepaly po včerejší sprše, roste i zlato  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.