Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč vlastně volit – pohled ekonomů

Proč vlastně volit – pohled ekonomů

6.11.2012 7:54
Autor: Redakce, Patria Online

Během minulých prezidentských voleb v USA nehlasovala více než třetina voličů. U všeobecných voleb ve Velké Británii je tomu podobně, dříve se tak voleb neúčastnilo dokonce více než 40 % voličů. Tento malý zájem o volby vyvolal vlnu výzkumu zabývající se klesající důvěrou v politiku a rostoucí mírou nespokojenosti s ní. Namísto toho, proč lidé nevolí, bychom se ale měli ptát, proč vlastně volí.

V roce 1968 se objevila teorie racionálního voliče. Ta říká, že jedinec jde k volbám pouze v případě, že přínosy tohoto kroku převýší jeho náklady. Přínosy se přitom myslí takové výhody, které by mu přineslo vítězství preferovaného kandidáta, diskontované pravděpodobností toho, že právě hlas daného jedince bude tím rozhodujícím. K tomu můžeme přičíst pocit uspokojení z toho, že jedinec splnil svou občanskou povinnost. V celonárodních volbách je ale pravděpodobnost toho, že právě daný hlas bude tím rozhodujícím, velmi malá. Náklady spojené s účastí jednotlivce ve volbách tak většinou převýší jakýkoliv rozumný odhad jejich přínosů.

Naše studie zabývající se porovnáním nákladů příležitosti spojených s hlasováním ukazuje, že i velmi malé náklady mohou voliče od účasti odradit. Potvrzuje se tak dřívější názor, že pokud jsou v případě daného jedince možné přínosy plynoucí z účasti ve volbách malé, stačí jen malý růst nákladů spojených s účastí a tato účast bude výrazně nižší. Příkladem může být i prodloužení cesty do volební místnosti o půl míle. Náš výzkum přitom ukazuje, že ve městech je citlivost na růst popsaných nákladů ještě větší. Jeho konkrétní výsledky, založené na datech z Nového Zélandu, ukazuje graf. Modře je vyznačen vztah mezi nákladem příležitosti spojeným s cestou do volební místnosti a pravděpodobností, že průměrný celonárodní volič půjde k volbám. Červeně je tento vztah vyznačen u městských voličů. 
 
001 

Například u nákladu 10 NZD by očekávaná účast na celonárodní úrovni dosáhla jen 75 %, u městských voličů by dokonce klesla až k 60 %.

Uvedené je výtahem z „What’s a vote worth?“, autorem je John Gibson.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba