Obavy ze zvyšování daní ve Spojených státech dolehly na akcie tamních společností, které pravidelně vyplácí vysoké dividendy. Podle analytiků by se mohlo jednat o přehnanou reakci na nejistotu a nervozitu převládající na trhu v souvislosti s možným pádem z fiskálního útesu.
Středem pozornosti držitelů akcií je možné zvýšení sazeb u daně z kapitálových výnosů a dividend ze současných 15 %, respektive jejich návrat na úrovně z 90. let. O novém nastavení jedná znovuzvolený demokratický prezident Barack Obama se zástupci Kongresu. Pokud nebude dosaženo dohody, hrozí automatický růst daní v rozsahu 500 mld. USD.
Pro dividendové tituly by nejhorším scénářem byl návrat daně z příjmu pro nejbohatší Američany na 39,6 %. Pak by totiž i dividendy z jimi vlastněných akcií podléhaly této sazbě (a nikoli současným 15 %). Vzhledem k tomu, že jedno procento nejmovitějších domácností ve Spojených státech drží přes polovinu veškerých emitovaných akcií, postihne zvýšení sazby velkou část akciového trhu.
A výčet možného zvyšování daňového břemene nekončí. Jednotlivci vydělávající 200 000 USD ročně a víc nebo páry s příjmem nad 250 000 USD budou muset s největší pravděpodobností odvést další 3,8 % na zdravotním pojištění. V takovém případě by se dividendy z akcií držených touto příjmovou skupinou danily sazbou 43,4 %, kapitálové výnosy by podléhaly sazbě 23,8 % (oproti současným 15 %). I kdyby úlevy schválené za George Bushe mladšího zůstaly v platnosti, odvedou kvůli tomuto opatření nejbohatší Američané státu z dividend 18,8 %.
Podle Sama Stovalla, hlavního stratéga akciových trhů v S&P Capital IQ, byly dividendové tituly poklesem akciového trhu v posledních týdnech zasaženy víc než ostatní. Index S&P v uplynulých čtyřech týdnech odepsal 3,4 %.
„Některé sektory byly předražené kvůli honbě za vysokými výnosy,“ tvrdí Stovall a poukazuje na to, že v tradičně dividendových telekomunikacích dosahoval forwardový poměr P/E (cena akcie/ očekávaný zisk) hodnoty 17,5 a nyní klesl na 16,6. Utility (elektrárny, plynárny, vodárny), které si ve včerejší seanci vedly nejhůř a za poslední měsíc ztrácí přes 7 %, se nyní obchodují za 14násobek očekávaných zisků, výrobci základního spotřebního zboží za 15násobek. Trh jako celek dosahuje P/E na úrovni 12,2.
I když se sektory s vysokými dividendami kvůli stabilním ziskům tradičně obchodují s určitou prémií vůči zbytku trhu, vypadají teď podle Stovalla lehce předraženě. Zároveň ale stále nabízí slušný výnos. U telekomunikací je to téměř 5 %, utility vynáší v průměru 4,5 %, spotřební zboží asi 3 %. „To je skoro dvakrát tolik co desetiletý americký státní dluhopis,“ dodává stratég.
Analytici zdůrazňují, že pád z fiskálního útesu hrozí všem akciím bez rozdílu a že v případě nedosažení dohody by celý trh čelil velkému prodejnímu tlaku. Jen málo jich navíc věří, že zvyšování daní z dividend nakonec projde v extrémní variantě. Banka ve své nedávné zprávě uvedla, že nakonec počítá s růstem sazby na 20 %, což podporují demokraté v Senátu.
Další scénáře zahrnují progresivní zdanění dividend podle výše příjmů. Podle Johna Stoltzfuse z Oppenheimer Asset Manangement zůstanou dividendové tituly v současném vysoce nestabilním prostředí atraktivní i nadále. Stoltzfus také doufá, že zvýšení sazeb nepostihne silné poválečné ročníky, které v dividendách spatřují solidní zdroj příjmu k důchodu.
Mezi perspektivní tituly se stabilní nebo rostoucí výší dividendy, slušnými zisky a atraktivní cenou S&P Capital IQ řadí pekárny , tabákový gigant , jeho konkurenta Lorillard nebo například utilitu South Jersey Industries.
(Zdroje: CNBC, Bloomberg, Reuters)