Aktualizováno Sněmovní evropský výbor žádá, aby byly do dohledové činnosti Evropské centrální banky (ECB) v chystaném systému bankovní unie co nejvíce zapojeny národní dohledové úřady. ECB, Evropský bankovní úřad (EBA) a národní orgány dohledu by měly mít jasně definované pravomoci a odpovědnost tak, aby se nepřesahovaly.
Sněmovní evropský výbor to uvedl v dnešním usnesení k dvěma návrhům evropských nařízení o úkolech ECB a působení EBA. Dohled Evropské centrální banky se má vztahovat na banky se sídlem v zemích eurozóny.
Česko podle náměstka ministra financí Radka Urbana nevidí důvod, proč se bankovní unie účastnit. Unie ale bude mít podle něho vliv na celou EU. Česko silně prosazuje, aby národní dohledy měly konečné slovo při přesunu aktiv nebo likvidity z jedné země do druhé, uvedl Urban.
Nová pravidla by se podle informací z výboru měla od června příštího roku vztahovat na banky, které čerpají podporu z Evropského mechanismu stability, a na významné finanční ústavy. Od konce roku 2014 by jim pak podléhaly všechny banky v eurozóně.
Sněmovní výbor souhlasí s cílem nových pravidel, tedy se zlepšením evropského mechanismu dohledu nad bankami eurozóny. Výbor chápe, že posílení postavení ECB je nezbytný krok. Návrhy nařízení ale podle výboru dostatečně nezohledňují význam národních orgánů dohledu, které lépe znají podmínky vlastních bankovních trhů. Zástupci států mimo eurozónu by navíc měli mít možnost účastnit se jednání dozorčí rady ECB jako pozorovatelé.
Konec obchodů bank na vlastní účet, slibuje Francie
Bankovní reforma, kterou nyní připravuje Francie, finančním ústavům citelně omezí, až znemožní obchodovat na vlastní účet. Řekl to dnes ministr financí Pierre Moscovici. Změny ale podle něj budou takové, aby neomezily hladký tok úvěrů do ekonomiky. Ministr řekl, že jeho cílem je zcela oddělit spekulativní transakce.
"Chci, aby tato reforma od základů změnila celý sektor," řekl ministr na konferenci v Paříži. "Oddělí se spekulativní činnosti od těch, které jsou prospěšné pro ekonomiku," citovala jej agentura Reuters.
Proti tomu, aby mohly velké komerční banky obchodovat na vlastní účet, už se v minulosti ohradila řada lidí, včetně například bývalého šéfa americké centrální banky (Fed) Paula Volckera. Takové transakce jsou podle něj příliš riskantní a ohrožují systém jako celek.
(Zdroj: ČTK, Reuters)