Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co oživí vadnoucí lesk zlata?

Co oživí vadnoucí lesk zlata?

10.12.2012 16:55

Pohyb cen zlata se za poslední rok v podstatě kryje s pohybem cen stříbra, platiny i mědi: Zimní rally, jarní ochlazení, podzimní rally, zimní ochlazení; rozhodujícími faktory jsou přepínání mezi averzí a náklonností k riziku násobené pohybem kurzu dolaru.

Z desítek grafů, které dávají cenu zlata do spojitosti s čímkoliv, se zamysleme nad tím, který ji porovnává s výnosy TIPS. Tyto výnosy indikují výši reálných sazeb a z grafu je vidět, jak jejich pokles dlouho úzce koreloval s růstem ceny zlata. Pro vysvětlení můžeme použít klasickou inflačnickou logiku: nižší sazby/více peněz = vyšší inflace/znehodnocení peněz = rostoucí cena/hodnota reálných aktiv a i aktiva „nejreálnějšího“, tedy zlata. Nebudu zde zdržovat opětovným poukazováním na to, že tato logika má své velké slabiny jak teoretické, tak faktické – empirické. Všimněme si hlavně toho, že někdy ke konci minulého roku se popsaná vazba mezi reálnými výnosy a cenou zlata trhá, výnosy dále klesají, zatímco zlato vlnovitě stagnuje (jde výše popsanou klasickou cestou rizikových aktiv).

001
 
Goldman Sachs vysvětluje popsaný pohyb ceny zlata relativně k reálným výnosům tím, že není QE jako QE. Cena zlata totiž podle banky reaguje pozitivně jen na QE, které zvětšuje rozvahu Fedu. Na QE, které jen mění jeho strukturu aktiv, zlato nereaguje. Logika by to byla podobná, jak u vztahu mezi nákupy aktiv Fedem a výnosy vládních dluhopisů. Ty by měla snižovat celková zásoba nakoupených vládních dluhopisů a ne to, zda zrovna Fed nákupy přerušil (tj. při tomto přerušení by nemělo dojít k automatickému růstu sazeb). Pokud ale aplikujeme zde občas probíranou logiku „Fed není strůjcem nízkých sazeb, ale je jimi vinen“, pohled na vliv zásoby vs. toku se nám otočí a celé se to trochu zamotá. Podobně jako většina úvah o ceně zlata

Tip Zlato 

Moje teorie, kterou si vysvětluji současné chování ceny zlata, je každopádně mnohem jednodušší, méně ekonomická a více behaviorální: V roce 2011, když probíhaly intenzivní diskuse o tom, zda rozjet další QE, došlo konečně k posunu od velmi zjednodušeného pohledu na uvolněnou monetární politiku. Investoři se konečně ve větším měřítku oprostili od výše popsaných „výmarských“ rovnic a začali věnovat pozornost i tématům jako je past likvidity, poptávka po penězích, rychlost obratu peněz, apod. Tento posun by měl být nevratný, i když kolektivní ztráta paměti se čas od času objevuje.

Rád bych zmínil, že uvedené není argumentem proti držení zlata. Sám ho něco mám, nevnímám ho ale ani tak jak investici, ale spíše jako pojištění. A co by ceně zlata dodalo nový strukturální impuls k růstu? Na těchto stránkách jsme si před časem mohli přečíst, že plánované japonské volby budou možná významnou křižovatkou pro centrální bankovnictví vyspělých ekonomik. Nová vláda totiž může znatelně „upevnit“ vztah mezi fiskální a monetární politikou, cílem by měla oficiálně být podpora růstu. Přesně posun tímto směrem by byl tím, co by dodalo novou šťávu výmarským rovnicím. A tentokrát už oprávněně.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2021
22:07Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq, DRS/A +3,75 %  
17:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 procenta
17:48Dukovanský tendr by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček
17:40Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby
16:51Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské  
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
General Mills Inc (08/21 Q1, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba