Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman o roku 2012 a falešných prorocích zkázy

Krugman o roku 2012 a falešných prorocích zkázy

28.12.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

V 50. letech se tři psychologové přidali ke kultu, který očekával brzký konec světa. Chtěli zjistit, jak budou členové tohoto společenství reagovat na to, že žádná pohroma nepřišla. Zjistili, že i když se mylnost proroctví jasně ukázala, skalní zastánci své názory nezměnili. Naopak. Ti, kteří se dané víře plně oddali emocionálně a celým svým životem, se svých názorů drželi ještě pevněji. S ohledem na konec roku 2012 se tato pozorování stávají velmi relevantní. Hodně lidí začalo věřit tomu, že přichází katastrofa, což se samozřejmě nestalo. Můžeme si ale být jisti tím, že kultovní zastánci podobných myšlenek svůj názor nezmění a neuznají, že se mýlili. Lidé, kteří nás varovali před fiskální krizí, budou pokračovat ve stejném duchu i nadále s ještě větším přesvědčením. Nemysleli jste si přece, že hovořím o mayském kalendáři.

V každé fázi krize a zejména v době, kdy někdo začal hovořit o tom, že uděláme něco s vysokou nezaměstnaností, se objevilo mnoho hlasů varujících před růstem sazeb. Tito proroci zkázy mají velkou moc nad naší ekonomickou politikou. V roce 2009 Wall Street Journal reagoval na mírný růst sazeb tím, že „dorazili strážci dluhopisového trhu, kteří na americkou ekonomickou politiku uvalí disciplínu“. Sazby se ale vydaly rychle směrem dolů. Podobně tomu bylo i v roce 2010. WSJ sice nepřišel s žádným konkrétním datem finanční apokalypsy, jiní tak ale učinili. A například Alan Greenspan, který je z nějakého důvodu stále považován za autoritu, v roce 2010 uváděl následující: „Inflace a dlouhodobé sazby, na kterých se fiskální prohřešky obvykle projevují, zůstávají překvapivě nízko. To je ale škoda, protože to podporuje falešný pocit bezpečí.“ Jak si jen realita může dovolit popírat mé obavy!


Já jsem spolu s jinými ekonomy od počátku tvrdil, že tato varování před fiskální katastrofou jsou mylná. Pokud ekonomika zůstane v depresi, rozpočtové deficity růst sazeb nevyvolají. Největším rizikem je naše snaha o příliš rychlé snížení deficitů. A tento náš pohled byl v minulých letech opakovaně potvrzen. Klíčovým ponaučením je ale to, že prorokové fiskální katastrofy jsou v současné době v podstatě všichni členové kultu, který vyznává zkázu. Jsou emocionálně i svou profesí oddáni víře, že fiskální krize je za rohem a budou se jí držet bez ohledu na to, že tato krize stále nepřichází. Důkazy jejich názory nezmění. Jediné, co můžeme dělat, je přestat jim věnovat pozornost. Bude to těžké, protože jde často o velmi známé odborníky. I takoví se ale již roky drží absurdních názorů.

Snažil jsem se také vysvětlit, že i pokud by došlo k útoku na americké dluhopisové trhy, nevyvolalo by to recesi. Spojené státy jsou totiž zemí s vlastní měnou, která nemá velký objem dluhu denominovaného v zahraniční měně. Na celou věc se můžeme dívat i následovně:

Představme si zjednodušený svět, kde existují jen tři druhy aktiv: Krátkodobá aktiva, dlouhodobé vládní dluhopisy a zahraniční aktiva. Investoři mohou vybírat z těchto aktiv, jejich ceny odrážejí nabídku a poptávku, jedna cena je ale vždy pevná. To, která to je, závisí na konkrétním monetárním režimu. Spojené státy mají nezávislou monetární politiku a flexibilní kurz. Fed tedy stanovuje sazby, trh stanovuje měnový kurz a sazby dlouhodobé. V posledních letech prošly dlouhodobé sazby výraznými fluktuacemi a pokud rostly, média ihned spekulovala o tom, že to je kvůli obavám z fiskální situace. Pravým důvodem byl ale měnící se ekonomický výhled. Pokud se totiž domníváme, že porostou krátkodobé sazby, atraktivita dlouhodobých vládních dluhopisů klesá a jejich výnosy rostou. Za celým procesem ovšem stojí zlepšený ekonomický výhled a tento růst výnosů tak může mít jen těžko negativní efekt.

Jestliže se obáváme jiného vývoje, odchodu zahraničních investorů z amerických aktiv celkově, musíme si uvědomit, že Spojené státy nejsou Řeckem. Jejich sazby stanoví Fed a odliv peněz z USA by tak vedl pouze k oslabení kurzu. Výsledek by pak byl nakonec pro americkou ekonomiku pozitivní.

(Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana)


Čtěte více:

Na kříži zlatého standardu a špatných ekonomických rozhodnutí?
5.12.2012 7:58
Dvacátá léta poskytují v některých ohledech velmi blízké paralely k so...
Nevýznamná fiskální politika aneb tenhle obrázek se Paulu Krugmanovi líbit nebude
7.12.2012 7:58
Agregátní poptávka v americké ekonomice výrazněji nereagovala na utaže...
Krugman: Evropa si pouští žilou, Fed s ničím převratným nepřišel a deficity USA nejsou tak hrozné
19.12.2012 7:58
Pokud začnete s někým diskutovat o amerických deficitech, rychle uslyš...
Zdvižený prst agentury Fitch do Washingtonu: Nedohoda by znamenala ztrátu nejlepšího ratingu a pád do „zbytečná“ recese
19.12.2012 12:58
Tlak na politiky ve Washingtonu, kteří s již několik měsíců snaží nale...

Váš názor
 •  
  28.12.2012 8:14

  Svět podle Krugmana je velmi snadný. Řídí se z Fort Knoxu a Krugman to vždycky říkal nejlépe.
  • Fort Knox....
   28.12.2012 14:05

   není důležité kde, ale kdo..../předtím,je ale nutné si oživit od kdy / v předvánoční čas se rodí všelijaké dárečky v hlavách těch , kteří trochu sobecky pomýšlí i na přiživení z radosti obdarovaného. 23.12.1913 se vzájemně obdarovali perpetum dárkem, který nese ovoce vyvoleným, že ? :-)
   AMN
  •  
   28.12.2012 13:30

   Ahoj :) nejvíc aktiv má amerika v evropě(př. GB) a pád z "útesu" amerika nechá zaplatit evropu čili daňové poplatníky, tak jak to bylo u pádu finančního ústavu LB(proč zrovna LB, proč ne BofA?)..amerika si v klidku bude dál tisknou ty falešné nekrité dolárky, Krugmen a jeho partička je budou čistit v daňových rájích a všichni(v americe) se budou mít spokojeně a všeho bude "dostatek" :)
   anonimus
  •  
   28.12.2012 9:49

   Ovšem přesto to tak ještě pár let bude. Pak se svět bude řídit odjinud - a Krugman to pravděpodobně zaznamená ;-)
   Kalka.
   • tentokrát se mýlíš
    28.12.2012 11:01

    Svět v roce 2013 bude řídit ruphejl ze své pražské centrály :-))
    Jesse
    • Re: tentokrát se mýlíš
     28.12.2012 11:47

     Jj, omezený (na svou centrálu) je dost... ;-)
     Kalka.
    • Re: tentokrát se mýlíš
     28.12.2012 11:36

     Tobě by se víc líbilo to řídit z Brna ??? :-DDD
     a.zerro
     • Než takhle, to raději vůbec!
      28.12.2012 14:21

      Ani z Brna, ani z Prahy, ani z Bruselu, ani z Wall Street.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data