Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O odpuštění dluhů a „dluhů“

O odpuštění dluhů a „dluhů“

28.12.2012 18:04

S uvolněným koncem roku se můžeme podívat na jednu ekonomickou dvojhříčku – dvojparadox. Všichni víme, že zejména vyspělé ekonomiky trápí vysoké dluhy, které často přešly ze soukromého sektoru na sektor veřejný. Extrémní je tato situace zejména v eurozóně, kde zdaleka není vyřešeno dilema „bolestivá a doposud jen málo úspěšná snaha o snižování deficitů a dluhů, nebo restrukturalizace/defaulty/bankroty“.

Analytici Natixis v této souvislosti před časem poukazovali na to, že default sebou může nést obrovský náklad v případě, že daná země kvůli němu ztratí přístup na trh (minimálně za nelichvářské sazby). Pokud země A jeden den řekne, že již nebude platit úroky a nebude splácet své dluhy, druhý den jí nepůjčí už ani ti nejodvážnější. Co když ale druhý den země A již půjčku nepotřebuje? Jinak řečeno, pokud tato země již dosahuje primárních přebytků (její daňové příjmy jsou vyšší než neúrokové výdaje), default jí výše zmíněný náklad/nebezpečí nepřináší. Už tušíme první paradox: Zadlužená země se snaží splatit své dluhy, zvyšuje daně, snižuje výdaje a po čase se jí daří dosahovat přebytků, které by dluhy mohly skutečně snižovat. V tu chvíli ale mizí „racionální“ motivace k jejich umořování, protože tato země již nepotřebuje náklonnost finančních trhů. Z hlediska popsané logiky tak dochází k oportunistickému defaultu ve chvíli, kdy se investoři nejvíce radují z toho, že jejich pohledávky budou splaceny.

Úvahu od Natixis ale můžeme jednoduše rozvinout dále – v prvním paradoxu je totiž ukryt druhý. Investoři, vědomi si popsaného mechanismu, vědí, že čím lépe se dané zemi vede, tím hůře pro ně. Jinak řečeno, čím větší úspěchy má vláda se snižováním deficitů a posunu k primárním přebytkům, tím více se blíží den, kdy trhy už nebude potřebovat. Co investoři udělají? S tím, jak se zlepšuje rozpočtová situace, utíkají od dluhopisů dané země, protože roste pravděpodobnost defaultu. Prodeje dluhopisů vyvolávají pokles jejich ceny a růst výnosů. Ten se promítá i do výnosů nově vydávaných dluhopisů (refinancování a krytí zbytků rozpočtových deficitů) a země je svým fiskálním úspěchem investory neodvratitelně tažena do defaultu.

Popsaný „racionální“ řetěz závislostí ukazuje, že defaultům se v podstatě nejde vyhnout. Buď je vláda při snižování deficitů neúspěšná, dluh neustále roste a nakonec dosáhne jasně neudržitelné úrovně. Nebo je vláda úspěšná, posouvá se směrem k rozpočtovým přebytkům a tím zároveň ztrácí motivaci vláčet za sebou kouli ve formě dříve nakumulovaného dluhu. Buď sama vyvolá default, nebo ho vyvolají trhy s tím, že jsou si vědomy posunu v preferencích vlády.

Jedinou, ale podstatnou vadou na kráse uvedeného je samozřejmě to, že dluhy se mají platit, ať se to v dané situaci zdá „racionálně“ jakkoliv nevýhodné. Někdy je nejracionálnější nechat racionalitu být. Příliš velké dluhy pak tíží jak dlužníky, tak věřitele a zdá se, že z nich není východiska. Když je na to ale celá situace zralá, přichází vyvrcholení celé dluhové symfonie: Úleva ve formě odpuštění dluhů. To platí v pravém i přeneseném slova smyslu na čemž mimo jiné vidíme, jak je ekonomika přímým odrazem situace ve společnosti, tedy v nás. Zda budou vysoké dluhy posledním krokem ke katastrofě, či předehrou k onomu vyvrcholení, záleží také na nás.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data