Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O odpuštění dluhů a „dluhů“

O odpuštění dluhů a „dluhů“

28.12.2012 18:04

S uvolněným koncem roku se můžeme podívat na jednu ekonomickou dvojhříčku – dvojparadox. Všichni víme, že zejména vyspělé ekonomiky trápí vysoké dluhy, které často přešly ze soukromého sektoru na sektor veřejný. Extrémní je tato situace zejména v eurozóně, kde zdaleka není vyřešeno dilema „bolestivá a doposud jen málo úspěšná snaha o snižování deficitů a dluhů, nebo restrukturalizace/defaulty/bankroty“.

Analytici Natixis v této souvislosti před časem poukazovali na to, že default sebou může nést obrovský náklad v případě, že daná země kvůli němu ztratí přístup na trh (minimálně za nelichvářské sazby). Pokud země A jeden den řekne, že již nebude platit úroky a nebude splácet své dluhy, druhý den jí nepůjčí už ani ti nejodvážnější. Co když ale druhý den země A již půjčku nepotřebuje? Jinak řečeno, pokud tato země již dosahuje primárních přebytků (její daňové příjmy jsou vyšší než neúrokové výdaje), default jí výše zmíněný náklad/nebezpečí nepřináší. Už tušíme první paradox: Zadlužená země se snaží splatit své dluhy, zvyšuje daně, snižuje výdaje a po čase se jí daří dosahovat přebytků, které by dluhy mohly skutečně snižovat. V tu chvíli ale mizí „racionální“ motivace k jejich umořování, protože tato země již nepotřebuje náklonnost finančních trhů. Z hlediska popsané logiky tak dochází k oportunistickému defaultu ve chvíli, kdy se investoři nejvíce radují z toho, že jejich pohledávky budou splaceny.

Úvahu od Natixis ale můžeme jednoduše rozvinout dále – v prvním paradoxu je totiž ukryt druhý. Investoři, vědomi si popsaného mechanismu, vědí, že čím lépe se dané zemi vede, tím hůře pro ně. Jinak řečeno, čím větší úspěchy má vláda se snižováním deficitů a posunu k primárním přebytkům, tím více se blíží den, kdy trhy už nebude potřebovat. Co investoři udělají? S tím, jak se zlepšuje rozpočtová situace, utíkají od dluhopisů dané země, protože roste pravděpodobnost defaultu. Prodeje dluhopisů vyvolávají pokles jejich ceny a růst výnosů. Ten se promítá i do výnosů nově vydávaných dluhopisů (refinancování a krytí zbytků rozpočtových deficitů) a země je svým fiskálním úspěchem investory neodvratitelně tažena do defaultu.

Popsaný „racionální“ řetěz závislostí ukazuje, že defaultům se v podstatě nejde vyhnout. Buď je vláda při snižování deficitů neúspěšná, dluh neustále roste a nakonec dosáhne jasně neudržitelné úrovně. Nebo je vláda úspěšná, posouvá se směrem k rozpočtovým přebytkům a tím zároveň ztrácí motivaci vláčet za sebou kouli ve formě dříve nakumulovaného dluhu. Buď sama vyvolá default, nebo ho vyvolají trhy s tím, že jsou si vědomy posunu v preferencích vlády.

Jedinou, ale podstatnou vadou na kráse uvedeného je samozřejmě to, že dluhy se mají platit, ať se to v dané situaci zdá „racionálně“ jakkoliv nevýhodné. Někdy je nejracionálnější nechat racionalitu být. Příliš velké dluhy pak tíží jak dlužníky, tak věřitele a zdá se, že z nich není východiska. Když je na to ale celá situace zralá, přichází vyvrcholení celé dluhové symfonie: Úleva ve formě odpuštění dluhů. To platí v pravém i přeneseném slova smyslu na čemž mimo jiné vidíme, jak je ekonomika přímým odrazem situace ve společnosti, tedy v nás. Zda budou vysoké dluhy posledním krokem ke katastrofě, či předehrou k onomu vyvrcholení, záleží také na nás.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.