Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde se zastaví růst dluhopisových výnosů?

Kde se zastaví růst dluhopisových výnosů?

10.01.2013 18:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Výnosy na amerických státních dluhopisech se od začátku roku vydaly příkře vzhůru, poháněny kombinací lepšího výhledu ekonomiky, klesajících obav z drastických rozpočtových škrtů a zvyšování daní a také signály o možném dřívějším konci extrémně expanzivní monetární politiky centrální banky. Zdá se, že období extrémně nízkých dluhopisových výnosů, které loni v červenci klesly na historická minima, je u konce.

Během velkého výprodeje v prvních lednových dnech se výnos na obligaci s desetiletou splatností vydal z 1,7 % až na 1,9 % a kolem této úrovně se drží dosud. Oproti loňskému létu, kdy trhy zachvátila další panika z dluhové krize v eurozóně, se pohybují o 0,5 % výš.

„Desetiletý výnos by se mohl výrazně posunout, podle mě až na 3 % během následujících 12-18 měsíců,“ myslí si Mike Crofton, výkonný ředitel Philadelphia Trust Company. Investoři prý přesouvají prostředky z dluhopisů do akcií.

Za posledních 5 let se výnosy amerických státních obligací svezly z úrovní kolem 4 % na méně než 2 % v uplynulých 8 měsících. Do náruče dluhopisových trhů investory vyhnalo mdlé oživení po finanční krizi, prudké výkyvy na akciových trzích a také rostoucí poptávka po bezpečných aktivech. Svým dílem k poklesu výnosů přispělo i kvantitativní uvolňování Fedu. A tak navzdory mnoha předpovědím o splasknutí „bubliny na dluhopisech“ v loňském roce výnosy pokračovaly v sestupné tendenci.

Obrat, který se nyní možná dostavil, zaměstnává řadu finančních analytiků. „Výnosy jsou něco, čemu věnuji více pozornosti, u desetiletých dluhopisů se blíží psychologické hranici 2 %,“ prohlásil David Rodriguez, stratég společnosti Daily FX. Vzhledem k politickému chaosu ve Washingtonu a k rozsahu amerického zadlužení podle něj reálně hrozí, že investoři ztratí s dluhopisy trpělivost.

Americký rozpočtový schodek v posledních čtyřech letech pokaždé převýšil bilion dolarů, přičemž celkový veřejný dluh se vyšplhal na 16 bilionů USD (přes 100 % HDP). V posledních čtyřiceti letech byl státní rozpočet v přebytku pouze za druhého funkčního období Billa Clintona ve druhé polovině 90. let.

Americká centrální banka se od prosince roku 2008 pokoušela stimulovat ekonomiku skrze tři kola nákupů dluhopisů v hodnotě přes 2,5 bilionu USD. Centrální bankéři se ale na své poslední schůzce v prosinci zvýšenou měrou rozešli v názoru na pokračování stávajících stimulačních opatření, přičemž rostoucí počet členů Fedu se domnívá, že program nákupu státních a hypotéčních dluhopisů by měl letos skončit. Trh s obligacemi by tím přišel o jednoho z největších zákazníků.

V budoucnu se tedy ministerstvo financí bude muset stále více spoléhat na ochotu domácích a zahraničních investorů nakupovat jeho cenné papíry. Zejména díky ochotě okolního světa nakupovat americké dluhopisy může Fed dál tisknout peníze a zároveň držet úrokové sazby nízko. Z kumulovaného amerického dluhu 16 bilionů USD drží cizí subjekty zhruba polovinu.

Mezi největší věřitele Spojených států se řadí Čína s dluhopisy za 1,16 bilionů USD. V těsném závěsu je Japonsko s 1,13 biliony USD. Velkou expozici na americký dluh mají také Tchaj-wan, Švýcarsko a Hongkong, které v loňském roce tuto část portfolia unisono významně zvětšovali. Irsko nyní drží americké státní obligace v hodnotě pouhých 93 mld. USD, což ale meziročně představuje 40% nárůst.

Před růstem nákladů obsluhy amerického dluhu nedávno varovala banka Goldman Sachs. „Návrat rizikových prémií k historickým průměrům kolem 6 % u nominálních sazeb (3 % inflace, a tedy 3 % reálná sazba) by pro portfolia s dluhopisy kolem 5 let splatnosti znamenal přibližnou ztrátu 25 % a víc,“ napsal akciový analytik Goldman Sachs Robert Boroujerdi ve zprávě pro investory.

Signálem změny dlouhodobého trendu by podle Kathy Lienová z BK Asset Management mohl být pokles indexu VIX, který měří volatilitu a stupeň nervozity na akciovém trhu. Pád VIXu o 40 % z minulého týdne a vzestup dluhopisových výnosů Lienová považuje za nejvýznamnější události posledních týdnů.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg, CBO)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2025
17:57Je rozdíl mezi útěkem od USA a menším nadšením z nich
16:33Vyčkávání na celní politiku USA  
16:09Traders Talk: Apple ztrácí klíčové mozky, Komerčka obrací trend a ČEZ přikovaný k 1200 Kč
15:00EU definitivně schválila vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026
14:03Trhy se blíží mánii. Pro small caps je to zlověstné znamení
11:32Trumpova celní politika na houpačce. EU hledá rovnováhu před srpnovým deadlinem
11:24Zatímco dluhopisy dál ztrácejí, akcie v Evropě se na směru neshodnou  
11:06Když Čína zavře kohoutky. Ceny vzácných zemin letí vzhůru
11:00Nezaměstnanost v červnu beze změny na 4,2 %, ochlazování ale plíživě pokračuje
10:09Červnová nezaměstnanost zůstala v Česku na 4,2 procenta, meziročně stoupla
10:03FX Strategie: Eurodolar i koruna čekají na obchodní dohodu  
10:01FT: Shein podal žádost o vstup na hongkongskou burzu, chce zvýšit tlak na Brity
9:11Rozbřesk: Donald Trump vyhrožuje Japonsku a Koreji, s Evropou ale dál jedná
8:57Trumpova cla už mají dopad: Německý vývoz do USA nejnižší od března 2022
8:45Trump opět mění celní pravidla, ale EU se zatím vyhýbá. Futures jsou smíšené  
6:38Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Co z toho vyplývá pro trhy?  
07.07.2025
21:52V hlavní roli opět D. Trump a jeho celní politika  
17:49Zmatení vedoucí k produktivnímu řešení? Verze s DPH
16:40Nervozita na evropských akciích  
16:36Spotřeba plynu a elektřiny v Česku rostla třetí čtvrtletí v řadě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost