Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Dávejte pozor při sázkách na ceny zmanipulované centrálními bankami

El-Erian: Dávejte pozor při sázkách na ceny zmanipulované centrálními bankami

15.1.2013 18:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Současná investiční doporučení jsou v mnoha případech založena na tvrzení typu „kupujte X, protože je levnější než Y“. Jde o pochopitelný přístup, protože neobvyklá politika centrálních bank zvedla ceny aktiv na určitých trzích. Dominance podobných rad s sebou ale nese riziko, kterému bychom měli dobře rozumět a pracovat s ním.

Experimenty centrálních bank manipulují s cenami aktiv na několika trzích. Čím intenzivnější jejich aktivita bude, tím více budou investoři tlačeni do rizikových aktiv, což je přesně to, co si Ben Bernanke přeje. Připomíná to vývoj v letech 2006 – 2007. Tehdy hyperaktivní tvorba likvidity také vytlačila ceny aktiv nahoru a stlačila rizikové prémie na minima. Investoři byli zároveň uklidňováni takzvaným Velkým uklidněním, tedy vírou v to, že centrálním bankám a vládám se podařilo zkrotit ekonomický cyklus. Všichni víme, co následovalo.

Porovnání s uvedeným obdobím ale není dokonalé. Tehdy byla totiž tvorba likvidity endogenní – vytvářely ji soukromé subjekty, zejména investiční banky, které podstupovaly více a více rizika. Dnes je tvorba exogenní – spočívá v růstu rozvah centrálních bank. To snižuje rizikovost současného cyklu, protože stabilita rozvah centrálních bank je vyšší. Je těžké donutit centrální banku k tomu, aby začala svou rozvahu prudce zmenšovat, bylo by k tomu potřeba nějaké dramatické kombinace pohybu kurzu, inflace a politického tlaku. Neznamená to, že panuje absolutní stabilita. Centrální banky nemohou tlačit ceny aktiv nad jejich fundamentální hodnotu donekonečna. Zasedání Fedu navíc ukazují, že i mezi jeho zástupci roste znepokojení nad tím, jaká tato politika přináší rizika. V určitém bodě soukromý sektor odmítne podílet se na této umělé hře, je ale těžké říci, kdy k tomu dojde.

Čím menší je na daném trhu vliv centrální banky, tím silnější je tam vztah mezi cenami a realitou, tedy rozvahami a výsledovkami. Celkově ale můžeme nadále čekat, že výběru jednotlivých firem a sektorů budou opakovaně dominovat makroekonomické korelace. Stále více trhů je totiž ovlivněno vírou v to, že centrální banky budou schopny dosáhnout svých cílů. Čeká nás vysoká volatilita, centrální banky jsou totiž při této hře jak hráči, tak rozhodčími. Do roku 2013 jsme vstoupili s mnoha tržními deviacemi způsobenými vysokou likviditou. Investoři by ale měli být velmi opatrní v tom, aby hodnotili příležitosti pouze na základě toho, že je vytváří politika centrálních bank.

Autorem je Mohamed El-Erian, který stojí v čele společnosti Pimco.

(Zdroj: Blog FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data