Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský růst by měl zůstat vysoko, dopad na globální ekonomiku a komodity bude ale i tak negativní

Čínský růst by měl zůstat vysoko, dopad na globální ekonomiku a komodity bude ale i tak negativní

22.01.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst čínské ekonomiky byl dříve tažen průmyslem. V současné době ale průmysl brzdí řada faktorů, včetně rostoucích osobních nákladů a poklesu konkurenceschopnosti. Oživení, které je nyní na čínské ekonomice patrné, je taženo zejména investicemi do infrastruktury a stavebnictvím. Jde tedy o sektory, které produkují mezinárodně neobchodované zboží, což má významné důsledky pro celou globální ekonomiku.

Čínské dovozy jsou provázány zejména s její průmyslovou produkcí. Nyní tedy dochází k jejich stagnaci a Čína tak již nefunguje jako tahoun celé globální ekonomiky. Výsledkem může být dlouhodobý pokles jejího růstu. Dále můžeme očekávat, že obchodní bilance Číny se bude díky nízké úrovni dovozů zlepšovat. Celkový růst čínské ekonomiky by měl ale zůstat stále poměrně vysoko. Výsledkem by měly být apreciační tlaky na renminbi, které budou dále snižovat konkurenceschopnost země.

Uvedené posuny v čínské ekonomice budou mít významný vliv i na komoditní trhy. Poptávka z této země bude růst méně, než se čeká, takže ceny komodit dosáhnou nižších než očekávaných úrovní. Pokud pak bude čínská obchodní bilance vykazovat ještě větší přebytky než v minulosti, zároveň klesne obchodní deficit Spojených států a eurozóna bude dosahovat přebytků, projeví se to negativně na obchodní bilanci Japonska a rozvíjejících se ekonomik. Čína totiž bude v tomto ohledu těžit z uvedeného posunu směrem k neobchodovatelnému zboží a službám. Spojených státům snižuje celkové dovozy těžba břidlicového plynu a pomáhá jim i probíhající reindustrializace. Eurozóna dosahuje obchodních přebytků kvůli slabé domácí poptávce. Pro Japonsko a rozvíjející se ekonomiky tak bude v tomto prostředí těžší zlepšit jejich obchodní bilanci.

Klíčovým ukazatelem je v souvislosti s výše uvedeným vývoj čínských dovozů. Ten shrnuje následující graf, kde je fialově vyznačena jejich meziroční změna a šedě podíl čínských dovozů na celkových globálních dovozech (levná osa y). 
 
sous1
 
Druhý graf ukazuje vývoj výroby elektrické energie a spotřeby komodit v Číny, konkrétně mědi (šedě) a oceli (fialově přerušovaně) – jde o meziroční změny: 
 
sous2
 
To, co v Číně dnes probíhá, je jednoznačně strukturální posun, ne pouze cyklický vývoj. Zda se povede přejít z produkce levného zboží na export k výrobě sofistikovanějších výrobků zaměřených zejména na domácí spotřebu, je nejisté a jde o složitý proces. Komplikuje jej řada faktorů, počínaje špatně dostupnými financemi pro soukromé společnosti přes rostoucí míru úspor, nedostatečnou sociální podporu a zajištění až po vysoké ceny nemovitostí a očekávané stárnutí populace.

 
(Zdroj: Natixis)


Čtěte více:

Čína brání věrohodnost exportních statistik. Ekonomové pochybují
16.01.2013 18:17
Každý dolar našeho zahraničního obchodu je spočítaný a řádně zdokume...
Čínská dílna světa ztrácí na atraktivitě. Výroba se stěhuje k sousedům
17.01.2013 16:58
Čína postupně přichází o pozici světového centra nízkonákladové výroby...
Čína potěšila prvním zrychlením růstu za 7 kvartálů. Loni přesto rostla nejpomaleji od roku 1998
18.01.2013 9:01
Za poslední tři měsíce loňského roku dokázala ekonomika Číny po dvou l...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.