Cena zlata se pohybuje u hladiny 1690 dolarů za unci, tedy poblíž svých měsíčních maxim, zatímco cena americké ropy nedávno vzrostla dokonce na čtyřměsíční maximum 96,85 USD/barel. Cena zlata se však ze svých letošních minim zvedá jen velice neochotně, když se od nich odrazila o pouhá 4 procenta. Rostoucí sázky na oživení globální ekonomiky, lepší makrodata z USA, Číny a Evropy nechávají zlato stranou zájmu investorů a pomáhají hlavně více na průmysl orientovaným vzácným kovům – platina od svých letošních minim posílila o více než 11 procent, stříbro přidalo 10 procent a paladium zpevnilo o 9 procent. Zlatu vyhlídky na zrychlující globální růst nesvědčí, když investoři váhají s další alokací prostředků do méně rizikových aktiv, kterých je tato komodita nejvyhledávanějším představitelem.
Ani analytici už nejsou tolik přesvědčeni o pokračování rally na zlatě, když například ti z (694,9 GBp, 0,27%), kteří minulý rok odhadovali cenu zlata na 2000, minulý týden snížili svůj letošní výhled na 1760 z 1850 USD. Na trhu však zůstává i spousta optimistů. Eugen Weinberg, šéf pro analýzu komodit v německé (1,64 EUR, -0,79%), například včera pro TV Bloomberg potvrdil svůj letošní cíl 2000 USD. „Opětovný nárůst zájmu o zlatu se dostaví až v druhé polovině roku v reakci na pokračující uvolňování měnové politiky největších světových centrálních bank,“ prohlásil Weinberg. Zvýšení inflačního cíle na 2 procenta a plán na neomezené nákupy aktiv japonskou centrální bankou od začátku příštího roku podle některých analytiků pomohly zlatu i v posledních několika dnech.

Cena americké ropy v posledních dnech těží ze spekulací, že Sněmovna reprezentantů ovládána republikány dnes navýší dluhový strop a o několik měsíců oddálí případné dosažení limitu pro rozpočtový deficit. V úterý cenu ropy podpořil i překvapivě silný index ekonomického sentimentu ZEW. Analytici (145 USD, -0,65%) včera spíše kosmeticky snížili cíl pro cenu ropy v roce 2014 na 96,5 z 98 USD, což nemělo na obchodování větší vliv. Lepší výhled pro globální ekonomiku a pokračující napětí v severní Africe pomáhá i ropě Brent v růstu na dosah letošních maxim 113 USD/barel. Spread mezi americkou ropu a ropou Brent se v posledních dnech zúžil na 16 USD, ale analytici (22,53 USD, -1,96%) neočekávají jeho další zužování, když v prvním čtvrtletí tohoto roku vidí tento rozdíl v rozmezí 16 – 19 USD. Spread mezi Brentem a americkou ropou WTI by se ale mohl podle analytiků postupně během roku snižovat na 6 – 12 USD ve 4Q 2013 s tím, jak bude v průběhu roku uveden do provozu ropovod Keystone XL.
Pravidelné zveřejnění týdenních zásob v USA je díky pondělnímu svátku posunuto o jeden den. Hlavní státní statistiky o vývoji zásob v minulém týdnu tak bude zveřejněno až zítra v 16:30. Pro ceny ropy bude v následujících týdnech zajímavé sledovat i vývoj situace v Číně, kde produkce černého zlata v prosinci vzrostla na historické maximum. Podle nového odhadu Soozhana Choi, hlavní analytičky pro komodity ve společnosti (35,55 EUR, -1,80%), by poptávka po ropě v Číně mohla v tomto roce vzrůst o 4,9 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Deutsche Bank)