Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaostřeno na ČNB: Nenadějné vyhlídky - rozhodnutí již dnes!

Zaostřeno na ČNB: Nenadějné vyhlídky - rozhodnutí již dnes!

5.2.2013 18:06, aktualizováno: 6.2. 8:24
Autor: David Marek

Aktualizováno

Před centrální bankou stojí nelehké rozhodování. Realita české ekonomiky se zhoršuje s každým publikovaným údajem. Zároveň se posunují níže odhady ekonomického vývoje v eurozóně. Vývoz, jediný pozitivní prvek ve vývoji českého HDP, tak patrně v letošním roce podpoří ekonomiku méně, než se původně předpokládalo. Domácí poptávka nemůže najít cestu z mělké, ale vleklé recese. Vývoj mzdových vyjednávání naznačuje, že růst mezd bude i v letošním roce poměrně nízký. Při mírně rostoucí míře úspor bude patrně pokračovat pokles spotřeby domácností. Investiční aktivita firem také strádá, loňské zisky firem a nejistota, s níž jsme vstoupili do letošního roku, nenabízí nadějné vyhlídky ani v této oblasti. Negativní impuls může znovu přijít ze strany fiskální politiky, bude-li vláda trvat na tom, že schodek vládního sektoru letos klesne pod 3 procenta HDP. Při horším vývoji ekonomiky by totiž musela vyšší cyklickou složku deficitu korigovat snížení strukturálního deficitu.

Od posledního jednání se zřetelně zvýšila potřeba dalšího uvolnění měnových podmínek. Částečně se o to postaralo oslabení kurzu koruny. Před listopadovým jednáním bankovní rady ČNB o měnové politice se kurz koruny pohyboval na hranici 25,0 EUR/CZK, nyní je téměř o tři procenta slabší. Ovšem díky posilování eura vůči dolaru, koruna od posledního jednání ČNB posílila vůči dolaru.

Jak se tedy ČNB rozhodne? S velkou pravděpodobností bankovní rada ponechá úrokové sazby na současné téměř nulové úrovni. Také je pravděpodobné, že nová prognóza ČNB posune níže odhady pro HDP i inflaci. Otázkou pouze je, jak silně bude ČNB akcentovat možnost devizových intervencí na podporu ekonomiky. Vzhledem k tomu, že se situace v ekonomice dále zhoršuje, potřeba uvolnění měnových podmínek se zvyšuje. Kurz koruny vůči euru sice oslabil, nicméně ekonomika by patrně potřebovala výraznější impuls.

Teoreticky by při současných podmínkách české ekonomiky měla ČNB snížit svou základní úrokovou sazbu na minus 0,25 procenta či dokonce minus 0,5 procenta. Kurz a sazby sice nejsou dokonalé substituty, ale pokud by chtěla ČNB zhruba dosáhnout podobného efektu, měla by koruna oslabit na zhruba 26,0-26,50 koruny za euro. Zde je ovšem ve hře také otázka, zda by ostatní evropské země nebraly devizové intervence ČNB jako zvýhodnění na jejich úkor.


Celou zprávu si klienti Patria Plus a Invetor Plus mohou stáhnout na odkaze zde.


Váš názor
 •  
  7.2.2013 2:13

  a coj jako? Mi :) je to šumák.
  mša
  • mša
   7.2.2013 9:21

   Pokud je to špatně umístěná reakce na mě, tak nic jako. Jen to, že pokud nedám za větu smajlík jako Ty, neznamená to, že ji myslím vážně. Což je jen reakce na Tvé předchozí vysvětlovaní humoru v kontextu s B.
   Velkamedvědice
   • Re: mša
    7.2.2013 9:55

    :) sem si to přebrala sama, no.
    mša
    • Mša
     7.2.2013 10:06

     o)) Jasně. Vůbec chat je hodně omezená forma dialogu, díky čemuž často dochází k nedorozumění...
     Velkamedvědice
 • mno
  7.2.2013 1:43

  naši vynikající ministři financí Sobotka-Kalousek se přou o to, který z nich byl úspěšnější v uplatňování zájmů. Zajímavé, že.
  mša
 • Klobásy
  6.2.2013 19:43

  až přijedete do Milotic nedaleko Kyjova tak před kostelem nalevo ve směru Hodonín je konzum 1x týdně tam udí domácí klobásy, špek a krkovičku + prodávají domácí jitrnice a jelita... výborné + výborné Kristovo víno nedaleko.
  Pound
 • Vidim
  6.2.2013 18:50

  že je dphálisti se nepoučili a moravský ťuk jim vzal energii jenom na chvíli....je asi potřeba přitvrdit ;))
  db
  • Re: Vidim
   6.2.2013 19:24

   Já bych ti ve svém sklepě nalil to nejlepší víno, aj když seš pražák... a ty do Moravy tak ryješ:-))) A přidal bych ti aj slaninu s klobásama, abys porovnal, co žerete v pražských sámoškách :-))) BTW: Zemáka jsem nevolil. Volili ho místní pražáci. Jména známe :-))))))
   Jesse
   • ale joo
    6.2.2013 19:29

    ale dyť tady nás cajzli tady taky nešetřej...))..ba naopak....hele ale my nemáme jenom sámošky, máme i dobrý řezníky, farmářský prodejny, trhy....jojo ale trocha srandy snad nikoho nezabije....
    db
    • Re: ale joo
     6.2.2013 19:32

     V jednom se shodneme - komouši a kofoláči jsou skoro všude:-)) Jen mě zvedá ze židle, že těm opicím, co bydlí v sudetech, nevezmou ty ještě málo zdevastovaný domy a původním majitelům je stát nevrátí. Zajebaným katolíkům vrací 5x víc než mají nárok a slušným pracovitým lidem ani ťuk. Těch opic se sudety s takovou nikdy nezbaví.
     Jesse
  • Re: Vidim
   6.2.2013 18:55

   Tak Dphalka, která i dnes dph od rána na mě vytahuje, je pražanda.
   Velkamedvědice
  • tak třeba Marty
   6.2.2013 18:54

   ...furt ješte nosíš wildcaty a nášivkama a v zabní kapse občanku a hřeben?
   db
 • Kucí
  6.2.2013 15:07

  z cnb na hrad to jste tomu exportu pomohli o 30 hal za pul hodiny ale asi máte blbě šipky nebo barvičky :o) asi budete muset k Benovi do juesej na školení jak se to dělá
  Mike
  • Re: Kucí
   6.2.2013 15:26

   Tyky dost dobře nechápu, proč nezačne Singrofka tisknout prachy... Když by hodil do placu 1 bilion nových kaček, rozprodí ekonomiku jak sfiňa, zaplatí státní dluhy, přidá na mzdách a důchodech a ještě korunu oslabí. Oni v téj ČNB snad nemají ani mozek :-)))
   Jesse
 • Kalka
  6.2.2013 15:07

  Jsem považován za slušného obchodníka, co se týče smluvních cen a řada lidí se v tomto smyslu na m ně obrací. Smlouvat v Tescu bych se asi styděl. To oslovuješ brigádníky u regálů, když vyskládsávají zboží, nebo si necháš zavolat vedoucího směny, že nemáš na rohlík??
  Velkamedvědice
 • O.
  6.2.2013 15:04

  Ty jsi nikdy nesmlouval v Tesku? No to víš, na pokladně to nejde... ;-))
  Kalka.
 • CNB Pat a Mat
  6.2.2013 15:02

  to jsou matláci, tak oni chtějí oslabit korunu a pak řeknou, že čekají pru.kurz 25,30 když je 25,70 chachacha :o)
  Mike
 • O válce
  6.2.2013 14:57

  Ve válce jsme spávali v pokoji čoboláci, pauzáci i švédi. Všem smrděli ponožky stejně.
  Velkamedvědice
 • Bojkot Moravy
  6.2.2013 14:43

  je aktuálně daleko vyšší prioritou než spor o dph. Země, kde někde volí i ze 70% (!) Zemana ev. komunisty, kde se vyrábí a distribuuje metylalkohol a špatné víno se vydavá za dobré, zákazníci šidí - není pro starý ani pro mladý. Země kde zelí připominá ...... hnusnou kaši a vymysleli slova jako okurek, děcka, šalina a ertepláky....s tímhle regionem nemůžeme dosáhnout prosperity. Samostatnou Moravu! )))
  db
  • Re: Bojkot Moravy
   6.2.2013 15:30

   Já bych byl pro konečné vymazání čech z mapy světa. Němci, rakušáci a poláci by si to povltaví rozebrali i se sudetama a Morava by patřila k Rakousku.:-))
   Jesse
   •  
    6.2.2013 15:33

    A ostravsko a slezsko by padlo do rukou poláků jako v 1938? Nějak se zapomělo na tohle: V roce 1938 Polsko východní část československé části Těšínska vojensky obsadilo a anektovalo. A čeští obyvatelé se museli v noci stěhovat jinam jak v při obsazení sudet. To zažil můj otec v 10 létech.Poláci se chovali stejně jako němci.
    ?
    •  
     6.2.2013 15:35

     Teď tam žijí cikáni. To sme to dopracovali :-)))
     Jesse
  • Re: Bojkot Moravy
   6.2.2013 14:56

   bufíku už to nehul Prágl by bez Moravy chcípnul hlady kdo by na vás holotu dělal :-) znám doby kdy úředník vylezl v Praze z kanclu kouknul daleko předaleko a řekl hmm na východě mlha tudíž v Ostravě chachaři bouchaji tož mužeme hodit šlofika :-) či jít domů :-) muhehehe Morava měla být samostatná už dávno :-)
   martík
  • Re: Bojkot Moravy
   6.2.2013 14:55

   Co to hulíš za svinstvo? Kdo jako vládne? Aktivní svazák, synek komunistických funkcionářů. Oslíku :-D Takže jakékoliv strašení komunistama na místě není, tudíž slintáš na špatným místě.
   A.
  • Re: Bojkot Moravy
   6.2.2013 14:54

   Hlavně slezko včetně Ostarvy by se mělo předat Polákům a když bude třeba i jim zaplatit, že si to vemou, jsem ochoten se na tom finančně podílet.
   ..
   •  
    6.2.2013 14:57

    Praha by se měla přidat k Řekům nebo Španělům v Praze je totiž taky furt maňána :-) nerobišu je v Praze víc než milion :-)
    martík
    •  
     6.2.2013 15:05

     Pokud by to byla podmínka zbavení se chacharů, budu to akceptovat. Praha je mi celkem ukradená. Jsem z jižních Čech.
     ..
     •  
      6.2.2013 15:43

      jižni čechy bych zatopil je třeba moře jako Lipno trochu rozšiřit muheheheheh
      martík
      •  
       6.2.2013 15:54

       Já bych toho udělal... Ale reálně neudělám nic a za dvě generace se problém chacharů stejně vyřeší sám od sebe. Uchlastaj se metylem.
       ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data