Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna dešvýcarizuje. Kde se zastaví?

Koruna dešvýcarizuje. Kde se zastaví?

4.2.2013 18:39

Podívejme se po několika týdnech na to, jak se chová a pravděpodobně bude chovat koruna. V grafu je vidět, jak kurz koruny k dolaru reaguje na kurz eurodolaru. Světle modré body ukazují reakční funkci, která držela do roku 2011. Pak došlo k systematickému posílení koruny, o kterém můžeme hovořit jako o švýcarizaci – reakční křivka se posunuje doleva. Při daném kurzu eurodolaru je tedy od té doby koruna systematicky silnější. Oranžově je vidět reakční funkce koruny v roce 2012 do října, v podstatě se plně kryje s reakcemi tmavě modrými. A konečně červené body ukazují, jak se koruna chovala po říjnu. Tedy po měsíci, kdy se začalo spekulovat o zásahu ČNB (a zanedlouho začala ČNB i slovně intervenovat).

kor1

 

Vývoj po říjnu byl nejdříve takový, že koruna si posilovala a oslabovala dále v souladu s dříve nastavenou reakční funkcí. Jinak řečeno, její oslabení/posílení bylo plně taženo eurodolarem a měkké intervence ČNB měly mizivý efekt. Poslední dobou ale přece jen vidíme, že se červené body začínají zvedat a přibližovat k reakční funkci světle modré – tedy staršímu mustru. Tím, že se ČNB začíná v „light“ verzi chovat jako švýcarská centrální banka SNB, způsobuje dešvýcarizaci koruny (SNB se snaží o dešvýcarizaci franku). 

 
Rozdíl od SNB je ale u nás třeba v tom, že koruna posiluje při přepnutí trhů na náklonnost k riziku (RON, tedy „pozitivní“ prostředí), zatímco frank při přepnutí trhů na averzi k riziku (ROFF). Jinak řečeno, intervence SNB mají proticyklický nádech, zatímco intervence ČNB jsou nádechu cyklického. Kurz koruny je totiž sám o sobě proticyklický – bojuje měnové války za nás. V předchozích článcích na toto téma jsem zde detailněji rozebíral, proč bychom podobný zásah neměli automaticky vnímat černobíle (tj. pro českou ekonomiku pozitivně) – viz např. „ČR směrem k měnovým potyčkám“.

Co (na osu y netypicky vynesená) vstupní proměnná grafu, tedy eurodolar? Z několika rozhodujících faktorů se trhy zaměřují zejména na relativní uvolnění monetární politiky ECB a Fedu (přepínání na RON a ROFF kvůli situaci v eurozóně často jí kopíruje). Druhý graf ukazuje, že za posledních cca 12 měsíců rostla relativní uvolněnost politiky ECB a euro odpovídajícím způsobem oslabovalo (nechme nyní stranu míru přímé a nepřímé kauzality). V současné situaci se zdá, že bude pokračovat vývoj po zlomu na konci minulého roku. Tedy zatímco Fed bude v následujících měsících nadále uvolňovat, ECB již tak razantní nebude a situace v relativní uvolněnosti se obrací.

kor2

 

Na eurodolaru tak jsme v klasické situaci přímého rozporu mezi dlouhodobým a krátkodobým výhledem. Uvedená logika poukazuje na krátkodobě silnější euro. Americká ekonomika by ale měla dlouhodoběji růst více a tlaky na utažení monetární politiky tam tak pravděpodobně přijdou rychleji než v hluboce strukturálně postižené eurozóně. Pokud bude relativní uvolněnost politiky Fedu v následujících měsících skutečně dále růst, dolar bude oslabovat a koruna by měla posilovat. Uvidíme, zda se ČNB spokojí s dosavadním posunem jejích reakcí, či zda jsou její skryté ambice větší než jen držet korunu na uzdě. 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Koruna švýcarizuje
28.10.2011 10:34
O švýcarizaci koruny jsem na těchto stránkách začal mluvit někdy na po...
Jak to vypadá se švýcarizací letos?
30.1.2012 16:42
Pro poslední úvahy o švýcarizaci koruny jsem si nemohl vybrat lepší do...
Udělala koruna během léta další krok ke švýcarizaci?
22.8.2012 18:11
Jak zde napsali kolegové: „Nový týden přináší další zisky české koruně...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data