Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ceny domů v Nizozemsku propadnou až o čtvrtinu, varuje Fitch. Jeden z posledních „AAA“ eurozóny v ohrožení

    Ceny domů v Nizozemsku propadnou až o čtvrtinu, varuje Fitch. Jeden z posledních „AAA“ eurozóny v ohrožení

    06.02.2013 10:15

    Stav veřejných financí, bankovního sektoru a především propad realitního trhu - to jsou podle nové zprávy agentury Fitch otřesy, které by mohly zbortit nejlepší možné úvěrové hodnocení Nizozemska. Reálnost této hrozby noční zpráva agentury Fitch podtrhla zhoršením výhledu nizozemského ratingu „AAA“.

    „Snížení výhled na „negativní“ ze stabilní odráží názor agentury Fitch, že zadlužená nizozemská ekonomika v poslední době utrpěla řadu šoků,“ vysvětluje zpráva jedné z trojice nejvýznamnějších ratingových agentur světa.

    Rizik není málo

    Mezi prvními z otřesů, které Fitch zmiňuje je propad cen nemovitostí. Zatímco původně prognóza ratingové agentury počítala s pádem cen realit z předkrizového vrcholu trhu až o 18 procent, v nedávné revize hovoří již o rozdílu mezi vrcholem a dnem cen domů na úrovni 25 procent. Tento vývoj dále negativně dolehne na spotřebu domácností, varuje dnešní zpráva před oslabením tradičního motoru ekonomického růstu.

    Riziko pro schopnost nizozemské vlády dostát svým závazkům představuje i bankovní sektor. „Problémy v bankovním systému pokračují, jak ukázalo i znárodnění banky SNS v minulém týdnu. Tři ze čtyř hlavních (nizozemských) bank se od roku 2008 ocitly ve finančních těžkostech a potřebovaly pomoc z vnějška,“ vypočítává Fitch. Dodává, ale že samotný pád čtvrtého největšího bankovního domu v zemi do rukou nizozemské vlády nepovažuje za dostatečný spouštěč pro snížení ratingu.

    Znárodnění čtvrtého největšího bankovního domu v zemi jménem SNS Reaal, které tamní vláda oznámila na konci minulého týdne, vyjde nizozemské daňové poplatníky na zhruba 3,7 miliardy eur. O další peníze přijdou akcionáři i podřízení věřitelé. Ústavu, který kromě bankovnictví poskytuje i pojišťovací služby, se nepodařilo přestát ztráty z úvěrů krizí zasaženému realitnímu sektoru ani s vládní pomocí poskytnutou v roce 2008.

    Celkový vývoj ekonomických podmínek v zemi agentura Fitch označuje za „výzvu“ pro víceletý úsporný balíček nizozemské vlády. Letos by podle prognózy ratingové agentury měla nizozemská ekonomika klesnout o 0,1 procenta, zatímco v roce 2014 by již mělo dojít k obratu růstu 1,2 procenta. Jelikož analytici agentury nepočítají s možností, že by nizozemská vláda zavedla další úsporná opatření, počítají v letošním roce se schodkem vládního rozpočtu na úrovni 4 procent HDP.

    Poslední čtveřice

    Nizozemsko je již pouze jednou ze čtyř ze sedmnáctky zemí eurozóny, které si udržely prominentní rating „AAA“. „Oporou pro ratingové hodnocení je flexibilita, diverzifikace a vysoká přidaná hodnota a konkurenceschopnost ekonomiky ve spojení s přebytky běžných účtů a pozitivní pozicí na trhu mezinárodních investic,“ chválí Fitch.

    Konkurenční agentury Moody’s a Standard & Poor's sice zatím také hodnotí schopnost nizozemské vlády dostát svým závazkům nejvyšší možnou známkou, výhled ratingu ale snížily již dříve na „negativní“, a tak také připouštějí riziko downgradu.

    (Zdroj: Fitch, Bloomberg, Moody’s, Standard & Poor's)


    Čtěte více:

    Rozpad eurozóny musí být odvrácen za každou cenu, hrozí spíše odchod severních zemí
    23.08.2012 7:58
    Úvahy o rozpadu eurozóny vidí tuto možnost buď jako prostý proces deva...
    Nizozemský premiér Rutte ohlásil vítězství ve volbách
    13.09.2012 10:14
    Předseda nizozemské vlády Mark Rutte zůstane po středečních předčasnýc...
    Čtvrtou největší holandskou banku čeká znárodnění. Neustála ztráty v realitním sektoru
    01.02.2013 10:21
    Na zhruba 3,7 miliardy eur vyjde nizozemské daňové poplatníky znárodn...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data