dobrovolně zaplatí pokutu sedm milionů dolarů jako prostředek k urovnání sporu ve Spojených státech týkajícího se shromažďování nepovolených informací a záběrů v rámci své služby Street View. Na urovnání se společnost dohodla s 38 americkými státy a informace o ní byly zveřejněny v úterý.
Předmětem sporu byla ochrana spotřebitelů a soukromí. „Spotřebitelé mají rozumná očekávání o právu na soukromí. Dohoda toto právo uznává a do budoucna zajišťuje, že nepoužije podobné taktiky ke sběru osobních informací bez povolení nic netušících zákazníků,“ uvedl generální prokurátor státu Connecticut George Jepsen.
Internetový gigant se také zavázal, že zlikviduje nashromážděné informace, především e-maily a hesla, která v letech 2008 až 2010 bez souhlasu uživatelů získal z nezabezpečených sítí Googlu, jimiž firma pořizovala snímky pro projekt městských panoramatických map Street View. Dohoda navíc zavazuje k proškolení svých zaměstnanců ohledně soukromí a důvěrnosti uživatelských dat a financování celonárodní kampaně o ochraně osobních informací.
, který je provozovatelem největšího světového webového prohlížeče, čelí vyšetřování vlád po celém světě ohledně zacházení se soukromými informacemi. Loni v srpnu se společnost zavázala zaplatit rekordní pokutu 22,5 milionu dolarů za to, že potají sledovala miliony uživatelů webu, ačkoli slíbila respektovat jejich soukromí.
Kvůli podezřelým praktikám vyhledávací služby vyšetřuje Evropská komise. Skupina všech 27 regulátorů soukromí v EU dala Googlu loni v říjnu první varování. Jelikož společnost od té doby nebyla schopna „přesně a efektivně“ zodpovědět dotazy a připomínky skupiny, Francie a blíže nespecifikovaný počet dalších národních ochránců dat hodlají proti společnosti podniknout „represivní akce“. Podle říjnového vyjádření regulátorů svými praktikami v oblasti ochrany uživatelských dat porušuje unijní právo.
Spory evropských regulátorů s velkými korporacemi jsou čím dál častější. Evropská komise udělila tento měsíc políček v podobě pokuty také softwarové společnosti , tentokrát za nedodržení dohody o konkurenčním prostředí. Jedná se o druhý nejvyšší trest udělený evropskými úřady společnosti za porušení úmluvy s antimonopolními regulátory. Pokuta činí zhruba jedno procento tržeb společnosti za loňský rok, Komise však může udělit pokutu ve výši až desetiny ročních tržeb společnosti.
navíc čelí cenzurnímu tlaku čínské vlády. Podle březnového vyjádření tamního ministerstva průmyslu má firma jako tvůrce operačního systému Android přílišnou kontrolu nad tamním trhem s takzvanými chytrými telefony. Ministerstvo nespecifikovalo žádné konkrétní regulatorní kroky, kterými by na obvinění mohlo reagovat. Analytici chápou vyjádření jako podporu domácích firem, jako je , Alibaba Group a Huawei , vyvíjejících vlastní operační systémy, a vyjádření by podle nich mohlo být signálem chystaných regulací Androidu na čínském trhu.
Společnost Google těží především z reklamy, z níž pochází zhruba 82 procent celkových příjmů. V loňském roce Google za reklamu utržil 43,7 miliardy dolarů, za předchozí rok 36,5 miliardy dolarů. Příjmy za Česko Google nezveřejňuje, podle odhadů ale překračují dvě miliardy korun. V posledních letech přitom výrazně roste počet menších podnikatelů mezi zadavateli reklamy, meziročně více než 20procentním tempem, uvádějí Hospodářské noviny. Malé a střední podniky jsou největšími zákazníky Google v Česku a jsou hlavním zdrojem příjmů. Nejinak tomu je i v celosvětovém měřítku v rámci celkového počtu milionu klientů.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, Google, HN)