Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýtus o cenách akcií zvednutých tištěnými penězi

Mýtus o cenách akcií zvednutých tištěnými penězi

14.03.2013 11:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Neustále opakované vysvětlení rally na akciových trzích zní tak, že kvantitativní uvolňování prováděné Fedem je vlastně tištění peněz, které si pak najdou svou cestu na trh. To ale platí jen obrazně, ne doslova. Fed kupuje v rámci programu Large Scale Asset Purchase (LSAP) riziková aktiva. I hodnota MBS i vládních dluhopisů se totiž mění. Fed tedy jejich nákupem stahuje z trhů a portfolií investorů část rizika a investoři ho nahrazují rizikem jiným. Tedy například nákupem akcií. Můžeme dokonce odhadnout, kolik rizika Fed z trhu stáhnul a tedy i to, jak velký objem nákupu akcií umožnil.

Podle našich odhadů Fed nyní v rámci LSAP nakupuje měsíčně MBS a vládní dluhopisy v hodnotě 85 miliard dolarů. To znamená, že vytváří poptávku po akciích ve výši asi 22,3 miliard dolarů, či 1 miliardy dolarů denně. Princip ukazuje následující graf: 
 
akcie 1

Nákupy MBS a vládních dluhopisů z trhu stahují 2,84 miliardy volatility; pokud má být tato volatilita nahrazena akciemi, stoupne poptávka po nich o 22,3 miliard dolarů. Odhadovaná volatilita aktiv nakupovaných Fedem totiž činí 3,3 %, zatímco volatilita indexu S&P 500 je 12,5 %. Jinak řečeno, každé 4 dolary z LSAP umožní nákup akcií ve výši 1 dolaru. Fed začal s nákupem aktiv v lednu 2009 a podle našeho odhadu od té doby uvedeným mechanismem umožnil nákupy akcií ve výši 645 miliardy dolarů. To představuje 10,3 % celkového růstu kapitalizace indexu S&P 500 dosaženého během stejného období.

Tento mechanismus přesně odpovídá tomu, co o QE tvrdil Ben Bernanke. V praxi to neznamená, že by investoři ihned nahrazovali MBS a dluhopisy akciemi. Celý proces je rozložen v čase, někdy probíhá v předstihu, jindy se zpožděním. Jednotliví investoři navíc mohou kupovat jen některé druhy rizikových aktiv a u akcií se tyto nákupy projeví až nakonec.

Kdy Fed s podporou poptávky po akciích přestane? Vodítko poskytuje druhý graf. Ten ukazuje dosavadní vývoj nezaměstnanosti (modře) a jádrové inflace (červeně). Protažení nastaveného trendu ukazuje, že nezaměstnanost by se měla na klíčovou hranici 6,5 % dostat už ke konci roku 2014, inflace na úroveň 2,5 % až ke konci roku 2016. Již brzy tak můžeme dostat empirický důkaz toho, jaký vliv Fed na akciový trh má. 
 
akcie 2  

Autorem výpočtů a grafů je Donald Luskin, investiční ředitel ve společnosti Trend Macrolytics.

 
Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

Bernanke o QE: Pro stále převažují nad proti
26.02.2013 16:27
Kvantitativní uvolňování měnové politiky bude pokračovat, jelikož podp...
Solow: Šest opomíjených faktů o americkém dluhu
06.03.2013 7:58
Zadlužení Spojených států představuje vážný problém, jeho podstatu byc...
Fed: Ekonomika USA zkraje roku pokračovala v mírném růstu
07.03.2013 8:16
Hospodářský růst ekonomiky Spojených států se v lednu a únoru nadále z...

Váš názor
 • to bude zase pruser
  14.03.2013 15:32

  To ti zmrdi neřeší ale doufám že to ty svině tentokrát smete
  xxx
  • Re: to bude zase pruser
   14.03.2013 15:47

   mozna smete ale to uz maji na ucte uctech pro dalsi tri generace svych blizkych nakajlovano..takze to pro ne bude mozna laskave ukonceni kariery...bez slzicek
   OPTIMISTA
 • Uz je jasno
  14.03.2013 12:14

  a ted jenom zbývá dodat "Kdo to zaplatí" :-)
  Medium2
  • Re: Uz je jasno
   14.03.2013 12:17

   To je ale otázka! Kdo zde nakonec zaplatí úplně vše? Odpověď je přece jasná!!
   Achjo...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university