Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budoucí důchodce v USA čekají těžké časy. Naspořeno mají málo

Budoucí důchodce v USA čekají těžké časy. Naspořeno mají málo

20.03.2013 18:02
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Navzdory rekordnímu růstu akciových trhů a známkám oživení ekonomiky se pracovníci a jejich zaměstnavatelé ve Spojených státech připravují na důchodovou krizi. Podle dostupných dat se zdá, že kombinace silných finančních a demografických trendů těžce dolehne na společnosti a jednotlivce, kteří se pokouší naspořit větší částky peněz na stáří.

Alarmující údaje přinesl výzkum nezávislého think tanku Employee Benefit Research Institute (EBRI), podle něhož 57 % oslovených pracovníků disponuje celkovými úsporami menšími než 25 tisíc USD (krom hodnoty jejich domu či bytu). V roce 2008, než udeřila finanční krize, takto nízké úspory vykazovalo 49 % respondentů. Z průzkumu také vyplynulo, že 28 % Američanů nevěří, že bude mít ke stáří dostatek prostředků na pohodlný odchod do důchodu. To je nevyšší úroveň za celých 23 let, kdy je výzkum prováděn.

Obavy z budoucího vývoje doléhají i na soukromý sektor, který zodpovídá za vyplácení důchodů bývalým zaměstnancům. Podle zprávy Společnosti pojistných matematiků by rostoucí délka dožití populace mohla v následujících letech k penzijním závazkům společností přidat až 97 mld. USD, což představuje téměř 5% nárůst.

Delší doba dožití v současných podmínkách znamená prodloužení období, během něhož je třeba vyplácet důchody, což zatíží penzijní fondy i spořicí účty.

Padesátiletý Scott Ghelfi se ženou vlastní tři menší obchody v Massachusetts. Před dvěma lety nemohli složit pravidelný příspěvek 24 tisíc USD na svůj důchodový účet, jelikož tak velkou částku z byznysu vyvést nemohli. Na kontě nyní mají méně než 200 tisíc USD, což považují za nedostatečné.

A nejsou sami. Za poslední tři roky se podíl lidí, kteří si aktivně spoří na důchod, zmenšil ze 75 % na 66 %. Pouze polovina z tisícovky pracujících a 250 důchodců oslovených v rámci průzkumu EBRI prohlásila, že by v případě nutnosti byla schopná v příštím měsíci uhradit neočekávaný výdaj ve výši 2000 USD (zhruba 40 tisíc Kč).

„Lidé si uvědomují, že se situace je kritická,“ tvrdí Alicia Munnell z Boston College. Upozorňuje také na pokračující trend rušení klasických penzí ze strany zaměstnavatelů. Pod pojmem „penze“ jsou ve Spojených státech chápány pravidelně vyplácené dávky, jejichž výše je garantovaná a nemění se po celý zbytek života (tedy penze v evropském, kontinentálním slova smyslu).

Takto koncipované důchody (tzv. defined benefit, tedy se stanovenou dávkou) se stávají čím dál řidším jevem. Podle amerického ministerstva práce se podíl lidí v soukromém sektoru s garantovanou penzí zmenšil z 28 % v roce 1979 na 3 % v roce 2011. Ve veřejném sektoru pokles tak drastický nebyl, ale ani státní instituce už defined benefit programy novým zaměstnancům nenabízí. Místo nich nastoupily plány se stanoveným příspěvkem (defined contribution), u nichž výše důchodu garantována není.

Společnost pojistných matematiků loni zveřejnila nejnovější prognózy vývoje úmrtnosti, aktualizované po deseti letech. Zaměstnavatelé by se jimi měli začít řídit letos. Podle statistik by Američan, který se letos dožije 65 let, měl v průměru žít dalších 20,5 roku, oproti 19,5 letům v předchozí projekci. U žen se očekávaná délka dalšího života v 65 letech zvýšila z 21,3 na 22,7 let. I když se může zdát, že jde o malý posun, ve světě demografie a důchodových účtů se jedná o podstatný skok směrem k vyšším závazkům.

Například gumárenská společnost Goodyear musela loni vykázaný schodek v penzijním fondu pro financování důchodů svých zaměstnanců zvýšit o 0,4 mld. USD na 3,5 mld. USD. Mluvčí gumáren krok zdůvodnil právě nárůstem délky dožití členů fondu. Penzijní závazky všech veřejně obchodovaných amerických společností se loni vyšplhaly na 1,93 bilionu USD. V roce 2008 činily 1,6 bilionu USD.

Ještě hůře než dlouhověkost na penzijní fondy působí současné prostředí nízkých úrokových sazeb. Kvůli způsobu kalkulace budoucích závazků je jejich současná hodnota tím vyšší, čím nižší jsou sazby. Ty mohou sice v budoucnu vzrůst, na spasení fondů by už ale mohlo být pozdě.

 
(Zdroje: WSJ, PCUSA, EBRI)


Čtěte více:

Klidné a spokojené stárnutí
31.01.2013 18:15
Stáří, respektive stárnutí společnosti, a velikost populace se často o...
Dilema střadatele
19.02.2013 18:45
Většina mezinárodních finančních krizí, které vypukly během posledních...
Kvůli čínským úsporám budou Evropané pracovat do 75, tvrdí zpráva
28.02.2013 18:28
Obrovský přebytek úspor hromadící se na kontech v Číně bude mít za nás...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.12.2022
17:46Trhy proti Fedu?
17:05Odpoledne přeje dluhopisům či euru, akcie se snaží zvednout hlavu  
16:26Země EU jednají o stropu cen plynu ve výši 220 eur. Skupina států v čele s Německem varuje před ohrožením dodávek
16:06Volkswagen investuje do kmenové továrny ve Wolfsburgu 460 milionů eur
15:15V globálním dluhu tiká bomba za 65 bilionů dolarů. Skryté nebezpečí může ohrozit celý systém (+komentář)
13:32Rally na evropských akciích příští rok nečekejte, varuje Goldman Sachs i Bank of America
13:23O kompenzacích za zastropované ceny energií by mělo být jasno do konce letošního roku
12:05Evropské akcie klesají čtvrtým dnem v řadě. Sanofi a GSK jsou ale po verdiktu v USA slušně v plusu  
11:54Monetární politika je teď „tvrdá, ale jednoduchá". Recesi předpovídat nelze, její šance je ale hodně vysoká, říká ekonom
11:51Hodnota evropských technologických firem letos klesla o 400 miliard dolarů
11:42Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí rostla o 0,4 procent a překonala odhady. Růst ale zpomalil
11:33Čínská data dalším varováním. Evropské akcie pod tlakem  
10:53Česká koruna podle průzkumu v příštích 12 měsících oslabí, forint bude sílit  
10:19Jan Bureš: Průmysl pod taktovkou automobilek šlape na brzdu
9:54EU napadne Čínu u WTO kvůli dvěma obchodním sporům týkajícím se dovozu z Litvy a patentových práv
9:41Obchodní bilance v říjnu skončila podeváté v řadě schodkem. Největší dopad mají stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů
9:28Demokraté podle odhadů ovládli volby v Georgii a získají většinu v americkém Senátu
9:25Stavební produkce v říjnu rostla. Počet zahájených bytů ale meziročně klesl o 27,7 procent
9:18Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně klesla o 3,7 procent. Automobilky se potýkaly s dílčím nedostatkem komponent
9:15Plán na ozbrojené útoky v Německu? Policie pozatýkala desítky extermistů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Campbell Soup Co (10/22 Q1, Bef-mkt)
GameStop Corp (10/22 Q3, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Thor Industries Inc (10/22 Q1, Bef-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
11:00EMU - HDP, q/q