Aktualizováno Kypr představuje novou předlohu pro řešení problémů bank v eurozóně a také další země možná budou muset restrukturalizovat své bankovní sektory, řekl v pondělí předseda skupiny ministrů financí eurozóny. „Tomu, čeho jsme včera v noci dosáhli, říkám odsunutí rizik," řekl nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, jenž předsedá skupině Eurogroup, agentuře Reuters a listu Financial Times jen několik hodin po dosažení dohody pro Kypr.
"Pokud je nějaká banka ohrožena, naše první otázka by měla znít 'Dobře, co vy jako banka s tím hodláte udělat? Co můžete udělat pro svou rekapitalizaci?'. Pokud to banka nezvládne sama, pak se obrátíme na držitele akcií a dluhopisů, požádáme je, aby přispěli na rekapitalizaci banky, a bude-li to nutné, obrátíme se i na držitele nepojištěných vkladů," řekl.
Připomeňme jeho slova z úterka minulého týdne: "Uvalovat jednorázové majetkové daně v rámci finanční pomoci v jiných zemích eurozóny než na Kypru nebude určitě nutné."
Výsledkem je pád finančních titulů v Evropě. Francouzské a padají o více jak 5 % a 6 %, v Praze o 3,5 % a ve Vídni o 2 %, odevzdala zisky. Německá odepisuje přes 4 %, přes 3 %. Padá euro k americkému dolaru, z maximálních hodnot dne 1,3048 až na 1,2852 USD/EUR.
Po 12 hodinách jednání s EU a MMF se Kypr dohodl na uzavření druhé největší banky v zemi, jejíž pojištěné vklady - tedy ty do 100.000 eur - budou přesunuty do Bank of Cyprus, z níž se stane "dobrá banka". Vklady nad 100.000 eur v obou bankách, jež nejsou zaručeny podle práva EU, mají být osekány do celkové výše 4,2 miliardy eur.
Sestup akcií Erste po slovech šéfa Eurogroup o Kypru jako modelu pro ostatní:

Kyperské banky v úterý znovu otevřou, kvůli finanční krizi byly deset dnů uzavřeny. Dočasné uzavření bank mělo zabránit hromadnému vybírání peněz. Kyperská vláda již rozhodla, že po otevření bank budou na přechodnou dobu platit omezení pohybu kapitálu, která mají zamezit hromadnému vybírání vkladů a následnému masivnímu odlivu kapitálu. Na Kypru kvůli dluhové krizi panuje napětí.
Eurozóna schválila plán EU a MMF na záchranu kyperských bank a země dostane v květnu první část finanční pomoci do celkového objemu 10 mld. eur. O detailech plánu se ještě v dubnu bude diskutovat, ale kontury jsou jasné: nedopadne na vkladatele do 100 tisíc eur, ale ty větší nezajištěné připraví až o 40 % investic skrze rozsáhlou restrukturalizaci klíčových kyperských bank. Do roku 2018 musí země srovnat rozsah svého bankovního sektoru k průměru v EU. Dohoda de facto znamená konec „rájové živnosti“ Kypru. Finanční sektor na ostrově je několikanásobně větší než hrubý domácí produkt země a jeho předimenzovanost je považována za klíčovou příčinu nynější krize. Celkové vklady u bank činí 68 miliard eur, z toho 38 miliard je na účtech nad 100.000 eur.
(Zdroj: Reuters, Bloomberg, DPA, čtk)
Dění kolem Kypru sledujte na Patria.cz:
