Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kanada vede nad USA v souboji o dodávky LNG na asijský trh

Kanada vede nad USA v souboji o dodávky LNG na asijský trh

03.04.2013 18:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Kanada začne vyvážet zkapalněný plyn (LNG) dřív a ve větším množství než Spojené státy. Je tak na nejlepší cestě zvítězit v závodě o maximální využití nových technik těžby z břidlic a průnik na lukrativní asijský trh, na němž se ročně protočí desítky miliard dolarů.

První severoamerický LNG terminál, financovaný texaským fondem soukromého kapitálu, by měl být dokončen u Vancouveru v polovině roku 2015, osm měsíců před plánovaným zprovozněním prvního podobného zařízení ve Spojených státech.

Největší nevýhodou Spojených států je nejistota ohledně povolení vývozu plynu ze země. Kanadská vláda naproti tomu zatím schválila exportní projekty o dvojnásobné kapacitě oproti svému jižnímu sousedovi. Vůči vývozu doma těženého plynu se Kanaďané staví pozitivněji, a mohli by se tak stát preferovaným severoamerickým partnerem asijských zákazníků. Ti podle kalkulací agentury Bloomberg loni za dodávky z Kataru, Austrálie a dalších zemí zaplatili kolem 150 mld. USD.

Investice do exportních projektů v západní Kanadě zvažují mezinárodní energetické koncerny od Exxon Mobil po Petronas. Export plynu by pro ně měl být velmi výnosnou záležitostí. Asijští odběratelé jsou za surovinu ochotni zaplatit čtyřnásobek cen na americkém trhu. Americký gigant Chevron uvedl, že všechny LNG terminály hodlá budovat na sever od americké hranice, a to kvůli příznivějšímu regulatornímu prostředí a větší blízkosti k Asii, což sníží transportní náklady. Americké terminály se totiž ve velké většině budou budovat v Mexickém zálivu, takže tankery budou muset projíždět Panamským průplavem.

Průkopníkem vývozu LNG ve Spojených státech je společnost Cheniere Energy, která již začala budovat terminál za 6 mld. USD v Sabine Pass ve státě Louisiana. Cheniere, která získala povolení k exportu LNG do celého světa, začne od roku 2016 plynem zásobovat Velkou Británii, Jižní Koreu, Indii a Španělsko. O projekt mají velký zájem i asijští investoři. Pětinu akcií společnosti nakoupil singapurský státní fond Temasek spolu se singapursko-hongkongským fondem RRJ. Investovat do Cheniere plánuje i čínský státní fond China Investment Corporation.

Celkově mají američtí těžaři podány přihlášky ke stavbě 19 terminálů o celkové kapacitě kolem 30 mld. kubických stop denně, což je zhruba třetina současné americké těžby. Proces vydávání povolení však byl po schválení projektu Cheniere zastaven. Washington nyní zkoumá efekt vývozu na domácí ceny a ekonomiku jako celek.

Ne všem ve Spojených státech se exportní plány těžařů zamlouvají. Domácnosti a průmysloví spotřebitelé se obávají růstu cen plynu, které v posledních čtyřech letech klesly o téměř 50 %. Chemičky v čele s Dow Chemical varují, že export plynu ve velkém poškodí americké výrobce, kteří levnou energii využívají jako konkurenční výhodu v souboji se zahraničními rivaly. Proti vývozu LNG se staví i environmentalisté, podle nichž zvýšená těžební aktivita poškodí životní prostředí.

Jelikož je výsledek probíhající debaty ve Spojených státech nejistý, pozornost investorů se přesouvá ke kanadským projektům. Tři už dostaly povolení úřadů k vývozu plynu do asijských destinací, včetně Japonska a Číny. Celková kapacita tří schválených terminálů činí 4,66 mld. kubických stop plynu denně.

Stavba terminálů na zkapalnění plynu a jeho vývoz s sebou nese značná rizika. Jedná se o investici v řádech miliard dolarů, jejíž návratnost se může pohybovat v desítkách let. Změna podmínek na domácím trhu a výrazný růst cen by mezitím ziskovost exportu mohly kriticky podkopat.

„Z dlouhodobého hlediska je na Kanadu kvůli nižšímu politickému riziku nahlíženo pozitivněji než na Spojené státy,“ tvrdí Asish Mohanty, LNG analytik ve společnosti Wood Mackenzie. Kanadský ministr přírodních zdrojů Joe Oliver prohlásil, že díky rozsáhlým zásobám vláda nemá žádný důvod vývoz omezovat.

Podle organizace International Gas Union by se světová poptávka po plynu měla do roku 2035 zdvojnásobit na 6,6 bilionu m3 ročně. Výkonný ředitel Chevronu John Watson analytikům na nedávné konferenci v New Yorku sdělil, že poptávka po LNG by měla nabídku předstihnout do roku 2020. Lví podíl z tohoto růstu by si měla ukrojit Asie.

(Zdroje: Bloomberg, YahooFinance, Mining.com)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2024
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Ferrari NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
Fresenius Medical Care AG (03/24 Q1)
Leonardo SpA (03/24 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
Reddit Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rivian Automotive Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)
Snap One Holdings Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Upstart Holdings Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Walt Disney Co/The (03/24 Q2, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/24 Q1, Aft-mkt)
Zalando SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
6:45UBS Group AG (03/24 Q1)
7:00Siemens Healthineers AG (03/24 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (03/24 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00BP PLC (03/24 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/24 Q1)
14:00WK Kellogg Co (03/24 Q1)
22:00Luminar Technologies Inc (03/24 Q1)