Portugalsko musí dodržet dohodnuté rozpočtové cíle, jinak Lisabon nedostane více času na splacení záchranného úvěru, pohrozila Lisabonu v noci Evropská komise poté, co portugalský ústavní soud v pátek zamítl některé body letošního plánu rozpočtových úspor v sumě až 1,3 miliardy eur z celkového balíku pěti miliard eur. Portugalský premiér Pedro Passos Coelho již včera slíbil, že jeho vláda provede velké škrty ve státních výdajích, a to hlavně ve zdravotnictví, ve školství a v sociální oblasti. Daně ale prý navzdory doporučení ústavních soudců již nezvýší.
Portugalský ústavní soud v pátek odmítl jako protiústavní čtyři z devíti původně plánovaných úsporných opatření, která chtěl kabinet uskutečnit ještě letos. Mezi odmítnutými body byly zejména plány na omezení příplatků pro důchodce a státní zaměstnance a na snížení plateb nemocenské a dávek v nezaměstnanosti. Proti verdiktu není možné se odvolat. Lisabon tak nemůže počítat s 1,5 miliardy eur, jimiž chtěl dodatečně vylepšit bilanci státního rozpočtu, mimo jiné za cenu krácení platů státních zaměstnanců i důchodů.
Vláda tvrdí, že tato částka je nezbytná k tomu, aby Portugalsko splnilo podmínky záchranného úvěru v objemu 78 miliard eur od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Prozatím proto také byla pozastavena výplata další splátky slíbené pomoci v objemu 2 miliard eur. Podle prohlášení premiéra se kabinet potřebnou sumu pokusí získat pomocí nových škrtů.
Premiér jednal v sobotu o dalších krocích s prezidentem. Prezident Aníbal Cavaco Silva poté řekl, že koaliční vláda by měla dál vykonávat svůj mandát a dostát mezinárodním závazkům. Spekuluje se, že Coelho by mohl v blízké době složení kabinetu obměnit.
„Vydám instrukce ministrům, aby provedli nezbytné škrty v provozních výdajích, které vykompenzují to, co bylo zablokováno ústavním soudem,“ uvedl včera portugalský premiér Pedro Passos Coelho. Výpadek příjmů hodlá prý jeho vláda vynahradit novými rozsáhlými úsporami hlavně ve zdravotnictví, ve školství a v sociální oblasti. „Vláda neschvaluje další navyšování daní, které se zdá být preferovaným řešením podle vyjádření ústavního soudu,“ dodal.
Varování z Bruselu
"Jakékoli vybočení z cílů plánu finanční pomoci nebo jejich nové projednávání by mohlo zmařit to, čeho dosud Portugalsko dosáhlo," uvádí se v komuniké Evropské komise vydaném v noci na dnešek. "Pokračující a rozhodné zavádění tohoto programu je podmínkou pro rozhodnutí o prodloužení lhůty splatnosti finanční pomoci Portugalsku, což zemi usnadní návrat na finanční trhy a dosažení cílů programu," píše se v prohlášení.
Ujištění portugalského premiéra o nově chystaných opatřeních ale Brusel kvitoval. "Evropská komise vítá, že po rozhodnutí portugalského ústavního soudu o rozpočtu na rok 2013 portugalská vláda potvrdila odhodlání zachovat adaptační program včetně jeho fiskálních cílů a harmonogramu," uvedla komise.
Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že Portugalsko se s věřiteli bude schopno dohodnout na náhradních opatřeních. Portugalsko a Irsko usilují o prodloužení termínu splatnosti záchranných úvěrů od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Chtějí rozložit splátky až za rok 2022, aby se jim snížily náklady na obsluhu dluhů. O této věci by měli v pátek jednat ministři financí EU.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg)