Aktualizováno Přednímu americkému výrobci počítačů propadl v prvním čtvrtletí fiskálního roku meziročně zisk téměř o 80 procent na 130 milionů dolarů, za pokračujícího poklesu tržeb. Analytici očekávali výsledek 499,7 mil. USD. Výše tržeb se meziročně snížila o 2,4 procenta na 14,1 miliardy dolarů, čímž ovšem odhady (konsensus 13,5 mld. USD) překonala.
Očištěný zisk na akcii klesl za minulé fiskální čtvrtletí končící 3. května meziročně o polovinu na 21 centů z 43 centů, ačkoliv analytici firmě v tomto ohledu věřili více (konsensus Bloomberg 35 centů). Tržby z prodeje počítačů, včetně softwaru a doplňků, klesly o 9 procent na 8,9 mld. USD, provozní zisk divize propadl o 65 procent na 224 mil. USD. Poptávka po osobních počítačích v poslední době oslabuje kvůli přesunu spotřebitelů k chytrým mobilním telefonům a tabletům. Akcie firmy na výsledky reagovaly v prodlouženém obchodování jen nevýrazně, poklesem o 0,2 procenta.
O převzetí podniku nyní usiluje skupina investorů zahrnující jeho zakladatele Michaela Della. Ta začátkem roku navrhla, že firmu koupí, v tzv. leveraged buyout, za 24,4 miliardy dolarů, a poté ji stáhne z akciového trhu. Za jednu akcii nabízí 13,65 dolaru. Titul včera uzavřel na ceně 13,43 USD.
Minulý pátek skupina investorů vedena Carlem Icahnem a firmou Southeastern Asset Management představila alternativní návrh, podle něhož by akcionáři měli mít možnost si své akcie ponechat či získat 12 dolarů za akcii v podobě hotovosti či dalších akcií. Tito dva největší akcionáři Dellu společně kontrolují 13 procent podniku a podobně jako někteří další významní akcionáři považují nabídku Michaela Della za příliš nízkou. Icahn se nechal slyšet, že Michael Dell se snaží koupit společnost zalevno a akcionáři by raději měli přijmout jeho návrh. Icahn tvrdí, že segment PC společnosti není ještě zdaleka překonaný a firma má skvělý potenciál pro růst.
Ať se již akcionáři firmy nakloní k jakémukoli z těchto návrhů, Dell se bude muset vypořádat s trvajícím poklesem prodejů. Dodávky počítačů klesly v 1Q o 14 procent, což je nejvíce od roku 1994. Analytici očekávají, že letošní celoroční tržby společnosti klesnou pod úroveň z roku 2006 a čistý zisk bude srovnatelný s rokem 2003. "Načasování je perfektní pro Michaela," mluví ve prospěch nabídky zakladatele firmy profesork Erik Gordon z University of Michigan. "Upevňuje jeho tvrzení, že jeho nabídka není tak nízká, jak si mnozí investoři myslí," dodává.
V loňském roce akcie Dellu ztratily 31 procent tržní hodnoty kvůli neschopnosti prorazit v segmentu smartphonů, tabletů a cloudu. A pokračující slabé hospodářské výsledky by mohly převážit názor některých akcionářů ve prospěch návrhu na převzetí skupinou v čele se zakladatelem firmy. "Řešení dle Icahna se jeví méně atraktivní, vrabec v hrsti je lepší než holub na střeše," zhodnotil situaci analytik Deutsche Bank Chris Whitmore.
Michael uvedl svou firmu na veřejný trh v roce 1988, kdy měla hodnotu 85 milionů dolarů. trhu osobních počítačů kraloval zejména na vrcholu internetového boomu kolem roku 2000, kdy jeho hodnota překračovala 100 miliard dolarů. V roce 2006 jej sesadil z první příčky . V současnosti je třetím největším výrobcem počítačů na světě.
(Zdroj: Bloomberg, Dell, čtk)