V posledních měsících jsme svědky celkem silné divergence mezi akciemi a komoditami. Jak akcie, tak komodity jsou investory považovány za riziková aktiva a v minulosti platilo, že v případě nárůstu ochoty riskovat na kapitálových trzích rostly oba dva druhy aktiv. Logika této korelace vychází z jednoduché úvahy – akciím se daří při očekávání solidního hospodářského růstu a silný hospodářský růst by měl zvýšit poptávku po komoditách, a tudíž i tlačit na růst jejich cen.
Tato logika od začátku roku ale neplatí, když globální akciový index MSCI All-Country World Index posílil o 8,3 procenta, zatímco komoditní index zahrnující 24 komodit S&P GSCI od začátku roku propadl o 3,6 procenta. Třicetitýdenní koeficient korelace je nyní na 0,56, když v roce 2010 dosahoval 0,88. Tento koeficient závislosti ukazuje na úplnou svázanost na úrovni 1, zatímco nula představuje situaci bez jakékoliv závislosti a -1 znamená úplnou nepřímou závislost. V rámci indexu S&P GSCI se od začátku roku nejlépe dařilo bavlně a zemnímu plynu, zatímco zlato a stříbro jsou největšími propadáky. Celkově jsou ceny komodit od července 2008 zhruba o 30 procenta níže poté, co nejhorší hospodářská krize od druhé světové války omezila poptávku. Na slabé poptávce se podepisuje i zpomalení v Číně, která je největší světový komoditní konzument, když její ekonomika zpomalila během osmi z posledních devíti kvartálů.
Vývoj indexu S&P GSCI

Scott Kerson, šéf pro obchodování s komoditami ve společnosti Man Group, se domnívá, že toto oddělení vývoje akcií a komodit je pro obchodníky s komoditami pozitivní. Odlišný vývoj totiž podle něj znamená, že jednotlivé komodity se začínají obchodovat na základě svého fundamentu na základě reálné nabídky a poptávky než na základě makroekonomického výhledu. S podobným názorem přišli i analytici (36,3 EUR, -0,01%), kteří se domnívají, že fundament a především nabídková strana u jednotlivých komodit bude klíčem k vývoji jejich cen, a to především u železné rudy, termálního uhlí, mědi a sóji. Analytici DB očekávají další posilování amerického dolaru, což může pro komodity představovat nebezpečí dalšího prodejního tlaku. S podobným názorem přišli v minulém týdnu i analytici (3,17 GBP, -0,90%), kteří v druhé polovině roku očekávají posílení dolaru vůči euru až na 1,23. Z fundamentálního hlediska však analytici vidí současné ceny komodit jako odpovídající fundamentu, a proto nevidí v investicích do komodit prostor pro jejich posílení.
Vývoj ceny ropy Brent

Divergenci mezi akciemi a komoditami komentoval na začátku tohoto týdne i známý excentrický analytik a investor Jim Cramer. Cramer však jde ve své úvaze dál a zamýšlí se nad divergencí v rámci samotných komodit, když zmiňuje propad ceny mědi na jedné straně a rezistenci vůči propadům u ropy Brent na straně druhé. Podle Cramera je tato divergence významná, protože ropa Brent je na rozdíl od americké ropy WTI brána jako globální ukazatel poptávky po černém zlatě. Rozdílný vývoj cen komodit a ropy Brent podle Cramera naznačuje, že se blíží zlom, během kterého buď výrazně doženou ropu Brent komodity, nebo se cena ropy Brent propadne při dohánění vývoje u ostatních komodit. Cramer se přiklání k té druhé variantě, když podle něj propadu ceny ropy Brent nahrává i fundament. Pro vysokou nabídku ropy podle tohoto známého showmana hovoří postupně rostoucí produkce Iráku, návrat produkce v Libyi, přes měkké embargo pokračující produkce v Iránu nebo neustále rostoucí produkce ropy v USA.
(Zdroj: CommodityOnline. CNBC, Bloomberg)