Aktualizováno Index cen průmyslových výrobců se v květnu snížil o 0,3 procenta s přispěním nižších cen ropy a jejich vlivu na rafinérské produkty a chemický průmysl. Meziroční inflace v cenách průmyslových výrobců zpomalila z 0,5 na 0,3 procenta. Nižší byla naposledy v březnu 2010. V zemědělství se inflace také zmírnila, stavebnictví a sektor služeb prochází deflací.
Klíčovou roli ve vývoji průmyslových produkčních cen hrají v posledních měsících ceny ropy. Průměrná cena ropy typu Brent v březnu meziměsíčně klesla o 5,6 procenta, v dubnu o dalších 6,1 procenta. V domácím odvětví rafinérského zpracování ropy a koksu se to projevilo snížením cen o 1,7 procenta v březnu, 3,6 procenta v dubnu a doznívání efektu levné ropy se projevilo dalším poklesem o 2,4 procenta v květnu. Dalším odvětvím, kde se projevilo snížení cen ropy je chemický průmysl, kde minulý měsíc ceny klesly o 1,1 procenta.
Jediným významnějším zdrojem inflace v české ekonomice byly v posledních měsících cen zemědělské produkce a ceny potravin. Nicméně i zde je již inflace na ústupu. V květnu ceny zemědělských výrobců klesly o 1,8 procenta a meziroční inflace se snížila z dubnových 12,7 procenta na 8,0 procent.
Varováním před deflačním rizikem v české ekonomice je vývoj cen ve stavebnictví a sektoru služeb. V prvním případě dosahuje deflace v meziročním měřítku 1,2 procenta, ve druhém dokonce 1,8 procenta.
Dynamika vývoje cen v různých segmentech české ekonomiky ukazuje, že aktuálním rizikem není inflace, ale spíše deflace. Lze tedy očekávat pokračování velmi uvolněné měnové politiky. Při současné úrovni kurzu koruny nicméně centrální banka nejspíše nesáhne k devizovým intervencím.
