Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký index ISM překonal odhady, ale při horšící se zaměstnanosti

Americký index ISM překonal odhady, ale při horšící se zaměstnanosti

01.07.2013 16:16, aktualizováno: 1.7. 17:23
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index nákupních manažerů v průmyslu, sestavovaný pro americkou ekonomiku institutem ISM, se v červnu vrátil zpět nad padesát bodů. Po překvapivém květnovém poklesu na 49 bodů se index vrátil výš, na 50,9 bodu. Tím i mírně překonal konsensus nastavený na 50,5 bodu. Za lepším výsledkem stojí hlavně růst dílčích indexů produkce a nových objednávek, které se dostaly na 53,4, respektive 51,9 bodu. Méně výrazně se zvýšily také dílčí indexy dodávek a zásob.

Z průzkumu v jednotlivých oblastech vyplývá, že produkci táhlo dokončování rozdělaných zakázek a částečně i výroba na sklad, když se obnovil růst nových zakázek. Zlepšila se přitom kondice nejen domácí, ale i zahraniční poptávky. Na druhou stranu mírný tlak na výrobce vyvolával obnovený růst cen vstupů. 

ISM


Zhoršení pak vidíme u indexu zaměstnanosti, který spadl pod zlomových 50 bodů na 48,7 bodu. Vzhledem k tomu ukazuje na pokles zaměstnanosti v sektoru, a to poprvé od září 2009. Průmysl má v zaměstnanosti relativně malou váhu, necelých 14 procent. Tvorba pracovních míst je zde slabá a v posledních dvou měsících navíc zaměstnanost podle oficiálních dat klesá. Informace ISM ukazují, že zřejmě pokles přijde i za červen. Klíčová pro vývoj na trhu práce je situace v sektoru služeb, která je naopak slušná. Příslušný index ISM z této oblasti přinese nové informace ve středu.

Dnešní data jsou konsistentní s pokračováním pomalého růstu americké průmyslové výroby. S tím jsou ostatně v souladu i odpovědi v průzkumu z jednotlivých odvětví, ve kterých se podobná hodnocení objevují opakovaně. Udržitelnost růstu by měly zajistit přibývající objednávky, o kterých svědčí nejen průzkumy, ale i tvrdá data. Vzhledem k mírné odchylce od konsensu nemají čísla z ISM velký vliv na finanční trhy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií
13:50Puma za loňský rok vykázala ztrátu 357 milionů eur, zrušila dividendu
13:21Roubini: Nové technologie budou výrazně zvyšovat růst. Ale Warsh se mýlí, protože sazby to táhne nahoru, ne dolů
12:29Britský Rolls Royce plánuje obří program odkupu akcií, akcie vyskočily o 8 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)