Po dubnovém fiasku, které srazilo ceny emisí i elektřiny na nová dna, dnes europoslanci zvedli ruku pro rychlá záchranná opatření pro krachující trh s emisemi dokonce v ostřejší verzi, než se čekalo. Emisní povolenky, které dnes dopoledne za významného objemu propadly až o 25 procent na 3,25 eura za tunu CO2 okamžitě umazaly ztráty a rostou o 10 procent a energetiky s ekologicky čistším produkčním mixem – jako je (502,4 CZK, 0,08%), Fortum , (12,23 EUR, 0,41%) nebo Verbund – obrátily ze ztrát do zisků.
Dnes schválená verze návrhu Evropské komise počítá s odsunem nabídky 900 milionů emisních povolenek, které měly přijít do aukcí do roku 2015. Na rozdíl od „bezzubější“ verze, kterou v polovině června odsouhlasil výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, nevyžaduje návrat zadržených povolenek na trh hned v následujícím roce. Oponenty původního a v dubnu zamítnutého návrhu na záchranu trhu s emisemi ale nové znění například ujistilo, že se jedná pouze o jednorázové a dočasné opatření. Hlasů pro bylo při dnešním hlasování pouze o 33 více než hlasů proti.
Dnešní schválení silnějšího návrhu Evropské komise, který při prvotním hlasování v polovině dubna neprošel o 19 hlasů, byl pro trh pozitivním překvapením. Navíc europoslanci dáli dnes zelenou také zahájení jednání o záchranném plánu pro trh s emisemi na národní úrovni ve zrychleném režimu. Pro právní závaznost dnešního rozhodnutí Evropského parlamentu je totiž třeba souhlas členských zemí EU. Komentátoři se ale shodují, že Německo s rozhodnutím počká až po zářijových volbách.
Europoslance donutila ke změně názoru dále klesající cena emisních povolenek i související cena elektřiny na nová historická minima, která doléhá na energetický průmysl potýkající se s dopady zpomalení ekonomiky na jeho klíčové průmyslové odběratele. Nejvlivnějšími zastánci omezení nabídky povolenek v aukcích se překvapivě stali dříve oponující poslanci z Evropské lidové strany, která je s 265 poslanci konzervativního a křesťansko-demokratického zaměření nejsilnější politickou skupinou v Evropském parlamentu. Podporu kompromisnímu návrhu již podle agentury Bloomberg vyjádřili také někteří Sociální demokraté a zástupci Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.
Na trhu s emisemi dnes byla cítit nervozita. Ceny emisních povolenek kolem poledne propadly za významného objemu až o 25 procent na 3,25 EUR/t, když byla nejprve zamítnuta mírnější varianta počítající s odsunem aukcí povolenek v letech 2013 až 2015. Po projití silnější verze ale povolenky okamžitě umazaly ztráty a rostlou až o 10 procent:

Dobrý začátek běhu na dlouhou trať
Dnešní souhlasné rozhodnutí europoslanců sice výhledově odčerpá z trhu emisí EU (EU ETS) 900 milionů přebytečných povolenek, ale k nápravě fungování trhu samo o sobě nestačí. Podle posledních odhadů agentury Bloomberg je totiž současný převis nabídky povolenek na evropském trhu CO2 na úrovni 1,8 miliardy kusů (tun CO2).
Pro trh s emisemi budou kromě červnového hlasování důležitá hlavně opatření dlouhodobějšího charakteru. V rámci návrhu podoby koncepce ochrany klimatu do roku 2030 totiž má Evropská komise na podzim představit konkrétní mechanismy omezující automaticky vydaný objem povolenek například na základě vývoje ekonomického růstu členských zemí Evropské unie.
Významnou zprávou v kontextu celkové evropské strategie pro boj s klimatickými změnami bylo pondělní společné prohlášení dvanáctky členských zemí Evropské unie, které produkují více než 60 procent evropských emisí. Ministři energetiky a životního prostředí dvanáctky zemí včetně Velké Británie, Francie, Itálie, ale hlavně i Německa, dnes doporučili svým zástupcům v Evropském parlamentu, aby nejen hlasovali pro návrh na odsun části povolenek v aukcích tuto středu, ale také se zasadili o posun v legislativě vedoucí ke strukturální reformě evropského systému obchodování s emisemi ETS.
Ceny emisních povolenek jsou klíčové pro energetiky, protože přímo ovlivňují cenu elektřiny. „Skupina ČEZ nemá žádné otevřené pozice pro letošní rok ani na emisních povolenkách ani na produkci elektřiny,“ ujistil investory již před několika týdny obchodní ředitel skupiny ČEZ Alan Svoboda. ČEZ má navíc již předprodanou veškerou produkci elektřiny pro letošní rok. Rozhodnutí europoslanců tedy skrze pokles žádného z těchto instrumentů na výsledky skupiny ČEZ v letošním roce nedolehne. V následujících letech může ale růst cen povolenek zisky této i dalších evropských energetik s „čistší“ produkcí ovlivnil pozitivně.
Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže Evropský parlament schválil pozici pro vyjednávání s radou. "Teprve po výsledku trialogu bude jasné, kolik povolenek se stáhne a kdy se navrátí do systému. Ale rozhodně dnešní hlasování vnímáme pozitivně, je to důkaz politické vůle řešit nefunkčnost trhu s povolenkami," řekl dnes ČTK.
Historický vývoj cen povolenek

Ceny emisních povolenek jsou i po dnešním strmém růstu velmi daleko od svých historických maxim na úrovni 34,91 EUR/t v polovině roku 2008. Podle analytiků UBS přitom nelze očekávat návrat ceny povolenek na vysoké úrovně, dokud nebude na stole dlouhodobý plán „agresivního snižování objemu vydaných emisních povolenek“. Ten ale podle této vlivné švýcarské investiční banky nelze čekat dříve než na podzim, kdy Německo bude mít již po parlamentních volbách (22. září) a konečně k celé věcí zaujme jasné stanovisko.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters, Point Carbon)