Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh se za druhé čtvrtletí přechodně snížil

Státní dluh se za druhé čtvrtletí přechodně snížil

10.7.2013 15:45, aktualizováno: 10.7. 16:30
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Druhé letošní čtvrtletí přineslo snížení státního dluhu na 1,678 bilionu korun, oproti 1Q o 37,5 miliardy korun. Ve srovnání s koncem loňského roku se dluh zvýšil o 10,5 miliardy korun a v poměru k HDP pak podle odhadu ministerstva na 44,0 z 43,5 procenta. Na zvýšení poměru se podílí nejen absolutní nárůst dluhu, ale také pokračující pokles ekonomiky.

Průměrná splatnost se mírně prodloužila na 5,7 z 5,6 roku a v portfoliu narostly na váze střednědobé dluhopisy. Podíl krátkodobých instrumentů se naopak snižuje. To souvisí se zlepšením řízení likvidity díky Státní pokladně. Vyšší využití prostředků dostupných v rámci veřejných institucí snížilo potřebu dodatečných výpůjček a díky tomu stát spíše splácel instrumenty peněžního trhu, než je emitoval. Čistá emise byla -24,2 miliardy korun. Splaceny byly také původně desetileté dluhopisy ze 40. emise v objemu téměř 63 miliard. 

MF ČR: Splatnostní profil státního dluhu (mld. Kč)

001_MF_dluh
 
Vedle lepšího řízení likvidity je tu i faktor hospodaření státního rozpočtu, které se prozatím vyvíjí dobře a deficit je za první půlrok méně než poloviční oproti loňsku. To snižuje potřebu na financování. Stát navíc v předchozím období vytvořil rezervy, které v celém prvním pololetí snižoval. Řízení likvidity, využití rezerv i lepší vývoj rozpočtu jsou přechodné jevy, které umožnily krátkodobé snížení státního dluhu. Celkově však hospodaření státu zůstává deficitní a bude tomu tak i v příštích letech. To znamená, že státní dluh po přechodném poklesu svůj růst obnoví.


Váš názor
  • státni dluh se podstatně snížil
    10.7.2013 16:17

    proto jsme se museli zbavit nepopulárního Kalouska. Vsadil bych se o cokoli že se dluh opět velmi brzy zvýší a to alespon' o 5 milionů, ale ke konci roku to bude o mnoho víc. Dluhy kamarádům za podporu se taky musi splácet.
    ursula major
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data