Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh se za druhé čtvrtletí přechodně snížil

Státní dluh se za druhé čtvrtletí přechodně snížil

10.07.2013 15:45, aktualizováno: 10.7. 16:30
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Druhé letošní čtvrtletí přineslo snížení státního dluhu na 1,678 bilionu korun, oproti 1Q o 37,5 miliardy korun. Ve srovnání s koncem loňského roku se dluh zvýšil o 10,5 miliardy korun a v poměru k HDP pak podle odhadu ministerstva na 44,0 z 43,5 procenta. Na zvýšení poměru se podílí nejen absolutní nárůst dluhu, ale také pokračující pokles ekonomiky.

Průměrná splatnost se mírně prodloužila na 5,7 z 5,6 roku a v portfoliu narostly na váze střednědobé dluhopisy. Podíl krátkodobých instrumentů se naopak snižuje. To souvisí se zlepšením řízení likvidity díky Státní pokladně. Vyšší využití prostředků dostupných v rámci veřejných institucí snížilo potřebu dodatečných výpůjček a díky tomu stát spíše splácel instrumenty peněžního trhu, než je emitoval. Čistá emise byla -24,2 miliardy korun. Splaceny byly také původně desetileté dluhopisy ze 40. emise v objemu téměř 63 miliard. 

MF ČR: Splatnostní profil státního dluhu (mld. Kč)

001_MF_dluh
 
Vedle lepšího řízení likvidity je tu i faktor hospodaření státního rozpočtu, které se prozatím vyvíjí dobře a deficit je za první půlrok méně než poloviční oproti loňsku. To snižuje potřebu na financování. Stát navíc v předchozím období vytvořil rezervy, které v celém prvním pololetí snižoval. Řízení likvidity, využití rezerv i lepší vývoj rozpočtu jsou přechodné jevy, které umožnily krátkodobé snížení státního dluhu. Celkově však hospodaření státu zůstává deficitní a bude tomu tak i v příštích letech. To znamená, že státní dluh po přechodném poklesu svůj růst obnoví.


Váš názor
  • státni dluh se podstatně snížil
    10.07.2013 16:17

    proto jsme se museli zbavit nepopulárního Kalouska. Vsadil bych se o cokoli že se dluh opět velmi brzy zvýší a to alespon' o 5 milionů, ale ke konci roku to bude o mnoho víc. Dluhy kamarádům za podporu se taky musi splácet.
    ursula major
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.