Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NS: I složení mandátu chrání imunita, Sněmovna je místem kompromisů

NS: I složení mandátu chrání imunita, Sněmovna je místem kompromisů

22.7.2013 14:11
Autor: ČTK

Složení mandátu je součástí výkonu poslaneckého oprávnění. Proto státní zástupci podle Nejvyššího soudu (NS) nemohli v kauze tří exposlanců ODS zakomponovat jejich rezignaci jako jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu. Vyplývá to z usnesení NS v případu Petra Tluchoře, které se v některých formulacích mírně odlišuje od dříve zveřejněného usnesení ohledně Marka Šnajdra, podstata však zůstává stejná. ČTK získala oba dokumenty z důvěryhodného zdroje.

Soud v Tluchořově případě znovu připomněl, že na projevy poslanců se vztahuje hmotně právní imunita, takzvaná indemnita, spojená s vyloučením trestní odpovědnosti. Projevem pak nejsou jen slovní výroky, ale také gesta, písemná podání, návrhy a jiné projevy vůle v souvislosti s výkonem mandátu, uvedl NS s odkazem na odbornou literaturu. Projevem je i nesouhlas s určitým zákonem - v kauze tří exposlanců to byl daňový balíček.

"Stejně tak lze označit za výkon jeho (Tluchořova) poslaneckého oprávnění i jeho další postoj, pokud se vzdal svého poslaneckého mandátu proto, aby umožnil pokračování vlády, která s přijetím uvedeného zákona spojila hlasování o důvěře," stojí v usnesení senátu s předsedou Petrem Šabatou. Dříve zveřejněné usnesení o Šnajdrově návrhu na vynětí z odpovědnosti orgánů činných v trestním řízení připravil týž senát, předsedou byl tehdy Vladimír Jurka.

Sněmovnu Nejvyšší soud vylíčil jako místo, kde se střetávají názory skupin reprezentujících různé části voličstva a kde se konflikty řeší uzavíráním dohod. "Zájmové střety jsou tak řešeny nikoli cestou striktního dodržování stranické linie, ale hledáním ad hoc kompromisů. Jelikož jsou zákonodárci jak reprezentanty lidu, tak i členy politických stran, musí při konečném rozhodování řešit, jaké zájmy budou reprezentovat," napsali soudci. Tluchoř prý nesouhlasil s daňovým balíčkem, ale přitom nechtěl položit vládu, proto rezignoval.

Podobně jako v případě Šnajdra, také v "Tluchořově usnesení" soud zdůrazňuje, že nepředjímá další postup policie a žalobců a že se nemůže vyjadřovat k dalším okolnostem případu. Vynětí z pravomoci se týká jen období, kdy ještě exposlanci zasedali ve Sněmovně.

Nejvyšší soud rozhodl o návrzích Šnajdra i Tluchoře už v úterý. Oba se pak dostali z vazby na svobodu, stejně jako Ivan Fuksa, třetí ze stíhaných exposlanců. Všichni čelí obvinění, že složili mandát výměnou za příslib "trafik". Podle vrchního státního zástupce Ivo Ištvana však může stíhání pokračovat, je prý třeba doložit, že se korupce v podobě funkcí dojednávala také mimo půdu Sněmovny.

Nejvyšší soud čelil za rozhodnutí kritice části odborné veřejnosti. Podle některých ústavních právníků zvolil příliš široký výklad imunity.

 


Čtěte více:

Cena za politickou nestabilitu... Patria vydala nový Třicetník
2.7.2013 12:04
Finanční trhy zahrnují do cen aktiv kromě fundamentálních faktorů také...
Vrchní žalobce Ištván: Pokud naše zjištění obhájíme procesně, může to být senzace
12.7.2013 10:28
Detektivové při vyšetřování pražských lobbistů Romana Janouška a Ivo R...
Ištvan po rozhodnutí ÚS o
17.7.2013 8:21
Žádost o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání, kte...

Váš názor
 • důkaz je na světě
  22.7.2013 16:28

  Tímto se soudci NS veřejně přihlásili k české politické mafii.
  Jesse
  • Re: důkaz je na světě
   22.7.2013 18:00

   “Důležité je však zavést právní odpovědnost členů vlády za velezradu a to i bývalých.“ http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/zdenk-koudelka.php?itemid=14712
   mša
  • Re: důkaz je na světě
   22.7.2013 17:37

   Hoj, hysterie všech politiků "vládnoucích stran" okolo ti dává za pravdu...hnůj
   el mrcoch
 • příliš široký výklad imunity
  22.7.2013 15:27

  znásilnění poslance na směmovním WC není tedy trestní čin... je to pouze politický kompromis...
  Karl von Bahnhof
 • Cenu poslaneckého mandátu by mohla určit BCPP
  22.7.2013 15:09

  Zkrátka, když by chtěl někdo nakoupit a nebo prodat poslanecký mandát, nejférovější by bylo prohnat ten kšeft burzou. Bylo by to transparentní a jako bonus bychom všichni věděli, kolik nás ti zjebi stojí. A NS by si nad tím nemusel lámat hlavu.
  mamon
  • Re: Cenu poslaneckého mandátu by mohla určit BCPP
   22.7.2013 16:13

   :-)
   KONTO
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data