Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mzdy v druhém čtvrtletí stoupaly, ovšem stále ještě pomaleji než inflace

Mzdy v druhém čtvrtletí stoupaly, ovšem stále ještě pomaleji než inflace

6.9.2013 9:34, aktualizováno: 6.9. 10:33
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Průměrná mzda v české ekonomice dosáhla ve druhém čtvrtletí 24.953 korun. To je o 1,2 procenta více než před rokem. Mzdy tak obnovily nominální růst po přechodném mírném 0,4procentním poklesu v předchozím čtvrtletí. Stále to však nestačí na inflaci - spotřebitelské ceny v druhém kvartále stouply o 1,5 korun, takže reálně se mzdy o 0,3 procenta snížily.

O něco lépe co se dynamiky týče na tom byl veřejný sektor, kde se mzdy zvýšily o 1,9 procenta a reálně stouply o 0,3 procenta. Je to první reálný růst za tři roky. V podnikatelské sféře mzdy vzrostly o 1,1 procenta nominálně, reálně tak poklesly o 0,5 procenta. Úroveň mezd je zde mírně vyšší než ve veřejném sektoru.mzdy


V rámci jednotlivých oblastí ekonomiky si nejvyšší růst mezd připisují zaměstnanci v pohostinství a ubytování a to 4,5 procenta nominálně. Za nimi následují zemědělci s 3,8procentním a zaměstnanci ve školství s 2,4procentním nárůstem mezd. Na druhé straně stojí 7procentní snížení platů v těžebním sektoru. Vědcům a technickým profesím klesly mzdy o 2,7 procenta, zaměstnancům v realitním sektoru o 2,6 procenta. Na statistikách se tentokrát neprojevovaly změny ve výplatách prémií.

Dynamika mezd i přes zlepšení zůstává slabá, nízká inflace ale jejich reálnou hodnotu zmenšuje méně než v předchozích čtvrtletích. Pokles počtu zaměstnanců vyvážil mírný nárůst mezd a ve výsledku objem vyplacených mezd jen stagnoval na úrovni z 2Q minulého roku. To ukazuje omezený prostor pro zvyšování spotřeby domácností a doplňuje předchozí informace, podle kterých je mírný růst ekonomiky postaven na zahraniční poptávce.


Váš názor
  • Cože to roste
    6.9.2013 11:42

    Tak se přiznejte kdo jste si přidal nebo Vám přidali :-)))
    Medium2
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC