Podpora nových stran a stran, které nebyly v posledním volebním období v parlamentu, roste spolu s tím, jak česká veřejnost hledá nové cesty, ukazuje aktuální průzkum ppm factum research. Pokud by se předčasné volby do Sněmovny konaly nyní, dostalo by se dle volebního modelu do parlamentu sedm stran. „Nově“ by do poslaneckých lavic usedli zástupci KDU-ČSL, SPO Zemanovci a strany ANO 2011. Celkově by parlament ovládla levice.

ČSSD si podle zářijového průzkumu ppm factum udržuje stabilně nejvyšší podporu, aktuálně by získala 26,2 %. Druhé místo by obsadila KSČM se ziskem 16,7 % a stala by se druhou nejsilnější parlamentní stranou. Bývalé vládní strany zaznamenávají propad, zejména pak ODS, která by aktuálně získala pouhých 8 %. TOP 09 a Starostové by na tom byla lépe se ziskem 13, 8 %.
Do Sněmovny by se dle volebního modelu ppm factum také dostalo hnutí ANO 2011 se ziskem 10, 9 %. „Vysoká podpora této nově vzniklé strany je pravděpodobně dána výraznou mediální kampaní a také přelivem pravicových voličů od bývalých vládních stran (VV, ODS, ale i TOP 09),“ vysvětluje zpráva ppm factum.
Do sněmovny by dle podle předvolebního průzkumu dále postoupili KDU-ČSL se ziskem 6,7 % a pravděpodobně by 5% hranici překročili i SPO Zemanovci s 5,1 %. „Podpora SPO Zemanovců sílila počínaje listopadem 2012 v souvislosti s prezidentskou volbou. V posledních měsících se nicméně růst preferencí této strany zastavil, a to navzdory masivní kampani této strany,“ dodává k číslům agentura.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti.
Osobní dotazování proběhlo ve dnech 5. 9. 2013 – 15. 9. 2013 na reprezentativním vzorku 967 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Z výzkumu vyplývá, že voleb by se zúčastnilo jen 52,7 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla výrazně nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).
(Zdroj: ppm factum)