Aktualizováno Předběžný indexů nákupních manažerů (PMI) z průmyslu eurozóny klesl v září na 51,1 bodu ze srpnových 51,4 bodu. Konsensus trhu byl nastaven na 51,7, tedy naopak na další nárůst indexu. V září pokračoval růst objemu nových zakázek, ale i zde bylo tempo o něco nižší než v srpnu. To se týká rovněž exportních zakázek. Objem rozpracovaných zakázek se v září stabilizoval. PMI ve službách se naopak zlepšil na 52,1 bodu z 50,7 v srpnu.
Průzkum mezi nákupními manažery v eurozóně ukazuje postupné zlepšování na trhu práce. Zaměstnanost sice stále mírně klesá, ale nejpomalejším tempem za řadu měsíců. V sektoru služeb už je vidět stabilizace, zatímco v průmyslu počet zaměstnanců klesá jen velmi pomalu.
Předběžné výsledky z eurozóny už do značné míry předurčily indexy nákupních manažerů v Německu a Francii. Také ty kreslí smíšený obrázek vývoje v průmyslu a službách. Německý PMI ve službách se nečekaně výrazně zlepšil, když dosáhl 54,4 bodu, zatímco se čekalo 53 bodů. Na druhou stranu ale důležitější průmyslový index klesl na 51,3 ze srpnových 51,8 bodu. To je lehké zklamání, protože trh byl naladěn na pokračování růstu na 52,2 bodu. Nových zakázek v průmyslu dál přibývalo, ale pomaleji než v předchozím měsíci, kdy jejich růst dosahoval mnohaměsíčních maxim. Zaměstnanost v průmyslu se dál snižuje, ale tento vývoj je více než kompenzován růstem v sektoru služeb.
Očekávání nesplnil ani francouzský index nákupních manažerů v průmyslu. Podle konsensu se měl dostat těsně nad 50 bodů ze srpnových 49,7. Přišel ale naopak mírný pokles na 49,5 bodu. Na druhou stranu, očekávání i padesátibodovou hranici překonal index ve službách, který dosáhl 50,7 bodu.
Ve srovnání s očekáváními vyznívají PMI z eurozóny smíšeně, ale převažuje negativní dojem z vývoje v průmyslu. Ten tlumí naděje na další zrychlování ekonomiky a spíše podporuje předpoklad o pokračování pomalého růstu. Zářijový pokles indexu je tažen jádrem eurozóny, hlavně Německem, které částečně určuje vývoj na periferii a je rovněž klíčové pro středoevropský region. V tomto smyslu jsou čísla negativní zprávou také pro českou ekonomiku. Reakce eurodolaru je negativní a po datech slábne rovněž česká měna.
Na druhou stranu čísla úplným zklamáním nejsou. V Německu i eurozóně se průmyslové PMI udržely po celý kvartál nad padesátkou, což nedokázaly více než dva roky. Navíc PMI ve službách se dál slušně zlepšují a naznačují tak širší základy ekonomického oživení a lepší spotřebitelskou poptávku.
