Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak opětovně decentralizovat Fed

Jak opětovně decentralizovat Fed

10.10.2013 22:39

Finanční kruhy prožívají vzrušení z nominace Janet Yellenové coby nástupkyně Bena Bernankeho ve funkci šéfa amerického Federálního rezervního systému. Zároveň však tyto kruhy do značné míry ignorují jinou, mnohem zásadnější otázku: jak velkou volnost by měl dostat Fed – a koneckonců jakákoliv centrální banka – k uskutečňování smělých monetárních experimentů, jako bylo obrovské kvantitativní uvolňovaní prováděné v uplynulých pěti letech Bernankeho Fedem?

Smělé experimenty samozřejmě mají svůj význam. Mnohá nejdůležitější životní rozhodnutí jsou v podstatě skokem do tmy a akceptovaná řešení se často ukážou jako mylná. Například alkohol se dnes pokládá za neúčinnou metodu čištění ran, poněvadž zabíjí bílé krvinky bojující proti infekci. Odvážné pokusy a časté omyly byly a jsou hnacím motorem lidského vývoje.

Zkušenost však ukázala, že pokud jde o vládní instituce, není nekontrolovaná smělost téměř nikdy žádoucí – a v některých případech může být značně destruktivní. Neuvážený dekret Mao Ce-tunga z roku 1958, že je třeba vyhubit „zhoubné“ vrabce v Číně, vedl k rozšíření kobylek, snížil výnosy a přispěl k hladomoru, který si vyžádal více než 20 milionů životů.

Americký systém vládnutí zvlášť přísně omezuje počínání jeho představitelů, což odráží hluboce zakořeněný skepticismus králů-filozofů. Americké politické instituce jsou založené na pečlivě kalibrovaném systému kontrolních a vyvažovacích mechanismů, které zvyšují zodpovědnost, a tím přispívají ke kontrole špatných úsudků a svévolného jednání lidí u moci. A tam, kde se přesvědčení a zájmy rozcházejí, upřednostňuje americký systém otevřenou debatu zahrnující širokou paletu názorů. Lidé jsou koneckonců ochotnější k souhlasu, pokud někdo vyslechne jejich nesouhlas.

Kontrolní a vyvažovací mechanismy však mohou také bránit klíčovým reformám. Dokonce jsou jedním z důvodů, proč Spojené státy zřídily stálou centrální banku až Zákonem o federálních rezervách z roku 1913 – dlouho po Velké Británii, Francii a Německu – a i pak jí poskytly pouze pravomoc bránit finanční panice a měnovému kolapsu. Skutečnost, že Federální rezervní systém zahrnuje dvanáct regionálních bank držících rezervy, je výrazem obav při jeho založení, že v opačném případě by měnovou politiku uchvátili wallstreetští finančníci.

Jak mnoho se věci změnily! Dnes je obrovská moc soustředěna v rukou dvanáctičlenného Federálního výboru pro otevřený trh, který za zavřenými dveřmi stanovuje úrokové sazby a reguluje peněžní nabídku – jeho rozhodnutí nelze přezkoumávat ani napadat. Pokud někdo v zájmu rozvoje města zabaví důchodcům dům, ti proti tomu mohou podat žalobu, ale pokud je finanční tlak Fedu připraví o výnos z úspor, pak žádnou podobnou možnost nemají.

Zdánlivě nekontrolované pravomoci Fedu stejně jako neopodstatněné sledování prováděné Národní bezpečnostní agenturou podkopávají víru obyčejných Američanů v jejich vládu. Federálním rezervním systémem, jehož legitimita není založená na demokratické zodpovědnosti, ale spíše na abstraktních teoriích bagatelizujících vítěze a poražené, dnes opovrhují jak členové Tea Party, tak účastníci hnutí Occupy Wall Street – podle obou slouží Fed zájmům velkých bank.

Decentralizovanější měnový úřad by lépe odpovídal demokratickým tradicím a ekonomické realitě Ameriky.

V současnosti je to tak, že vlády přímo poskytují pouze tenkou „základní vrstvu“ peněz; většinu peněz vytvářejí banky tím, že poskytují úvěry. Takový proces „půjčky za půjčkou“ obvykle alokuje peníze a úvěry efektivně; může však rozpůjčovat příliš mnoho peněz, což zvýší inflaci, a dokonce to může způsobit hospodářský kolaps.

Centralizovaná měnová politika typu „jedna velikost padne všem“ však nemůže spolehlivě vyvažovat boomy a krize a často mívá nezamýšlené důsledky. Například zvýšení úrokových sazeb může přispět k omezení inflace a možná i k odvrácení úvěrové bubliny, avšak takové opatření omezuje zdravé i nezdravé úvěry.

Lepším přístupem by bylo regulovat jednotlivé banky, pobočky, a dokonce i úvěry a omezit možné intervence Fedu na ty případy, které slouží jeho původnímu účelu zajišťovat dostatečnou peněžní základnu a fungovat jako věřitel poslední instance během období paniky, jako byla finanční krize v roce 2008.

Návrat k měnové decentralizaci by vyžadoval radikální změny politiky včetně zavedení zákonů, které by podobně jako ve 30. letech umožnily regulátorům monitorovat banky, zajišťovat, aby bylo pojištění vkladů důvěryhodné a rozsáhlé, a ukončovat finanční aktivity prováděné mimo účetní rozvahu. Fed a další regulátoři by museli poskytovat vyšetřovatelům v terénu prostředky a podporu.

Kongres by dále musel zbavit Fed nerealistického mandátu zajišťovat nízkou nezaměstnanost a kontrolovat inflaci. Fed by sice měl nést zodpovědnost za předcházení měnové nestabilitě, která může vyvolat nezvladatelnou inflaci či masovou nezaměstnanost, avšak jeho politika nemůže zodpovídat za řadu protichůdných tendencí vychylujících vývoj cen a pracovních míst na tu či onu stranu. V peřejích je nejlepší soustředit se na udržení kánoe nad vodou a nelámat si hlavu se zachováním přímého kurzu.

Obecněji vyjádřeno zde existuje potřeba kreativnějšího ekonomického myšlení. Ekonomové počínaje Miltonem Friedmanem už dlouho kladou důraz na měnovou politiku vedenou shora dolů; nedokázali však dospět k jakékoliv užitečné shodě na nejefektivnější strategii. Uprostřed vzrušených debat, zda je měnová politika příliš přísná nebo příliš uvolněná, se věnuje jen malá pozornost zemitějšímu přístupu založenému na principu „hlavně neškodit“.

Tak radikální decentralizace by si samozřejmě vyžádala nějaký čas. V mezidobí by mohl Kongres opětovně posoudit měnové gambity vedené shora dolů.

V současnosti to vypadá tak, že američtí zákonodárci běžně delegují technické záležitosti na experty; vzhledem k rizikům spojeným s často neopodstatněnou sebejistotou těchto expertů a jejich izolovaností od veřejného mínění si však zákonodárci moudře ponechávají pravomoc činit důležitá rozhodnutí. Americká ústava poskytuje Kongresu dalekosáhlé pravomoci včetně pravomoci vyhlašovat války a vyčleňovat prostředky na vojenské kampaně.

Vzhledem k tomu by se významné změny politiky Fedu – například rozhodnutí o nákupu cenných papírů v hodnotě několika bilionů dolarů nebo o stlačení úrokových sazeb na nulu – snadno daly podmínit souhlasem zákonodárců (s výjimkou krizových situací). Takový systém by sice omezil nezávislost Fedu, ale převedl by jádro obtížných politických rozhodnutí tam, kam skutečně patří: na demokraticky zvolené členy Kongresu.

Státům s menšími a homogennějšími ekonomikami a nerozdělenými silnými vládami by větší decentralizace a legislativní dohled nemusely přinést prospěch. A například Evropská centrální banka se potýká s jedinečnými problémy řízení a legitimity. Centrální bankovnictví je však bez ohledu na okolnosti příliš důležité na to, aby se přenechalo technokratům. 
 
Autorem textu je Amar Bhidé profesor Fletcherovy fakulty práva a diplomacie na Tuftsově univerzitě a autor knihy A Call for Judgment (Volání po rozsudku).


© Project Syndicate 1995–2013


Váš názor
 • moooc pěknej článek
  11.10.2013 13:38

  a schválně: že se to nezmění :)
  Bo
 •  
  10.10.2013 23:22

  O tom již bylo napsáno mnoho v Anatomii státu od Friedmana - doporučuji (asi 14 stránek zapomenutého pohledu na instanci s názvem stát)
  tompok76
Aktuální komentáře
29.07.2021
15:16Americká ekonomika zrychlila nepatrně, ale při silné soukromé spotřebě
15:09ČNblog: Rostoucí zadlužení státu, provázanost mezi vládním a finančním sektorem a rizika pro finanční stabilitu
14:21Erste předvede výrazný meziroční nárůst čistého zisku, odhaduje analytik Patrie Michal Křikava  
13:50Moneta Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o výplatě výnosu HZL WHB
13:28Analytik k výsledkům Volkswagenu: Znovu lepší výhled a ziskovost lepší než před koronavirem  
12:55Důvěra v české ekonomice klesá, komentuje sentiment v ČR analytik Petr Dufek
12:21Petr Dufek: Důvěra v ekonomiky zemí eurozóny na maximu
12:10Moneta představila z našeho pohledu smíšené výsledky, říká analytik Michal Křikava  
11:52Analytik k výsledkům Facebooku: Management varuje před pomalejším druhým pololetím  
11:30Uklidnění v Číně zlepšuje náladu i v Evropě. Fed směr neukázal  
10:51Globální dodávky čipů pro automobilky by se ještě letos mohly zlepšit
10:45Vyšší ceny ropy a plynu vykouzlily Shellu vyšší zisk. Plánuje vyšší dividendu i odkup akcií
10:36Volkswagen vykázal v prvním pololetí rekordní provozní zisk a navýšil celoroční prognózu
9:16Rozbřesk: Americký HDP vykáže ve druhém kvartále raketový růst
9:00Airbus zdvojnásobil výhled pro zisk. Chystá nový nákladní letoun A350
8:56Ford odolal propadu do ztráty kvůli nedostatku čipů a navíc zlepšil výhled pro celý rok
8:53Facebook zdvojnásobil zisk. Zároveň varuje před zpomalením tržeb
8:51Před otevřením trhů přinesla výsledky Moneta, Facebook i Airbus, futures ukazují na růst  
8:24MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 29. 7. 2021
8:08Moneta zvyšuje celoroční cíl pro zisk a mírní odhad nákladů rizik

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Air Liquide SA (06/21 Q2)
Airbus SE (06/21 Q2, Bef-mkt)
Amazon.com Inc (06/21 Q2)
ArcelorMittal SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
AstraZeneca PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cabot Oil & Gas Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Carlyle Group Inc/The (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cellnex Telecom SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Comcast Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Credit Suisse Group AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Electricite de France SA (06/21 Q2)
Enel SpA (06/21 Q2, Aft-mkt)
First Solar Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Fortinet Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Hilton Worldwide Holdings Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
International Paper Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
JCDecaux SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
KLA Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
L'Oreal SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Mastercard Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Northrop Grumman Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Orange SA (06/21 Q2)
Peabody Energy Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
PG&E Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Pinterest Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Sanofi (06/21 Q2)
Skyworks Solutions Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
Spirit Airlines Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
STMicroelectronics NV (06/21 Q2, Bef-mkt)
TotalEnergies SE (06/21 Q2)
Twilio Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
United States Steel Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Volkswagen AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
World Wrestling Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Yum! Brands Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
7:00Anheuser-Busch InBev SA/NV (06/21 Q2)
7:00Nokia Oyj (06/21 Q2)
7:15Nestle SA (06/21 Q2)
7:30Danone SA (06/21 Q2)
7:30Telefonica SA (06/21 Q2)
7:30Veolia Environnement SA (06/21 Q2)
8:00Lloyds Banking Group PLC (06/21 Q2)
8:00Puma SE (06/21 Q2)
8:00Royal Dutch Shell PLC (06/21 Q2)
11:00EMU - Index důvěry ve službách
11:00EMU - Index důvěry ve zprac. průmyslu
12:30Repsol SA (06/21 Q2)
13:00Altria Group Inc (06/21 Q2)
13:00American Tower Corp (06/21 Q2)
13:00Eni SpA (06/21 Q2)
13:00Molson Coors Beverage Co (06/21 Q2)
13:05Citrix Systems Inc (06/21 Q2)
13:15S&P Global Inc (06/21 Q2)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:05T-Mobile US Inc (06/21 Q2)