Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie: Na začátku krize optimismus, nyní černé vyhlídky a insolvence

Itálie: Na začátku krize optimismus, nyní černé vyhlídky a insolvence

21.10.2013 7:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Na začátku krize v eurozóně byla většina analytiků ohledně vývoje v Itálii optimistická. Mezi hlavní důvody patřila existence velké a dynamické průmyslové základny v této zemi, lepší fiskální situace než v jiných periferních ekonomikách a nízké zadlužení domácností a firem. Dnes je ale většina ekonomů co se týče vývoje v Itálii negativní. Co se stalo?

Mezi hlavní příčiny současného pesimismu můžeme zařadit citelné oslabení exportů, na kterých se projevuje evropská krize. Itálie má navíc problém s konkurenceschopností a domácí poptávku tíží zvýšení daňové zátěže a klesající reálné mzdy. Korporátní sektor se pak zmítá ve spirále klesajících investic a produktivity, což negativně doléhá na jeho konkurenceschopnost a ziskovost. Roste počet defaultů a to se negativně projevuje na kvalitě portfolií bank a následně opět na investicích. Váha průmyslu v hospodářství jako celku pak znatelně klesá.

K uvedenému se přidávají rostoucí problémy, která mají domácnosti se splácením půjček. Na vině je zde zejména pokles zaměstnanosti. Celkový pokles ekonomické aktivity se pak projevuje růstem veřejného zadlužení i přesto, že Itálie má ve srovnání s jinými zeměmi nižší fiskální deficity. Dluh se tak pravděpodobně dostal nad úroveň, která by byla slučitelná s fiskální solvencí. Poměr veřejného dluhu k HDP letos pravděpodobně stoupne o dalších 5 procentních bodů a příští rok o 2 procentní body. Na to, aby se zadlužení příští rok stabilizovalo na 133 % HDP, by Itálie musela dosahovat primárních rozpočtových přebytků ve výši asi 5 % HDP, protože její potenciální růst je nízko a výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů se drží na úrovni 4,5 %.

Dosažení zmíněné výše primárních přebytků bude velmi složité. Jejich historický vývoj a porovnání se situací v jiných zemích shrnuje graf. Itálii se sice daří dosahovat podobných přebytků, jako má Německo, a její situace je tak výrazně lepší než ve Španělsku či Francii. Hranici 5 % HDP se ale její přebytky neblíží: 

001

Krize tedy zbavila Itálii silných stránek, nyní se již nemůže chlubit velkou průmyslovou základnou s vysokými zisky, rozpočtovými přebytky, které by zajistily fiskální solvenci, ani nízkým dluhem soukromého sektoru.

(Zdroj: Natixis)


Čtěte více:

Itálie letos vyjde z recese. Vidět to bude už ve 3Q, tvrdí ministr
29.7.2013 9:45
Italská ekonomika se v letošním čtvrtém čtvrtletí začne vymaňovat z ne...
Itálie na prahu nové krize, Berlusconi odešel z vlády
30.9.2013 8:12
Itálie čelí nové politické krizi. Všech pět ministrů strany Lid svobod...
Italská vláda přežila, Berlusconiho zastavila rebelie ve straně. Akcie rostou, dluhopisy se klidní
2.10.2013 14:51
Italský premiér Enrico Letta úspěšně přežil hlasování o důvěře vládě v...
OECD: Zotavení Španělska a Itálie? Brzdou nízká kvalifikace pracovní síly
10.10.2013 19:44
Pracovníci ve Španělsku a Itálii mají v konkurenci 24 rozvinutých ekon...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data