Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předvolební online rozhovor: Lídr Svobodných Petr Mach na Patria.cz – čtvrtek od 14:00

Předvolební online rozhovor: Lídr Svobodných Petr Mach na Patria.cz – čtvrtek od 14:00

23.10.2013 17:59
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

S blížícím se termínem předčasných voleb vyzval portál Patria.cz čelní představitele politických stran k účasti na online diskusi s potenciálními voliči (nejen) z řad investorů. Online rozhovory by se měly spíše než politických otázek dotýkat především témat z oblasti ekonomiky a finančních trhů.

Po na ekonomiku, efektivní správu či EU orientovaných zástupcích Strany zelených (rozhovor zde), Občanské demokratické strany (zde), Hnutí ANO (zde) a KDU-ČSL (zde) přijal pozvání k online diskuzi také lídr strany, která chce nabídnout i referendum o vystoupení z EU. Strany, která se v minulosti pohybovala relativně daleko za hranicí vstupu do Sněmovny, letos ale některé předvolební průzkumy naznačují odstup menší.

Méně státu, více občanům. To je základní heslo Strany svobodných občanů, v jejímž čele stojí ekonom a politik Petr Mach. Svobodní jsou pro nízké daně, rušení nespravedlivých dotací, které kazí tržní prostředí. Chtějí zrušit sedm konkrétních daní. Politická moc má být podle Svobodných omezena. Ústava by měla podle Svobodných obsahovat limity pro výši daní a zákaz zadlužování státu, jako je to např. ve Švýcarsku…

To jsou některé z oblastí programu Svobodných, na které upozorňuje Petr Mach. Zajímá Vás víc k těmto tématům, chcete slyšet odpovědi na témata jiná? Petr Mach Vám odpoví zítra 24. října od 14:00 v online rozhovoru na Patria.cz. Jako obvykle bude možné otázky pokládat již od ranních hodin.

Mach

Ing. Petr Mach, Ph.D., český ekonom a politik, předseda Strany svobodných občanů. Vystudoval obor statistika-ekonometrie a obor finance na Vysoké škole ekonomické v Praze. Byl dlouholetým spolupracovníkem Václava Klause a ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku. V roce 2009 tuto spolupráci ukončil, založil Stranu svobodných občanů a stal se jejím předsedou. V současnosti vyučuje ekonomii na Vysoké škole finanční a správní a na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze. Zabývá se otázkami daní, deficitu a dluhu a měnovou teorií a politikou. Je autorem knih Úskalí evropské integrace (2002) a Jak vystoupit z EU (2010) a mnoha odborných i populárních článků.


Váš názor
 • Držím palce, pane Machu,
  24.10.2013 14:01

  aby se se do parlamentu i jinde dostaly Vaše požadavky, které plně sdílím. A spíš bych všem, kteří mají nad SSO určité rozpaky, ráda připomněla, že byť se mohou některé z bodů jejich programu zdát hodně krajní, tak že SKUTEČNĚ pravicově smýšlející u nás budou asi vždycky v menšině (bohužel) a že tak nejspíš budou spíš těmi, jejichž vlivem tyto požadavky budou v parlamentu alespoň slyšet. Zatím nebyly, nejsou, a je to k naší škodě. Škála názorů k naší prosperitě je hodně široká, a ty pravicové v parlamentu NIKDO neříká ! Tudíž tam naše pravicové požadavky nikdo nevznáší, "nebojuje" tam za ně, a proto je naše víceméně levicová politická reprezentace ani nebere v potaz, nemusí se jimi zabývat, čímž to má ulehčené. Což není fér !!! Takže levicové i krajní požadavky, preference tam zaznívají neustále, kdežto ty SKUTEČNĚ pravicové tam NIKDO neříká, nenavrhuje, a to rozhodně není v pořádku ! Levice to má o to snazší ! Může pravicové názory ignorovat bez nejmenších potíží ! Je to nefér a ostudné, a dost to o naší politické vyspělosti vypovídá.. To bylo k ostatním. A k SSO - přála bych si, aby víc brala na vědomí, že naše společnost je v ekonomické gramotnosti na tom hodně špatně. Aby se SSO víc věnovala rozborům některých událostí, kdy by to lidem nejen vysvětlovala, ale i při svých návrzích řešení uvedla všechny důsledky tak, aby i ti ekonomikou nepolíbení pochopili VŠECHNA pro a proti, aby se sami rozhodli, čemu by měli věřit. U nás se toto obrovsky zanedbává, všichni jaksi automaticky předpokládají, že lidi si chtějí sami, dobrovolně, dohledávat všechny informace, souvislosti, že se sami chtějí dobrat objektivní skutečnosti. Bohužel to tak není, a na to populisti a levičáci spoléhají. V tom vidím jádro pudla..
  Jaka
 • Nespravedlivá dotace
  24.10.2013 8:44

  Chcete zrušit minimální mzdu. Pokud budou lidé pracovat za mzdu, která nepokryje jejich životní náklady, budou žádat o sociální dávky. Podle mne je toto nespravedlivá dotace podnikateli, kterému je cena práce dotována z kapes všech ostatních, kteří přispívají na sociální dávky. Otázka: Jak byste tedy pane Machu zařídil, aby v případě zrušení minimální mzdy nebyla tato nespravedlivá dotace poskytována? Chtěl byste to například zrealizovat zrušením všech sociálních dávek?
  Karel
 • Nespravedlivá dotace
  24.10.2013 8:38

  Cituji: Svobodní jsou pro nízké daně, rušení nespravedlivých dotací, které kazí tržní prostředí. Moje otázka: Živnostníci dostanou 3x tolik důchodu z odvedené koruny na sociální pojištění, než zaměstnanci. Podle mne je toto nespravedlivá dotace. Otázka: Co uděláte pro to, aby byla tato nespravedlnost odstraněna?
  Karel
 • Zbytečná ministerstva (?!) a osobní sympatie
  23.10.2013 18:50

  Dobrý den pane Machu, mám 2 otázky: První hypotetickou. Pokud byste mohl plně rozhodovat o řízení státu, jaká ministerstva byste zachoval a jaká byste úplně zrušil (pokud možno s krátkým komentářem). Druhá trochu osobní. Milton Friedman, Ron Paul, Peter Schiff, Nigel Farage. Který z těchto pánů je Vám sympatický a proč. Děkuji a přeji vše dobré do voleb :)
  Ondřej
  • Re: Zbytečná ministerstva (?!) a osobní sympatie
   24.10.2013 13:51

   Pane Machu, fandím Vám a SSO. Obávám se však, že hranice 5% pro vstup do sněmovny je pro řadu menších stran příliš vysoko a navíc "pravicově-liberální" názory se "tříští" mezi více stran, které se pak nedostanou do sněmovny. Je reálné, že by se pro příští volby tyto neparlamentní strany z toho poučily a vytvořily jednotný skutečně pravicový blok? Mám na mysli např. spolupráci s Piráty apod. S ODS a TOP09 potom, co předvedly ve vládě již nepočítám.
   mibo
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data