Aktualizováno Po téměř deseti letech končí éra Martina Romana v energetické společnosti ČEZ. Podle informací týdeníku Ekonom opustí její bývalý šéf nejspíše v pátek pozici předsedy dozorčí rady. Jeho nástupcem bude s největší pravděpodobností známý ekonom Michal Mejstřík.
Páteční jednání dozorčí rady ČEZ může být pro Martina Romana posledním. Pravděpodobně tam někdejší dlouholetý šéf společnosti oznámí odchod z funkce. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů týdeníku Ekonom se Romanova rezignace připravuje. Tím by se definitivně uzavřelo jeho téměř desetileté působení v největší české energetické skupině.
Žádný z hlavních aktérů připravené změny se však nechce k věci konkrétněji vyjádřit. "Takové fámy jsou před každým jednáním dozorčí rady. Nikdy jsem je nekomentoval a nebudu to dělat ani tentokrát," reagoval Roman v SMS zprávě.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrdil, že se v pátek koná řádné zasedání dozorčí rady společnosti. "Na programu je pouze kooptace na volné místo v radě, jiné změny ve složení na programu nejsou," poznamenal Kříž. Faktem ale je, že podobně "citlivé" body se na program jednání zařazují až na poslední chvíli.
Týdeník Ekonom zná jméno navrženého Romanova nástupce. Má se jím stát známý ekonom Michal Mejstřík, šéf poradenské firmy EEIP, vysokoškolský profesor a člen Národní ekonomické rady vlády. S působením v dozorčích orgánech státu má zkušenosti, od března 2011 je předsedou dozorčí rady Českého aeroholdingu. V minulosti hájil zájmy státu ve třech plynárenských firmách
Mejstřík zatím mluvit nechce
Ani Michal Mejstřík nechce v tuto chvíli nástup do ČEZ komentovat. "Nesmíte se na mě zlobit, ale na to se musíte zeptat někoho jiného. Nejsem tím, kdo na tuto otázku může odpovědět," zněla Mejstříkova reakce. Podle informací Ekonomu se však v minulých dnech začal Michal Mejstřík se situací v ČEZ seznamovat.
Ke zprávě o výměně šefa kontrolního orgánu ČEZ se nevyjádřilo ani ministerstvo financí, do jehož kompetence správa státních podílů v klíčových firmách spadá.
Martin Roman vedl ČEZ od února 2004 do září 2011, kdy z funkcí generálního ředitele a předsedy představenstva odstoupil. Následně obsadil funkci předsedy dozorčí rady, novým ředitelem se stal dlouholetý Romanův spolupracovník Daniel Beneš.
Romanova pozice se s přibývajícími aférami a podezřeními stala neudržitelnou. Stačí jmenovat prodej inženýrské společnosti I&C Energo, patnáct miliard uvízlých v akciích maďarského koncernu MOL, pětimiliardovou ztrátu z působení v Albánii či spekulace o utajeném Romanově podílu v plzeňském Škoda Holdingu.
Dlouho připravovaný odchod
O odchodu Martina Romana z dozorčí rady se v zákulisí hovoří již několik měsíců. Na počátku srpna o jeho dalším setrvání v ČEZ zapochybovali premiér Jiří Rusnok i ministr financí Jan Fischer.
V polovině srpna o blížícím se konci Romanovy éry informoval týdeník Ekonom. Ten upozornil, že odchod bude mít po dohodě s ministrem financí podobu dobrovolné rezignace. Hlavním důvodem je prý to, že si Martin Roman nepřeje, aby se jeho setrvání ve funkci stalo předmětem povolebních debat mezi politiky z vítězných stran.

Související články na IHNED.cz
EKONOM: Konec desetileté éry Martina Romana. Fischer začne jednat o jeho konci v ČEZ
Stát prošetří, za jakých okolností prodal ČEZ důležitého dodavatele I&C Energo
ČEZ zmodernizuje Počerady za čtvrt miliardy. Budou vyrábět čistší elektřinu
Virtuální operátor ČEZ Mobil zahájil provoz. Cílí hlavně na domácnosti