Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdyby byly Spojené státy členem eurozóny...

Kdyby byly Spojené státy členem eurozóny...

30.10.2013 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Pojďme se podívat na to, co by se stalo, kdyby Spojené státy byly členskou zemí eurozóny, kdyby Ben Bernanke stál v čele hypotetické země používající euro, která se rozhodne ho opustit. Představme si, že by Spojené státy stály v pozici podobné zemím na periferii (Řecka, Irska či Španělska). ECB stále sídlí ve Frankfurtu a řídí se hlavně německou ideologií centrálního bankovnictví. Je pravděpodobné, že před krizí by do USA proudilo ještě více kapitálu než do jiných evropských zemí, protože by bylo eliminováno kurzové riziko. Třeba institucionální investoři z Německa by tak investovali mnohem větší část svých portfolií do amerických cenných papírů. Je možné, že by to vytlačilo ceny těchto aktiv ještě výše, než se skutečně stalo. Podobně je možné, že Spojené státy by dosahovaly ještě větších deficitů běžného účtu. Jinak řečeno, nerovnováhy, které vedly ke krizi, by asi byly ve Spojených státech větší.

Po začátku krize by nebyl prostor pro oslabení americké měny. Když se ale podíváme na data, je patrné, že dolar po krizi neoslaboval, ale naopak – k euru a k dalším měnám posiloval. Je těžké odhadnout, jak by se euro chovalo v případě, že by ho používaly i Spojené státy. Pravděpodobně by ale takové euro k jiným měnám posilovalo (dolar by neexistoval). Relativně ke skutečnému vývoji by ovšem ztráta konkurenceschopnosti USA byla pravděpodobně menší. Pro Spojené státy by to tedy představovalo pozitivní vývoj.

Jak by se chovaly sazby? Americká ekonomika je silná a nebylo by tudíž pravděpodobné, že by se zařadila po bok zemí na periferii. Výnosy amerických dluhopisů by tak zůstaly nízko, podobně jako v Německu. Je ale jasné, že deficity běžného účtu by například ve srovnání s Německem mohly znamenat vyšší tlak na USA. Členství v eurozóně by tak celkově u USA mohlo prohloubit předkrizové nerovnováhy a po krizi zvýšit riziko spojené s financováním této země. Podobně můžeme hovořit o tom, co se skutečně stalo na periferii: Členství v eurozóně sebou nese hlavně náklad v podobě předkrizových bublin, ve srovnání s nimi není pevný kurz podle mého názoru zase tak důležitý.

Nyní si představme, že by některá země z periferie euro opustila a její nová monetární politika by se vydala stejným směrem, jaký nastavil Ben Bernanke. Nová měna by pravděpodobně oslabila, a to by mělo pomoci exportům. Není ale jasné, jak moc. Například Velká Británie ani přes oslabující měnu k euru nedosáhla lepší exportní výkonnosti než Španělsko, které vlastní měnu nemá. Co by se stalo s tokem kapitálu? Zřejmě by tuto zemi opouštěl, protože na počátku dosahovala deficitů běžného účtu. Kdyby byla zadlužená v zahraniční měně, situace by byla dramatická, podobně jako třeba během asijské krize v 90. letech. Problémům by ale země čelila i v případě, že by dluh byl denominován v nové měně. Stále by totiž musela nějak financovat deficity běžného účtu a zastavený příliv kapitálu by znamenal kolaps domácí poptávky. Je těžké si představit, že by tento vývoj kompenzoval růst exportů. Bylo by tedy zapotřebí likvidity z nějakého vnějšího zdroje, například od MMF, jinak by nastal ekonomický kolaps.

Z celé úvahy je jasné, že země eurozóny čelí složité situaci, v níž figuruje mnoho proměnných a jednotlivé posuny jdou často proti sobě. Spojené státy, Velká Británie či Japonsko poskytují v tomto ohledu zajímavý příklad toho, jakou výhodu přináší vlastní měna a nezávislá monetární politika. Podle mého názoru ale tyto příklady nelze vždy jednoduše aplikovat na jiné země. Ne každá země má takovou důvěryhodnost jako Spojené státy či Velká Británie, aby nemusela čelit odlivu kapitálu. Japonsko zase dosahuje přebytků běžného účtu a spoléhá se na domácí investory. Netýká se ho tak hrozba náhlého zastavení toku kapitálu.

Spojené státy před krizí dokonce v mnoha ohledech vypadaly jako některá země na periferii eurozóny. Týká se to zmíněných bublin na trzích s aktivy, rychlého růstu úvěrů či právě velkého deficitu běžného účtu. Když krize začala, vedly si ale mnohem lépe než země jako Řecko, Španělsko či Irsko. Hlavním důvodem je to, že si udržely přístup ke kapitálu, který je financuje. Samotný kurz naopak velký význam neměl, dolar ve skutečnosti posiloval.

Autorem je profesor ekonomie na INSEAD Antonio Fatás.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data