Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Která evropská země je podnikatelsky nejúspěšnější a proč?

Která evropská země je podnikatelsky nejúspěšnější a proč?

27.11.2013 7:28, aktualizováno: 27.11. 11:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řadit jednotlivé země podle toho, jak jsou podnikatelsky zdatné, je složité cvičení. Každý možný výsledek bude mít své odpůrce. My jsme pro tento úkol použili databázi Dow Jones VentureSource a data týkající se objemu rizikového kapitálu, který jednotlivé evropské země získaly pro technologický sektor od roku 2003. Tento objem peněz jsme vydělili počtem obyvatel, abychom dostali ukazatel na hlavu; použit byl průměr za 39 čtvrtletí. Jde o hrubé měřítko, i to však ukazuje zajímavé závěry. Patrné je v první řadě to, že podnikatelská aktivita je vysoká na severozápadě Evropy (zejména v severských zemích). K jejímu poklesu pak dochází s tím, jak se pohybujeme na východ a na jih.

Co se týče jednotlivých zemí, nejlépe se podle našeho měřítka umístilo Irsko, za ním následuje Švédsko, Velká Británie, Finsko, Dánsko, Nizozemí, Norsko, Francie, Německo a Švýcarsko. Na konci žebříčku pak figurují Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko. Irsko přilákalo v přepočtu na obyvatele čtyřikrát více rizikového kapitálu, než je evropský průměr, a 650krát více než Bulharsko, které se nachází na samém konci žebříčku. Švédsko dokázalo přitáhnout 3,7krát více kapitálu než evropský průměr. Irsko sice bojovalo s krizí, jeho technologický sektor si ale vede poměrně dobře. Od roku 2003 v něm proběhlo 311 obchodů financovaných rizikovým kapitálem, 49 % z nich proběhlo po roce 2008. Ve Velké Británii proběhlo podobných obchodů 1 441, 34 % z nich po krizi. V celé Evropě pak posledních pět let přineslo 39 % všech obchodů posledního desetiletí.

Irský úspěch je částečně odrazem jeho výhodných daňových sazeb, které jsou jedny z nejnižších v Evropě. Hlavní příčinou je ale přítomnost firem jako Google, Amazon, Apple, Facebook či Twitter. Navíc je tu mladá a vzdělaná populace, která v těchto firmách pracuje a má chuť zkusit něco podobného na vlastní pěst. Tím, jakou pozici Irsko získalo, nebyl překvapen Rob Moffat z investiční společnosti Balderton Capital z Londýna. Irsko podle něho patří mezi skupinu malých zemí, které se orientují na obchod a přemýšlí globálně. „Průměrný irský či švédský podnikatel přemýšlí od samého počátku globálně,“ uvádí Moffat. To, že si střední a východní Evropa v žebříčku nevede tak dobře, by se podle něho nemělo přeceňovat. Na hlubší hodnocení tohoto regionu je totiž stále příliš brzy.

Porovnání Evropy se Spojenými státy a Izraelem pro ni moc lichotivě nevyznívá. Na každý dolar na hlavu investovaný v Evropě připadá během posledních deseti let deset dolarů v USA a šest dolarů v Izraeli. Propast se navíc stále zvětšuje, protože v posledních pěti letech to je ještě více. Liam Boogarm, který sleduje nově vznikající společnosti ve Francii, ale celé hodnocení kritizuje. Za mnohem zajímavější považuje to, kolik firem vznikne a u kolika z nich se podaří provést úspěšný exit. 

 
(Zdroj: WSJ)


Čtěte více:

Vyvlastnění
19.3.2013 11:56
Rusko dostává ostrou lekci z globalizace. Debata o tom, jak najít 5,8 ...
Čína chce podpořit růst ekonomiky: uleví malým firmám od daní a podpoří export
24.7.2013 14:08
Peking v rámci snahy o podporu růstu největší ekonomiky světa sníží da...
Brusel zkoumá daňové zvýhodnění nadnárodních koncernů v Irsku, Lucembursku a Nizozemí
12.9.2013 13:58
Evropská komise zkoumá daňovou politiku Nizozemska, Irska a Lucembursk...
Norsko chystá velké investice do infrastruktury. Pomohou i nová ropná ložiska
8.10.2013 17:34
Nová norská premiérka Erna Solbergová ohlásila vytvoření infrastruktur...

Váš názor
 • Která evropská země je podnikatelsky nejúspěšnější a proč?
  27.11.2013 12:31

  Řadit jednotlivé země podle toho, jak jsou podnikatelsky zdatné, je složité cvičení. Po následném shrnutí by bylo potřeba se podívat jaké místo zaujímá Česká republika. My jsme pro tento úkol použili databázi Dow Jones VentureSource a data týkající se objemu zpracování barevných kovů. V tomto odvětví jsme nejen první v Evropě, ale zároveň i první na světě. Podle informací VentureSource se v Česku jeden den montují nové měděné okapy na střechy a druhý den se tytéž okapy odvážejí do hutí, aby se situace další den opakovala. Stejné je to s kabely a v neposlední řadě i s mosty. Ještě není most ani dokončen a už se rozebírá do šrotu. Jako nikde na světě stačí pouze omezit rychlost a polo-rozebraný most se zároveň používá k plnému provozu. Podle vyjádření z Hradu nám to zajistí příliv turistů, kteří si tuto výjimečnou podívanou nenechají ujít, protože takto podnikatelsky zdatnou zemi nikde na světě nenajdete kreténi
  oradapoisson
 • moc hezká bilance
  27.11.2013 10:16

  "...nejlépe se umístilo Irsko, za ním následuje Švédsko, Velká Británie, Finsko, Dánsko, Nizozemí, Norsko, Francie, Německo a Švýcarsko. Na konci žebříčku pak figurují Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko...."...........Tedy od Švédska až po Bulharsko, ale o Česku raději ani slovo, aby nám nespadl ten namyšlený hřebínek. Jsme sice první v jiných věcech, ale o těch se raději nebudeme zmin'ovat. O co gous přeci víme všichni.
  multishtik
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data