Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel zkoumá daňové zvýhodnění nadnárodních koncernů v Irsku, Lucembursku a Nizozemí

Brusel zkoumá daňové zvýhodnění nadnárodních koncernů v Irsku, Lucembursku a Nizozemí

12.09.2013 13:58
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropská komise zkoumá daňovou politiku Nizozemska, Irska a Lucemburska vůči nadnárodním korporacím. Zvýhodnění poskytovaná pro vybrané giganty ve snaze přilákat zahraniční investice by se mohla stát předmětem formálního vyšetřování.

Podle informovaných zdrojů deníku Financial TImes si Brusel od trojice podezřívaných zemí vyžádal informace k daňovému systému a k dohodám o úlevách uzavřených s konkrétními firmami, mezi něž patří výrobce mobilů a tabletů Apple či kavárenský řetězec Starbucks.

Evropská unie tak možná otevře další frontu v celosvětovém boji proti daňovým únikům, a to skrze regulaci státní pomoci. Ta zakazuje závažné pokřivení podmínek na trhu prostřednictvím dotací či daňových úlev vybraným firmám.

Žádost zaslaná nejméně třem státům představuje úvodní fázi neformálního šetření a neznamená, že by Evropská komise zjistila porušování unijní legislativy. I tento zdánlivě neškodný krok však prý vystrašil úředníky a politiky v dotčených metropolích. Pokud by výkonný orgán EU zahájil formální vyšetřování a členské státy uznal vinnými z poskytování nedovolené podpory, mohl by je posléze donutit vybrat od zvýhodněných společností ztracené příjmy.

Haag, Dublin i Lucemburk čelí dlouhodobě obvinění z toho, že velkým korporacím umožňují skrývat u sebe většinu tržeb, a vyhnout se tak platbě daní po celém světě. Dohodě o lepších daňových podmínkách občas předchází rozhodnutí o přemístění části provozu společností do inkriminované země.

Vlna odporu vůči účetním praktikám nadnárodních korporací, zejména amerických, se v poslední době zvedá ve všech koutech světa. Úředníci australského ministerstva financí nedávno obvinili internetový gigant Google z toho, že nejenže přečerpává zisky australské pobočky do Irska, ale pak je dál jako licenční poplatky prohání přes nizozemskou dceru, která je následně pumpuje do holdingové společnosti se sídlem na Bermudách, kde neexistuje daň z příjmu právnických osob. Peníze potom skončí v daňovém ráji natrvalo.

Chytré účetnictví vede Google i v Česku. V roce 2011 měla společnost Google ČR zisk před zdaněním 21.394.000 . Zdanitelný příjem byl ve výši 35.360.000 , daň 19 % a daňová povinnost 6.718.000 . Společnost má 25 zaměstnanců a náklady na mzdy tvořily za celé účetní období 52.028.000 , takže průměrný plat na osobu činil 173.426 měsíčně. Celkové výnosy Google ČR byly 287.371.000 . Sečteno a podtrženo, z tržeb přesahujících čtvrt miliardy korun společnost zaplatila na dani necelých 7 milionů korun.

Google rozhodně není sám. Zvláštní vyšetřovací komise amerického Kongresu spočítala, že Microsoft s pomocí přesunů peněz na pobočky v Portoriku, Irsku, Singapuru a na Bermudách v posledních několika letech na odvodech státu ušetřil nejméně 6,5 mld. USD. Výrobce počítačové techniky Hewlett-Packard drží mimo Spojené státy 29,1 mld. USD nezdaněného zisku. Internetový obchod Amazon, jehož evropská centrála je v Lucembursku, v roce 2011 v Evropě zaúčtoval 9,1 mld. EUR tržeb, z nichž mu zbylo pouhopouhých 20 mil. EUR čistého zisku. Na daních zaplatil 8 mil. EUR. V Lucembursku přitom platí 29% sazba korporátní daně.

Mistrem ve vyhýbání se daním je prodejce kávy a muffinů Starbucks. Od vstupu na britský trh v roce 1998 v zemi otevřel 735 poboček a zaúčtoval tržby 3 mld. GBP. Za 14 let působení zde ale na daních zaplatil jen 8,6 mil. GBP. V posledních letech řetězec v Británii pokaždé ohlásil nulový zisk, a tedy i odvod nulové daně. Na tržbách si přitom v letech 2009-2011 přišel na 1,2 mld. GBP. Konkurenční řetězec McDonald´s odvedl z 3,6 mld. GBP tržeb na dani přes 80 mil. GBP. Starbucks čelí obvinění z toho, že zisky přečerpával do Nizozemí a že mu za to tamní vláda poskytla zvýhodněné zacházení. Obě strany takovou dohodu popírají, ale s odkazem na důvěrnou povahu daňového přiznání jej nechtějí zveřejnit.

Americký Senát nedávno označil Irsko za místo, kam si společnost Apple přelévá zisky, aby z nich nemusela platit daně v jiných zemích. Zpráva senátní komise tvrdí, že Dublin Applu umožnil aplikovat na jeho zisky 2% či nižší daňovou sazbu, což je mnohem méně než obvyklých 12,5 %. Irsko se proti obvinění silně ohradilo. Senátní zpráva upozornila na to, že Apple využívá rozdílu mezi zákony v USA a v Irsku. V Irsku firma platí daně v případě, že tam má nejen sídlo, ale i vedení a je odsud řízena. Podle amerického zákona je firma daňovým rezidentem, tedy poplatníkem, v zemi, kde byla zřízena. Některé firmy Applu registrované v Irsku tak nejsou daňovými rezidenty ani v Irsku, ani v USA. Hlavní dceřiná firma, holdingová společnost zahrnující maloobchody Applu po Evropě, neplatila korporátní daň již nejméně pět let.

Nizozemský parlament se dnes otázkou daňové politiky vůči velkým korporacím bude zabývat v rámci slyšení finančního výboru. Středem pozornosti mají být nastrčené společnosti, které korporace s oblibou vytváří za účelem snížení daňového břemene. V Nizozemí je registrována řada významných českých firem včetně finanční skupiny PPF či těžaře NWR.

(Zdroje: FT, CNBC, Reuters, HN, byznysplac.cz)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m