Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v listopadu zůstala mírně pod očekáváním, intervence zabránily deflaci

ČNB: Inflace v listopadu zůstala mírně pod očekáváním, intervence zabránily deflaci

9.12.2013 13:17, aktualizováno: 9.12. 13:23
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Cenová hladina (měřeno indexem spotřebitelských cen) v listopadu 2013 vzrostla v České republice meziročně o 1,1 %. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, dosáhla 0,3 %. Stále se tedy nacházela hluboko pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

Celková meziroční inflace byla v listopadu o 0,1 procentního bodu nižší oproti scénáři používání kurzu jako dalšího nástroje uvolňování měnové politiky. Za touto odchylkou stál pomalejší než očekávaný meziroční růst cen potravin, ve stejném směru působilo i poněkud hlubší snížení cen pohonných hmot. Naopak meziroční pokles cen v segmentu korigované inflace bez pohonných hmot byl v listopadu nepatrně mírnější, než ČNB očekávala. Ceny v tomto okruhu zboží a služeb však dlouhodobě klesají a odrážejí přetrvávající výrazný útlum domácí ekonomiky včetně pomalého růstu mezd v podnikatelské sféře. Dopady změn nepřímých daní a do značné míry i regulované ceny se v listopadu vyvíjely v souladu s očekáváním ČNB. 

Při pasivní měnové politice hrozila dlouhodobější deflace

Zveřejněná data potvrzují náhled ČNB, že zdrojem inflace zůstávají vedle daňových změn ceny potravin a regulované ceny, jejichž růst je však již velmi mírný. Pokračuje významně protiinflační působení domácí ekonomiky. Krátkodobý výhled ČNB naznačoval, že se celková inflace na počátku roku 2014 po odeznění dopadů změn DPH a při poklesu regulovaných cen sníží až k nule a měnověpolitická inflace překmitne do lehce záporných hodnot. To by při nečinnosti měnové politiky mohlo vyústit v dlouhodobější deflaci s velmi nepříznivými důsledky pro ekonomický vývoj. Po uvolnění měnových podmínek prostřednictvím kurzu koruny však bylo riziko deflace odvráceno a celková inflace by měla počátkem příštího roku ležet na slabě kladných hodnotách.

Bankovní rada ČNB na svém listopadovém měnovém zasedání rozhodla o zahájení používání měnového kurzu za účelem dalšího uvolnění měnových podmínek, a to v podmínkách dosažení nulové dolní hranice úrokových sazeb. V souladu s tím bankovní rada označila alternativní scénář prognózy, který kvantifikuje dopady oslabení kurzu koruny do blízkosti hladiny 27 Kč/EUR, za nejpravděpodobnější scénář očekávaného budoucího vývoje. Celková i měnověpolitická inflace se dle tohoto scénáře vrátí k cíli ČNB ve druhé polovině roku 2014, přičemž v průměru za celý příští rok bude celková inflace svou hodnotou 1,3 % druhá nejnižší za posledních deset let. Současně dojde díky slabšímu měnovému kurzu k výraznějšímu oživení ekonomické aktivity v příštím roce tempem 2,1 % s příznivými dopady na trh práce.

(Zdroj: ČNB)


Čtěte více:

Singer (ČNB): Ekonomice chybí poptávka. Riziko deflace vzrostlo prudce
20.11.2013 22:12
Neumím si představit takový ekonomický vývoj, který by nás vedl k přit...
Hampl (ČNB): Stále jsme v mezích konvenční měnové politiky, žádné shazování peněz z vrtulníku. Euro zatím ne...
21.11.2013 12:23
Před dvěma týdny zahájené devizové intervence s cílem oslabit českou m...
Singer (ČNB): Česká ekonomika dle údajů o HDP v nejlepším případě kráčí po dně
22.11.2013 11:07
Podle guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera ukazují př...
Intervence vrhly české dluhopisy do lepšího světla. Domácí banky mají důvod k radosti (+komentáře)
29.11.2013 13:07
Více než 200 miliard korun vynaložených Českou národní bankou na náku...
ČNB: Vývoj ekonomiky byl ve 3Q pod našimi odhady. Operuje hluboko pod hranicemi svých možností
4.12.2013 13:16
Vývoj ekonomiky byl ve srovnání s odhady České národní banky (ČNB) ve ...

Váš názor
  •  
    9.12.2013 14:15

    v obcodě opět zdražilo žradlo, hlavně že jsme zabranili deflaci....loupežníci z ČNB to těm ovčanům musí nějakým způsobem zdůvodnit
    abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data