Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na velikosti dnes záleží. Spojené státy a Kanada by se měly spojit

Na velikosti dnes záleží. Spojené státy a Kanada by se měly spojit

11.12.2013 15:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Když Američané přemýšlí o Kanadě, což se nestává příliš často, vybaví se jim obvykle obrázek milých a předvídatelných sousedů, kteří si nikdy nepouští své rádio příliš nahlas. Spojené státy by ale měly jít ve svých myšlenkách mnohem dále, možná až k vytvoření monetární a ekonomické unie, či dokonce k partnerství podobnému tomu, jaké mají země Evropské unie. Takový vývoj by byl naprosto logický. Žádné jiné země na světě nejsou tak sociálně a ekonomicky integrované jako USA a Kanada. Mají velmi dlouhou společnou hranici a sdílejí společné hodnoty. Pokud by šlo o firmy, došlo by k jejich fúzi už před dlouhou dobou, protože každá ze zemí má to, co ta druhá potřebuje: Spojené státy mají kapitál, technologie a nejsilnější armádu na světě, Kanada oplývá velkou zásobou přírodních zdrojů.

Samozřejmě, že i ti nejvstřícnější Kanaďané by asi reptali při pomyšlení na to, že jejich zemi spolknou Spojené státy. A Američané by zase asi pochybovali o tom, jak moudré by bylo absorbovat jejich velkého souseda. Nemusí jít ale o tak radikální kroky. Nikdo nenavrhuje, aby se Kanada stala 51. státem USA. Moderní firmy musí neustále měnit svůj podnikatelský model a u ekonomik to platí podobně. Jestliže se vítězové neadaptují, nakonec se stanou poraženými. Dnešní Spojené státy a Kanada mohou být zítřejším Portugalskem nebo Řeckem.

Podle MMF bude největší ekonomikou na světě Čína a asijské ekonomiky budou dohromady větší než ekonomiky USA, Kanady, Německa, Británie, Itálie, Francie a Ruska dohromady. Kdyby Spojené státy a Kanada spojily své síly, vývoj by mohl vypadat jinak, protože jejich ekonomika by byla větší než hospodářství Evropské unie a mnohem větší než ekonomika celé Jižní Ameriky. Nově vzniklá unie by se dostala na přední místa ve výrobě energií, v těžbě nerostných surovin, v zemědělství i technologiích. A to vše by bylo chráněno americkou armádou. Na velikosti záleží.

Kanadě se podobné úvahy nelíbí, ale bez hlubšího partnerství se Spojenými státy nemá tato země pěkné vyhlídky, její populace stárne a ekonomika je relativně malá. Země tak nemusí být schopna rozvíjet a bránit bohatství, které má. Čína se přes agresivní nákupy firem snaží dostat k jejím nerostným surovinám a půdě. Rusko vyslalo v roce 2007 ponorku, která pod severním pólem umístila ruskou vlajku jako symbol ruských nároků na přírodní zdroje v celé oblasti. Spojené státy zase čelí výzvám v oblasti vytváření pracovních míst pro relativně mladou populaci. Zároveň musí soutěžit o zdroje.

Sbližování USA a Kanady navíc už probíhá. Jeden z deseti Kanaďanů žije v USA, asi 1 milion Američanů zase žije v Kanadě. Americké firmy vlastní asi 10 % kanadských korporátních aktiv. Kanaďané kupují více zboží z USA než 340 milionů lidí z EU. Vážná diskuse o spojení Kanady a Spojených států by měla být pro obě země prioritou. Potřebují se více než kdy jindy a současný stav je méně a méně životaschopný.

 
(Zdroj: WSJ)


Čtěte více:

Nenafouklá bublina
24.10.2013 20:54
Že dokáže nafukování a praskání realitních bublin hodně ovlivnit ekono...
Čína letos bude největší asijský investor do zahraničních firem
22.11.2013 21:32
Čína letos ukončí dvouleté japonské kralování žebříčku největších asij...
Pět výzev pro Čínu
03.12.2013 7:29
Čínský růst byl doposud tažen řadou protichůdných strategií a cílů. Ny...
Američtí spojenci se bojí ústupu USA z Blízkého východu. Co přinese hra na vlastní pěst?
05.12.2013 14:09
Potupná kapitulace v Iráku v podobě úplného stažení bez vojenských zák...

Váš názor
  • What a bunch of mullarkey :o))
    11.12.2013 16:40

    Patria pisalkove zase zari a jako obvykle si slintaji na vestu o necem o cem nemaji ani poneti. Kanada je nejvetsi obchodni partner USA a spolu s Mexikem jsou cleny NAFTA. Zase chce byt nekdo chytrej jak radio Yerevan. Kdyby se radeji starali o svoji vladu, kterou nikdo nevolil a ktera ma duveru jen pana prezidenta, jehoz strana dostala pouhych 1.5% a prece vladne a dela zakony. :o))
    Canadan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m