Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tentokrát by nás mohly potopit investiční fondy

Tentokrát by nás mohly potopit investiční fondy

13.12.2013 18:19
Autor: Redakce, Patria.cz

To, co nás mělo před krizí ochránit, naši zranitelnost naopak zvětšilo. Šlo o model finančního systému, kde docházelo k seskupení aktiv do jednoho celku a jejich následné distribuci široké skupině vlastníků. Existuje podobné nebezpečí i dnes? Ano a v jeho centru tentokrát nebudou banky, ale investiční fondy. Naznačil to vývoj v létě, který sebou přinesl úvahy o tom, že Fed sníží tempo nákupů aktiv. Tyto spekulace spolu s obavami z nižšího růstu vyvolaly odliv kapitálu z rozvíjejících se ekonomik a následně růst rizikových prémií, pokles cen akcií a oslabení řady měn k dolaru.

Proč takový vývoj následoval po pouhých náznacích toho, že by se Fed mohl posunout směrem k utaženější politice? Hyun Song Shin z Princeton University tvrdí, že příčinou by mohl být růst poptávky po dluhopisech soukromého sektoru v rozvíjejících se ekonomikách. Před krizí poskytovaly likviditu zejména banky, po roce 2010 se centrum toku likvidity přesunulo ke zmíněným dluhopisům v rozvíjejících se ekonomikách. A tok likvidity směrem k nim udržují zejména fondy jako BlackRock, Vanguard, Fidelity, State Street, Pimco a podobně. Můžeme hovořit o druhé fázi toku globální likvidity. Když v létě nastalo jeho otočení, příčinou bylo právě chování investičních fondů.

Vnější financování rozvíjejících se ekonomik prošlo změnou. Nebankovní společnosti se relativně k bankám staly většími dlužníky a úvěry byly do značné míry nahrazeny dluhopisy, které kupují fondy. Během tohoto procesu tak roste nesoulad mezi tím, v jaké měně jsou denominována aktiva dlužníků a v jaké měně si půjčují. Vidíme tedy znepokojivou paralelu s asijskou krizí, dnes jsou zdánlivě levnými dolary financována aktiva nefinančních firem. Až se podmínky na trzích změní, půjde o vražedný mix. Dolar posílí, ceny dolarových dluhopisů klesnou a tok dolarů se otočí. Dlužníci se kvůli horšímu přístupu k financím dostanou do problémů s cash flow, což bude mít negativní dopad na investice. Vše zhorší oslabování měny, výsledkem mohou být bankroty, které ovlivní i domácí banky.

I investiční fondy mohou znamenat zdroj nestability, pokud se chovají procyklicky. Problémem v tomto konkrétním případě je absence dlouhodobých dluhopisových investorů a nesoulad mezi tím, v jakých měnách jsou denominována aktiva a pasiva dlužníků. Nefinanční sektor pak čelí podobným rizikům jako banky a celý tento příběh ukazuje na jedno důležité poučení: Rozhodující je rozvaha celé ekonomiky. V současné době je složité odhadnout, jak velkému riziku skutečně čelíme. Rozvíjející se ekonomiky ale musí vést toto riziko v patrnosti a to samé platí o institucích, které by jim měly pomáhat.

Uvedené je výtahem z „Asset managers could blow us all up“. Autorem je Martin Wolf.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data