Aktualizováno Index cen spotřebitelů se v USA za prosinec zvýšil o 0,3 procenta po stagnaci v předchozím měsíci. Index táhly hodně vzhůru energie, které zdražily o 2,1 procenta především kvůli benzínu, ale také topnému oleji. Elektřina zdražovala mírně. Růst cen potravin celkově zůstal umírněný a stejně jako v minulých měsících činil 0,1 procenta. Za tímto číslem stojí zdražení nápojů, mléčných výrobků a masa, které ale z většiny vykompenzovaly nižší ceny ovoce a zeleniny a mouky a pekárenských výrobků. Bez těchto dvou položek - energií a potravin - by se cenový index zvýšil pouze o 0,1 procenta.
V rámci jádrového indexu rostly ceny za bydlení, oděvy nebo tabák. Na druhé straně výrazně klesly ceny letecké dopravy a mírněji se snížily ceny dovolených nebo nábytku. Ceny nových aut stagnovaly, u ojetin vidíme mírný pokles.
Meziroční inflace se v posledním měsíci minulého roku zvedla na 1,5 procenta z listopadových 1,2 procenta. Jádrová inflace však zůstává na 1,7 procenta, kde je s drobnými odchylkami usazena už tři kvartály. V meziročním srovnání je role energií opačná: velmi malý růst jejich cen (v předchozích měsících ještě značný pokles) táhne celkovou inflaci dolů. Lehce dezinflačně působí také potraviny. Jádrová inflace je tak vyšší než celková.
Všechna základní čísla o spotřebitelských cenách vyšla plně v souladu s očekáváními. V příštích měsících by se v datech mohly projevit vyšší výrobní ceny, k jejichž růstu koncem roku ale přispěl mimořádný faktor. Nové údaje o cenách neukazují na riziko, že by inflace mohla výrazněji zrychlovat. Cenový vývoj není motivací pro centrální banku, aby urychlila ústup z měnového stimulu.
