Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodování bank na vlastní účet skončí v roce 2017, navrhuje EK

Obchodování bank na vlastní účet skončí v roce 2017, navrhuje EK

29.1.2014 13:30
Autor: ČTK

Rizikové obchodování na vlastní účet by měly mít banky v Evropské unii zakázány od roku 2017. Je to součást návrhu strukturální reformy bankovního sektoru, který dnes zveřejnila Evropská komise. Mezi dalšími body je požadavek na větší transparentnost ohledně obchodních aktivit banky a též zmocnění příslušného orgánu bankovního dohledu žádat oddělení určitých obchodních aktivit od banky, pokud rizikovost těchto aktivit ohrožuje finanční stabilitu banky či celé unie. 

Návrh se prakticky týká asi tří desítek největších bankovních skupin, o nichž platí, že jsou "příliš velké na to, aby mohly padnout", ale jejich záchrana z případných potíží by byla velmi finančně náročná a musely by se na ní podílet veřejné peníze. 

"Navržená opatření posílí finanční stabilitu a zajistí, že daňoví poplatníci nedoplatí na chyby bank," myslí si eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Návrh doplňuje další změny evropského bankovního systému, které nyní EU přijímá. 

Podle návrhu komise bude bankám zakázáno mít zaměstnance, kteří se budou věnovat při použití vlastních peněz banky či dokonce s vypůjčeným kapitálem obchodování s finančními nástroji, komoditami či investování do hedgeových fondů jen za účelem zisku pro banku. Ze zákazu má ale existovat několik výjimek. Podle komise jde totiž o "v zásadě vysoce rizikové spekulativní aktivity, cizí tradiční roli bank jako prostředníků mezi těmi, kteří si půjčují a těmi, kdo poskytují finance". 

Obchodování na vlastní účet tvoří nyní jen omezenou část aktivit bank, před bankovní krizí tomu ale bylo jinak a EK se podle návrhu snaží zabránit opakování podobné situace. 

Podobný zákaz má začít platit od roku 2015 také v USA. Evropská komise dnes poznamenala, že obě právní úpravy mají stejný cíl, tedy chránit základní funkce bank před "aktivitami z kasin". 

Dnešní návrh také předpokládá pro bankovní dohled možnost žádat oddělení aktivit spojených například s tvorbou trhu, komplexními deriváty a takzvanou sekuritizací od jádra bankovní skupiny do dceřiné společnosti. Podobné aktivity totiž podle komise mohou při určitém objemu vystavit úvěrové instituce rizikům. 

Ve chvíli, kdy výše angažovanosti banky v takových operacích přesáhne určitou mez a může znamenat ohrožení pro finanční stabilitu bankovního domu či Evropské unie, měl by do hry vstoupit bankovní dohled a vyžadovat oddělení aktivit. Banky budou mít možnost činnosti neoddělit, pokud budou moci ke spokojenosti dohledového orgánu prokázat, že vytvářená rizika jsou zmírňována jinak. 

Doprovodný návrh pak obsahuje body, které mají zlepšit náhled regulačních orgánů a investorů na určité finanční transakce s cennými papíry. Za finanční krize byly tyto transakce zdrojem nákazy, často kvůli zapojení takzvaného pákového efektu, připomněla komise.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university