Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak by si Keynes poradil se současným mimořádně pomalým oživením?

Jak by si Keynes poradil se současným mimořádně pomalým oživením?

18.02.2014 7:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Keynesiánská stabilizační politika by teoreticky měla „usekávat vrcholy a zaplňovat údolí“. To znamená, že když ekonomika spadne do recese, vláda by měla použít výdaje financované deficity na to, aby ekonomiku zvedla na úroveň plné zaměstnanosti. Tuto politiku by pak měla obrátit během boomu, což znamená zvýšení daní, či snížení výdajů. Co když ale nastane situace, v jaké se nacházíme nyní? Tedy situace, kdy po propadu nepřišel žádný boom? Jak bychom měli zaplatit výdajové programy, které byly aktivovány během recese? Měli bychom se nyní obávat deficitů?

Při hledání odpovědi na uvedené otázky je dobré si nejdříve vysvětlit, proč bychom se vůbec kdy měli o deficity starat. Hlavní problém s dluhovým financováním vlády spočívá v tom, že může zvýšit cenu úvěrů na trhu. To by zpomalilo (vytlačilo) investice soukromého sektoru a zpomalilo růst. Pokud ale existuje vysoká nabídka investovatelných fondů a banky a firmy sedí na hotovosti, vládní dluh sazby nezvýší. Jestliže probíhá mimořádně pomalé oživení, není žádný důvod pro rychlé splácení dluhů a utažení politiky. Počkejme na lepší časy. Dosavadní oživení je velmi pomalé, ale to se zlepší. Se zlepšením ekonomiky začnou růst i sazby a pak je třeba zabývat se tím, zda vládní dluhy nezvyšují náklad financování. Během pomalých oživení potřebujeme hodně trpělivosti. Pokud omezíme výdaje vlády příliš brzy, jak už jsme to jednou učinili, již tak pomalé oživení ještě více zbrzdíme.

Je možné, že trpělivost dojde dříve, než začnou růst sazby. Je možné, že nás k činům nebudou nutit ekonomické úvahy, ale politika. Pak musíme snižovat deficity tím nejefektivnějším způsobem a tak, abychom co nejméně poškodili ekonomiku a zaměstnanost. Zvýšení daní by bylo financováno hlavně snížením úspor a ne sníženou spotřebou. Protože úspory jsou nyní nadbytečné (proto sazby leží tak nízko), negativní efekt zvýšení daní by měl být poměrně malý.

Brad DeLong a Larry Summers tvrdí, že „v prostředí vysoké cyklické nezaměstnanosti, sazeb blízko nuly a velkého množství nevyužitých kapacit je jednoduché spočítat, že expanzivní fiskální politika se zaplatí sama“. Investice do infrastruktury jsou příkladem projektů, které lze v takové situaci financovat s nízkým nákladem. Výsledkem by byly i vyšší příjmy vyvolané vyšší zaměstnaností a zastavení trendu snižování dlouhodobého potenciálu ekonomiky. Zmínění ekonomové dokonce tvrdí, že ve výsledku by bylo dosaženo i snížení veřejného dluhu.

V normální době je vysoká inflace škodlivá a Fed se jí snaží právem zabránit. Pokud se ale ekonomika nachází v hluboké recesi a sazby leží na možných minimech, je situace rozdílná. Inflace totiž může snížit reálné sazby, snížit dluhovou zátěž podniků a domácností, zvýšit ceny akcií a podpořit exporty snížením měnového kurzu. V hluboké recesi je tak monetizace vládního dluhu možností, jak se vyhnout neustálému růstu tohoto dluhu.

Příčinou našich problémů není stimulace. Dlouhodobý problém s dluhem se pojí s náklady zdravotní péče a ne s bojem s recesí. Nepochopení tohoto faktu nám svazuje ruce a škodí domácnostem, které nemohou najít práci. Musíme pochopit podstatu problému s dluhem a poskytnout ekonomice potřebnou stimulaci. Ani dnes ještě není příliš pozdě na to se vyhnout předčasnému utažení politiky, které je pro ekonomiku tak škodlivé.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

(Zdroj: The Fiscal Times)


Váš názor
  • Krugman nebo Thoma
    18.02.2014 10:48

    Na zveřejněné fotografii samozřejmě není autor článku Mark Thorma, i když jsem si to při čtení článku až do samotného konce myslel
    lime
Aktuální komentáře
14.06.2021
6:14Na Evropu se valí obří vlna divestic. Čekat můžeme i primární úpisy
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y