Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak by si Keynes poradil se současným mimořádně pomalým oživením?

Jak by si Keynes poradil se současným mimořádně pomalým oživením?

18.02.2014 7:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Keynesiánská stabilizační politika by teoreticky měla „usekávat vrcholy a zaplňovat údolí“. To znamená, že když ekonomika spadne do recese, vláda by měla použít výdaje financované deficity na to, aby ekonomiku zvedla na úroveň plné zaměstnanosti. Tuto politiku by pak měla obrátit během boomu, což znamená zvýšení daní, či snížení výdajů. Co když ale nastane situace, v jaké se nacházíme nyní? Tedy situace, kdy po propadu nepřišel žádný boom? Jak bychom měli zaplatit výdajové programy, které byly aktivovány během recese? Měli bychom se nyní obávat deficitů?

Při hledání odpovědi na uvedené otázky je dobré si nejdříve vysvětlit, proč bychom se vůbec kdy měli o deficity starat. Hlavní problém s dluhovým financováním vlády spočívá v tom, že může zvýšit cenu úvěrů na trhu. To by zpomalilo (vytlačilo) investice soukromého sektoru a zpomalilo růst. Pokud ale existuje vysoká nabídka investovatelných fondů a banky a firmy sedí na hotovosti, vládní dluh sazby nezvýší. Jestliže probíhá mimořádně pomalé oživení, není žádný důvod pro rychlé splácení dluhů a utažení politiky. Počkejme na lepší časy. Dosavadní oživení je velmi pomalé, ale to se zlepší. Se zlepšením ekonomiky začnou růst i sazby a pak je třeba zabývat se tím, zda vládní dluhy nezvyšují náklad financování. Během pomalých oživení potřebujeme hodně trpělivosti. Pokud omezíme výdaje vlády příliš brzy, jak už jsme to jednou učinili, již tak pomalé oživení ještě více zbrzdíme.

Je možné, že trpělivost dojde dříve, než začnou růst sazby. Je možné, že nás k činům nebudou nutit ekonomické úvahy, ale politika. Pak musíme snižovat deficity tím nejefektivnějším způsobem a tak, abychom co nejméně poškodili ekonomiku a zaměstnanost. Zvýšení daní by bylo financováno hlavně snížením úspor a ne sníženou spotřebou. Protože úspory jsou nyní nadbytečné (proto sazby leží tak nízko), negativní efekt zvýšení daní by měl být poměrně malý.

Brad DeLong a Larry Summers tvrdí, že „v prostředí vysoké cyklické nezaměstnanosti, sazeb blízko nuly a velkého množství nevyužitých kapacit je jednoduché spočítat, že expanzivní fiskální politika se zaplatí sama“. Investice do infrastruktury jsou příkladem projektů, které lze v takové situaci financovat s nízkým nákladem. Výsledkem by byly i vyšší příjmy vyvolané vyšší zaměstnaností a zastavení trendu snižování dlouhodobého potenciálu ekonomiky. Zmínění ekonomové dokonce tvrdí, že ve výsledku by bylo dosaženo i snížení veřejného dluhu.

V normální době je vysoká inflace škodlivá a Fed se jí snaží právem zabránit. Pokud se ale ekonomika nachází v hluboké recesi a sazby leží na možných minimech, je situace rozdílná. Inflace totiž může snížit reálné sazby, snížit dluhovou zátěž podniků a domácností, zvýšit ceny akcií a podpořit exporty snížením měnového kurzu. V hluboké recesi je tak monetizace vládního dluhu možností, jak se vyhnout neustálému růstu tohoto dluhu.

Příčinou našich problémů není stimulace. Dlouhodobý problém s dluhem se pojí s náklady zdravotní péče a ne s bojem s recesí. Nepochopení tohoto faktu nám svazuje ruce a škodí domácnostem, které nemohou najít práci. Musíme pochopit podstatu problému s dluhem a poskytnout ekonomice potřebnou stimulaci. Ani dnes ještě není příliš pozdě na to se vyhnout předčasnému utažení politiky, které je pro ekonomiku tak škodlivé.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

(Zdroj: The Fiscal Times)


Váš názor
  • Krugman nebo Thoma
    18.02.2014 10:48

    Na zveřejněné fotografii samozřejmě není autor článku Mark Thorma, i když jsem si to při čtení článku až do samotného konce myslel
    lime
Aktuální komentáře
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data