Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alan Svoboda prodal akcie ČEZ za bezmála 2,5 milionu korun

Alan Svoboda prodal akcie ČEZ za bezmála 2,5 milionu korun

01.04.2014 15:20
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Dosavadní obchodní ředitel skupiny ČEZ Alan Svoboda, jehož role ve skupině oslabila rozhodnutím spojit divize obchodu a strategie pod vedení Pavla Cyraniho, dne 28. března odprodal vlastněné akcie skupiny ČEZ za bezmála 2,5 milionu korun.

Dle registru České národní banky Alan Svoboda 28. března 2014 prodal celkem 4223 kusů akcií ČEZ na průměrné ceně 582,9 za akcii. Celková hodnota transakce tak dosahuje 2.461.586,70 , tedy bezmála dva a půl milionu korun.

Pouhý den předtím, tedy 27. března 2014, dozorčí rada ČEZ projednala návrh změn organizační struktury společnosti. Uvádí, že „opětně bude každý člen představenstva zodpovědný za příslušnou divizi společnosti“. Nově vymezené divize dle ČEZu také reagují na „aktuální vývoj evropské energetiky, kdy stále více se projevuje na podnikání vliv regulace a legislativy“ a zároveň se rozloží zodpovědnost za oblasti řízení ve skupině ČEZ rovnoměrně mezi všechny členy představenstva. Všechny změny budou platné od 1. května 2014.

S účinností od 1. 5. 2014 v ČEZ dochází k následujícím změnám:

Sloučením divize obchod a divize strategie vznikne nová divize a to divize obchod a strategie, v jejím čele pak bude dosavadní ředitel divize strategie Pavel Cyrani. „Spojení dvou divizí povede k úsporám a dojde k zesílení akcentu na strategický program ČEZ zaměřený na zákaznický servis,“ uvedla firma. Právě tímto krokem oslabuje pozice Alana Svobody ve skupině ČEZ.

Dále se divize distribuce a zahraničí se mění na divizi zahraničí. Dalším krokem je zřízení divize vnější vztahy a regulace, v jejím čele bude Ivo Hlaváč, člen představenstva. Do působnosti této divize přejde i věcné řízení společností ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby, které dosud byly v působnosti divize distribuce a zahraničí a jejichž působnost je výhradně na regulovaném trhu.

Dle záznamu manažerských obchodů u ČNB naposledy v září roku 2013 Alan Svoboda prodal nejprve 10 tisíc kusů a posléze 20 tisíc kusů akcií ČEZ na ceně 499 a 495 . V srpnu roku 2013 prodal dvakrát 30 tisíc kusů akcií ČEZ na ceně 446,874 a 446 na akcii. Předtím v červnu roku 2011 nabyl 50 tisíc kusů akcií ČEZ na 833,32 Kč/akcie a prodal na 935,6 Kč/akcie (opce). Podle propočtů by nyní měl Alan Svoboda ovládat již „jen“ opce na akcie ČEZ, nikoli fyzicky držet akcie. Uplatnění opcí je přitom nyní nevýhodné, protože dojednaná realizační cena jejich uplatnění je vyšší oproti ceně akcie ČEZ tržní a takový krok by byl pro manažery ČEZ ztrátový. Opci je tedy výhodnější nechat propadnout.


Váš názor
 •  
  01.04.2014 16:24

  to je úplně nedůležitá zpráva a oni ji vytisknou tučným písmem do hlavních zpráv
  franc
  • Investice ČEZ v Bulharsku.
   05.04.2014 14:10

   Neviem, možno sa na mňa budete hnevať, ale ČEZ sa mi zdá začal upadať od tej doby, čo tam nie je ROMAN. Nie žeby som ho poznal, alebo niečo s ním mal, ale veľmi dobre viem, čo sa dialo po jeho odchode v Bulharsku, s ktorým má teraz ČEZ tak veľké problémy. Ak iste všetci viete, že vízie spoločnosti sa zmenili okamžite po jeho odchode. čo bolo príčinou jeho odvolania mi do dnes nie je jasné. Myslím, že to bol veľmi zlý krok, ktorý postupne vedie k dôsledkom, ktoré pociťuje ČEZ do dnes, alebo sa odráža dnes. Stále len tie dve slová Klientelizmus a Korupcia. To či to je tak v Česku v prípade ČEZ, ale to by ste sem mohli napísať vy. .......Ja Vám napíšem, prečo v Bulharsku vznikla taká situáci s tými vyúčovaniami za Elektrinu pre obyvateľov. Je to jednoducho klientelizmus a korupcia na ministerstve v Sofii. Totiž softwer pre zber a zúčtovanie dát sa robil v Plovdive a robila ho šťátna firma, Ktorá má naozaj odborníkov, ovádajúcich svoje remeslo! Proste to čo má človek v hlave a vytvorí program, nikto mu to nemôže vziať. Softvér bol vinikajúci, bezproblémový a aj servis na výbornej úrovni. Samozrejme, aj niečo stál a aj servis niečo stál. No súdruhovia v Sofii na tom nemali žiadnu kešovku. Tak urobili to tak, že soft je na nič a je potreba nový od súkromnej firmy! No ale rozhodujúce slovo mal predsa ČEZ a ten rozhodol tak ako rozhodol. Nebudem na tomto mieste riešiť či niekto z ČEZ sa zachoval korupčne, alebo nie.... To si Vy Češi musíte vyriešiť sami, je to predsa štátna firma, a proehodnotiť stav firmy po pre mňa nezmyselnom odvolaní Romana by mal štát. Mal by vyvodiť dôsledky. Tak by to udělal kažý člověk se selským rozumem, a nepotřebuje na to ani manažerske kurzy ani MBA. ..... Ale vráťme sa s5 (skratka pre naspeť) do Bulharska. Tak sa aj stalo. Projekt prevzala súkromná (z titulu moci ministerstva korupcie) firma a dopadlo to tak, ako to všetci dobre viete.... A tak sa z Rozvíjajúcej sa firmy s veľkými a reálnymi ambíciami energetického lídra stala zlá investícia.... ...Zazvonil zvonec, a príjmom do štátneho rozpočtu je koniec... .......... Je to len príbeh a akékoľvek podobnosti s týmto príbehom sú len náhodné .......
   jářku
   • doplnění Investice ČEZ v Bulharsku.
    05.04.2014 14:15

    Možná tenhle příběh je zpráva zjímavější a možná se na nej podívá i Babiš ... Jestly jsou v příběhu nejaké pravopisné chyby, tak se omluvám.
    jářku
  • Pan Alan
   02.04.2014 12:28

   Je asi dobře, že už nebude obchodní ředitel, když je takový odborník, že se mu loni povedlo prodat loni 60 tisíc akcií za 446 Kč tomu se říká schopný insider.
   fojta
 •  
  01.04.2014 16:20

  rychle prodávejte protože pan Alan si uprdnul a prodal pár akcíí a my si levně dokoupíme
  franc
 •  
  01.04.2014 16:11

  patria zas palcovými titulky vydala poplašnou zprávu
  franc
  •  
   01.04.2014 16:21

   Jako obchodní ředitel přece musí reportovat. Jinak stejně mají jen určitá okna v roce, kdy mohou své akcie zpeněžit, aby to nebylo před výsledky, před dozorčí radou atd. atd...
   Kalka.
  •  
   01.04.2014 16:14

   V čem spočívá poplašnost této zprávy?
   JoN
 •  
  01.04.2014 15:46

  Dží, ani ne lot...
  Kalka.
  •  
   01.04.2014 16:11

   přemýšlím, která varianta je ta správná :-) a/ musí zaplatit dovolenou s Eso Travel pro dvě osoby b/ inspiruje investory, jak dál c/ uklepl se v žádance sell "objem - množství - volume "
   AMN
   •  
    02.04.2014 12:34

    o)) A nebo kupuje archivní vína
    Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data