Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Turecký problém s horkými penězi

Turecký problém s horkými penězi

08.04.2014 11:34

Pokračující finanční volatilita v rozvíjejících se ekonomikách přiživuje debatu o otázce, zda by se takzvaná „křehká pětka“ – Brazílie, Indie, Indonésie, Jihoafrická republika a Turecko – měla pokládat za oběť měnové politiky rozvinutých zemí, nebo za oběť vlastní přehnané integrace do globálních finančních trhů. Odpověď na tuto otázku vyžaduje prozkoumání různých reakcí těchto zemí na měnovou expanzi – a různých úrovní rizika, jež tyto reakce vytvořily.

Všechny státy „křehké pětky“ – jejichž příslušnost k této skupině je založená na existenci fiskálního deficitu v kombinaci s deficitem běžného účtu, takže jsou obzvláště zranitelné vůči volatilitě kapitálových toků – sice po vypuknutí globální finanční krize přijaly nějaká makroobezřetnostní opatření, avšak výsledný mix těchto politik a jejich výsledků se u nich podstatně liší. Zatímco Brazílie, Indie a Indonésie reagovaly na prudký příliv kapitálu novými regulacemi kapitálového účtu, Jihoafrická republika a Turecko umožnily kapitálu volně proudit přes hranice.

Zaměřme se na reakci Turecka, kterou charakterizuje neochvějné lpění na otevřenosti kapitálového účtu. Ačkoliv největší pozornost v poslední době poutá politický vývoj v zemi, současná turecká krize má kořeny v ekonomických slabinách, které se odrážejí v klesající důvěře investorů a prudkém znehodnocování turecké liry. Tato nestabilita vyvolala obavy z nákazy dalších rozvíjejících se trhů, přičemž Jihoafrická republika je kvůli otevřenosti kapitálového účtu obzvláště zranitelná.

Namísto omezování kapitálového toku začaly turecké měnové orgány v listopadu 2010 snižovat sazby overnight půjček, aby redukovaly ziskovost devizových spekulací typu carry trade (nákupů aktiv v zahraniční měně s cílem využít vyšší úrokové sazby). Úřady doufaly, že dlouhodobější kapitálové toky budou financovat prohlubující se deficit běžného účtu, jenž v té době přesahoval 8 % HDP, což zmírní riziko náhlého zastavení vnějšího financování.


Zatímco mnoho pozorovatelů tleskalo turecké centrální bance za smělý a neortodoxní politický mix, Mezinárodní měnový fond kritizoval turecké úřady za rostoucí inflační očekávání a podněcování dalšího růstu úvěrů. MMF však výslovně nedoporučil, aby Turecko zavedlo regulace kapitálového účtu, a to navzdory vršícím se důkazům jeho vlastních zaměstnanců, že zavedení takových pravidel mnoha rozvíjejícím se trhům prospívá.

Bez řízení kapitálového účtu turecká centrální banka očekávala, že dosáhne finanční a cenové stability doplněním redukce sazeb overnight půjček o domácí makroobezřetnostní nástroje zaměřené na snížení nadměrného růstu úvěrů. Hlavním opatřením na kontrolu růstu úvěrů bylo postupné zvyšování požadavků na rezervy, které začalo v roce 2010, dále určitá omezení spotřebitelských půjček a také zastropování růstu úvěrů ve druhé polovině roku 2011.

Oficiální činitelé tvrdili, že takové nástroje jsou efektivnější než opatření na regulaci kapitálového toku, které se „obecně těžko zavádějí a dosti snadno obcházejí“. Domácí obezřetnostní opatření však mohla mít jen omezený dopad na tempo růstu úvěrů, poněvadž tento růst byl tažen převážně prudkým přílivem kapitálu.

Růst domácích úvěrů tak začal zpomalovat až v srpnu 2011, kdy se globální investoři začali mít kvůli eskalaci krize eurozóny více na pozoru před riskantními rozvíjejícími se trhy. Ačkoliv však turecké měnové úřady tuto spojitost připustily, paradoxně dál připisovaly pokles růstu úvěrů úspěchu svých obezřetnostních opatření.

Loni v květnu pak americký Federální rezervní systém ohlásil záměr přikročit k utlumování svého programu nákupu aktiv v objemu mnoha bilionů dolarů – takzvaného „kvantitativního uvolňování“ –, což vyvolalo rozsáhlý odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů. Už se to nedalo popřít: kapitálová exploze na rozvíjejících se trzích skončila a bubliny úvěrů a aktiv nafouknuté v jejím důsledku náhle hrozily splasknout.

Brazílie a Indie se na rozdíl od Turecka nezdráhaly opětovně zavést restrikce kapitálového účtu. Obě tyto ekonomiky jsou dnes mnohem méně křehké než Turecko a Jihoafrická republika.

Vzhledem k tomu možná skutečná otázka zní, proč Turecko upustilo od regulací kapitálového účtu, když je téměř všechny ostatní rozvíjející se trhy v nějaké podobě používaly. Byl finanční sektor na tamní politiky příliš silný? Byli turečtí centrální bankéři příliš oddaní předchozímu názoru MMF, že inflační cílení může fungovat pouze v podmínkách konvertibility kapitálového účtu? Nebo to bylo tím, že politici měli prospěch z hospodářského impulzu, který příliv krátkodobých „horkých peněz“ vyvolává, a proto byli ochotni ignorovat důsledky?

Můžeme-li si vzít z tureckého měnově-politického experimentu nějaké ponaučení, pak zní, že domácí obezřetnostní regulace a nástroje měnové politiky by se měly pokládat za doplňky řízení kapitálového účtu – nikoliv za jeho náhradu. Chce-li se Turecko vyhnout ještě hlubší hospodářské krizi, je jeho jedinou nadějí podniknout odhodlané kroky na zmírnění ekonomických rizik, jejichž narůstání v posledních několika letech tamní představitelé dopustili. Vzhledem k politické nestabilitě, jíž země v současné době čelí, je však takový výsledek přinejlepším nejistý.

Bilge Ertenová je postdoktorandskou členkou Výboru pro globální myšlení na Kolumbijské univerzitě. José Antonio Ocampo, profesor Kolumbijské univerzity, působil jako ministr financí Kolumbie.

Copyright: Project Syndicate, 2014.


Čtěte více:

Proč turecké liře hrozí víc než krátkodobé ztráty
30.01.2014 12:07
Politická krize a krácení měnového stimulu v USA jsou klíčovými problé...
Turecko, Indonésie, Česká republika...
12.02.2014 17:50
Většina z nás asi neuvažuje o tom, že by se současné problémy řady roz...
Turecká dech beroucí dekáda, aneb jak se rodí bublina
14.03.2014 18:17
Staré přísloví říká, že ne vše je zlato, co se třpytí. Fascinující př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.01.2023
17:23Investiční tipy: Nabíjíme dolary  
17:14Smíšené výsledky i data. Akcie přesto korigují negativní včerejšek  
16:52Výsledky General Motors: Do nového roku se silným výhledem  
16:38Česko snížilo závislost na ruském plynu z 97 procent na čtyři, řekl premiér Fiala
16:01Komentář analytika: Zisky Marathon Petroleum ochlazují, pořád však překvapují pozitivně  
15:35Pfizer měl loni rekordní tržby, čeká ale pokles prodeje vakcíny a paxlovidu
15:19Oppenheimer: Recese se nekoná, ale silný růst zatím také ne. Riziková aktiva to s jeho očekáváním trochu uspěchala
15:09McDonald's zvýšil srovnatelné tržby, ale varoval před pokračujícím tlakem inflace
14:20Q&A aneb co vás na trzích a při investování nejvíce pálí. WEBINÁŘ s hlavním makléřem Pavolem Mokošem 2. 2. od 15:00
14:12Analytik k výsledkům UniCredit: S recesí nikdo nepočítá, rizikové náklady jsou nastavené na optimismus  
13:48Evropské indexy klesají i dnes, italská UniCredit roste o více než 9 %  
13:41Slábnoucí dolar a čínský úvěrový cyklus – verze 2023
13:10Norský státní investiční fond má za loňský rok rekordní ztrátu
12:09Nenastupujte do rally a nebojujte s Fedem, varuje stratég Morgan Stanley
11:39Ekonomika EU ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, HDP eurozóny mírně vzrostl
11:31Evropa se vyhýbá recesi, ale akcie míří dolů při nervozitě z Fedu  
10:33Fed by měl zvýšit sazby ještě o 25 bazických bodů, další zvyšování už by ale bylo negativní
10:01Fagron, a.s.: Oznámení manažerské transakce
9:12Český HDP podle prvních odhadů v posledním čtvrtletí mezikvartálně zrychlil pokles na 0,3 pct, meziročně vzrostl o 0,4 pct
9:11Rozbřesk: Předběžný odhad tuzemského HDP potvrdil mělkou recesi, koruna mírně ztrácí a vyhlíží zasedání Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advanced Micro Devices Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Amgen Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (12/22 Q4, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (12/22 Q3, Aft-mkt)
International Paper Co (12/22 Q4, Bef-mkt)
Marathon Petroleum Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
McDonald's Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
Moody's Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
MSCI Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Pfizer Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Phillips 66 (12/22 Q4, Bef-mkt)
Snap Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Spotify Technology SA (12/22 Q4, Bef-mkt)
UBS Group AG (12/22 Q4, Bef-mkt)
UniCredit SpA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Western Digital Corp (12/22 Q2, Aft-mkt)
2:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
12:00United Parcel Service Inc (12/22 Q4)
12:30Caterpillar Inc (12/22 Q4)
12:30Exxon Mobil Corp (12/22 Q4)
12:30General Motors Co (12/22 Q4)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:05Mondelez International Inc (12/22 Q4)
22:05Stryker Corp (12/22 Q4)